Selahattin Demirtaş: 'AKP ile Cemaat'i Birbirinden Ayırmıyoruz'

 > -

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Alevi Kültür Dernekleri'nin Bostancı Green Park Hotel'de düzenlediği "Birlik ve Beraberlik Gecesi"ne katıldı.

Gecede, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Ermeni Patrikvekili Aram Ateşyan ve CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay da hazır bulundu. Program sırasında konuşmacılar arasında bulunan Demirtaş, basın mensuplarının sorularına cevap verdi. Bir soru üzerine, 14 Aralık operasyonlarını değerlendiren Demirtaş, hükumetin iktidara geldiğinden beri yargıyı baskı mekanizması olarak kullandığını savunarak, yargının dizayn edildiğini öne sürdü.

"SİZ, BAŞBAKAN MISINIZ, SAVCI MISINIZ?"

Yapılan yargılamalarda, kimsenin içinin rahat olmadığını savunan Demirtaş, "Hükümete bağlı bir yargının yaptığı, hangi operasyonda veya yargılama faaliyetinde, içimiz rahat olabilir ki? Kimi yargılarsa yargılasın şu yargı, hükümetin talimatıyla yapılan hiçbir işte adil yargılanma mümkün değil. Paralel yapı mıdır, değil midir, gerçekten suç işlemişler midir, değil midi? Bunların ortaya çıkma ihtimali yoktur. Anayasa gereği Cumhurbaşkanı Yürütmenin başıdır. Fakat kendisi bu operasyonun talimatını verdiğini açıkladı. Ne dedi? 'Göreceksiniz operasyon yapacağız. İnlerine gireceğiz. Hepsini alacağız.' Dedi değil mi? Yürütmenin başı bunu dedi. Siz, Başbakan mısınız, savcı mısınız, nesiniz? Bu bile, başlı başına yargının siyasetten talimat aldığını gösteriyor. Operasyonun içeriği bir tarafa, bu yöntem siyasetin yargıyı baskı altına alması kabul edilebilir değildir" diye konuştu.

"BİZ, CEMAATİ VE AK PARTİ'Yİ BİRBİRİNDEN AYIRMIYORUZ"

Demirtaş Sözlerini şöyle sürdürdü: “14 Aralık'ta alınan cemaat mensupları ile hükümet arasında yakın zamanda, yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kavgası oldu. Dolayısıyla bunu bir intikam operasyonuna dönüşmeme imkanı var mıydı? 17 Aralık operasyonunda ortaya dökülen, yolsuzluk, hırsızlık belgelerinin, ne kadar ciddi ve gerçek olduğu ortaya çıktı. Bunların hesabını kimse vermedi. Geçmiş dönemde, AKP ile cemaatin ortak işledikleri suçların hesabını kimse vermedi. Ortada çok suç var. Ama hesap veren yok. Hükümet hesap vermek yerine, herkesi suçlayan bir tutum ve tavır içerisinde. Biz, AKP'nin, cemaatin, el ele verip, 11 yıl boyunca suç işlediklerini ve bu topluma karşı suçlu olduklarını düşünüyoruz. Biz, cemaati ve AK Parti'yi birbirinden ayırmıyoruz"

İmralı'ya giden HDP heyetinin ziyaretine ilişkine soruya Demirtaş, "Olağanüstü bir ziyaret değil bu. Daha önceki gidişlerde açıklama yapılıyordu. Bu defa orada tutulan notlar düzenli hala getirildikten sonra arkadaşlarımız açıklama yapmayı uygun gördü" şeklinde cevap verdi.

"YÜZDE 10'UN ÇOK DAHA ÜSTÜNE ÇIKACAĞIZ"

Demirtaş, HDP'nin bazı anketlerde yüzde 9 oy oranına ulaştığının sorulması üzerine, “Biz şu anda kendi ölçümlerimize göre barajı geçmiş durumdayız. Yüzde 10'un çok daha üstüne çıkacağız. AKP iktidarının sınırlanması ve frenlenmesi lazım. İktidarın bu ülkeyi yönetemeyecek durumda olduğunun görülmesi lazım. Alternatif bir iktidar çıkmalı, halklar artık kendi kendilerini yönetmeli" ifadelerini kullandı. Alevi Kültür Dernekleri'nin "Bir bağış, bir hayat" temalı "Birlik ve Beraberlik Gecesi"nde organ bağışı ve önemine vurgu yapıldı.

Mehmet AKTARAN / İSTANBUL DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir