Trakya'da Sel 3 Can Aldı

 > -

Sel Can Aldı | Anadolu Ajansı

Sel Can Aldı | Anadolu Ajansı

Kırklareli Valisi Yaman, Büyükkarıştıran Deresi'nin taşması sonucu 1 kişinin öldüğünü, 2 kişinin kayıp olduğunun söylendiğini bildirdi.

Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Büyükkarıştıran beldesinde şiddetli yağış nedeniyle birçok evi su bastığını söyledi.

Beldedeki derenin taştığını, bazı evlerin sular altında kaldığını anlatan Yaman, ''Büyükkarıştıran Deresi'nin taşması sonucu bir vatandaşımız hayatını kaybetti. İki kişinin de kayıp olduğu söyleniyor, arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor'' diye konuştu.

Büyükkarıştıran Belediye Başkanı Lütfü Karaman ise yaklaşık 50 evi su bastığını, evlerinde mahsur kalanların iş makineleriyle kurtarıldığını bildirdi.

Derenin taşması sonucu evini su basan Zehra Demirel'in (93) yaşamını yitirdiğini ifade eden Karaman, ekiplerin kayıp olduğu belirtilen iki kişiyi aradığını anlattı.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Sel Can Aldı | DHA

Sel Can Aldı | DHA

KIRKLARELİ’nin Lüleburgaz İlçesi’ne bağlı Büyükkarıştıran Beldesi’nde etkili olan sağanak yağış ardından taşan dere, beldeyi sular altında bıraktı.Çok sayıda ev ve işyeri sular altında kalırken, 93 yaşındaki Zehra Demirel, evini basan suda boğularak öldü. Beldede lokanta işleten Siyami Yeni ve oğlu Semih Yeni’nin cesetleri de işyerlerinin yakınlarında bulundu. Böylece ölü sayısı 3'e çıktı.

Trakya’yı etkisi altına alan yoğun yağmur yağışı, yaşamı felç etti. Sağanak yağmur ardından Büyükkarıştıran Deresi taşarak, aynı ismi taşıyan beldeyi sular altında bıraktı. Çok sayıda ev, işyeri ve otomobil sular altında kalırken, su dolan evinde yalnız kalan Zehra Demirel boğularak öldü. Lokanta işleten baba Siyami ve oğlu Semih Yeni ise kayboldu.

Taşkın nedeniyle D-100 karayolu Lülüburgaz-Çorlu istikameti çift yönlü olarak belde girişinden itibaren araç trafiğine kapatıldı. Kurtarma ekipleri beldeye güçlükle ulaşabildi. Demirel’in cesedi çıkartılarak Lüleburgaz Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, kayıp olan baba ve oğlunu arama çalışmaları, yer yer derinliği 2 metreye kadar ulaşan su nedeniyle güçlükle sürdürüldü.Kırklareli Vali Yardımcısı Günay Öztürk, Büyükkarıştıran Beldesi'nde meydana gelen selde 1 kişinin öldüğünü, 2 kişinin de kayıp olduğunu belirterek, "Çok sayıda ev su altında kaldı. Metrekareye son 24 saatte 100 kilo yağış düştü. Ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor" dedi.

ÖLÜ SAYISI 3'E ÇIKTI

Lüleburgaz İlçesi’ne bağlı Büyükkarıştıran Beldesi’nde etkili olan sağanak yağış ardından taşan derenin etkisiyle suya kapılan lokanta işleten Siyami Yeni ve oğlu Semih Yeni’nin cesetleri de işyerlerinen yakınlarında bulundu. Böylece ölü sayısı 3'e çıktı.

ÇORLU'DA DERE TAŞTI İKİ KÖY SULAR ALTINDA KALDI

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesine bağlı Karamehmet ve Bakırca köylerinde etkili olan sağanak yağışın ardından taşan dere nedeniyle çok sayıda ev ve ahır sular altında kaldı. Evlerinde mahsur kalan vatandaşlar Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından kurtarıldı. Taşan dere nedeniyle yıkılan ahırlarda çok sayıda hayvan telef oldu.Karamehmet ve Bakırca köylerine gelerek incelemelerde bulunan Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, Saray ve Çerkezköy ilçelerinde eğitime birgün süreyle ara verildiğini söyledi.

SARAY'DA METREKAREYE 126 KİLO YAĞIŞ DÜŞTÜ

Yağmur yağışının gün boyu aralıksız yağdığı Tekirdağ'ın Saray İlçesi'nde çok sayıda ev ve işyerleri su altında kaldı. Son 24 saatte metrekareye 126 kilo yağış düşerken, kapalı olan Çerkezköy-Saray yolu ulaşıma hala açılamadı.Sel, ilçe merkezinin yanı sıra, Çukuryurt, Çayla,Göçerler, Sinanlı, Kurtdere, Edirköy, Küçükyoncalı köylerinde çok sayıda ev ve ağıl sular altında kaldı ve hayvanlar telef oldu. İlçe merkezindeki bazı mahalleler ile bu köylerde elektrikler kesildi.Dünden bu yana yağan yağmur yağışının ilçede hayatı felç ettiğini belirten Saray Belediye Başkanı CHP'li Nazmi Çoban, ilçeye son 24 saatte metrekareye 126 kilo yağış düştüğünü söyledi. Saray'ın afet bölgesi kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirten Çoban, "Afet yaşadık. Tek tesellimiz can kaybının olmaması. Sinanlı köyündeki bir mandırada mahsur kalan 18 kişi İstanbul ve Saray İtfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı." dedi.Yağmur yağışı Saray'ın yanı sıra Kırklareli'nin Vize İlçesi'nde de etkili oldu. Yağmur yağışı nedeniyle Akıncılar ve Çüvenli köyünde çok sayıda ev ve ağıl sular altında kaldı, çok sayıda büyük ve küçükbaş hayvan telef oldu. Bu iki köyde yaşanan panik nedeniyle 4 kişi hafif şekilde yaralandı. 4 ev de büyük çapta hasar gördü.

DEPREMDEN SONRA SEL VURDU

17 Ağustos 1999 depreminde 11 saat enkaz altında kaldıktan sonra kurtulan ve bazı yakınlarını kaybeden Ebru Duysak, 13 yıl sonra da sel felaketi yaşadı. Depremden sonra kayınvalidesinin yanına taşındığını belirten Duysak, "Depremde 11 saat enkaz altında kaldıktan sonra kurtarıldım. Ailemin çoğu da hayatını kaybetti. Depremden sonra buraya geldik ve eşim ve 2 kızımla kalıyoruz. Depremden sonra bir de sel vurdu. Evimizdeki eşyaların çoğu kullanılmaz hale geldiö dedi.

Yağmur yağışının gece de devam edeceği öğrenildi.

YAĞMUR YOLLARI YARDI

Tekirdağ merkezde ise, dün öğleden sonra etkisini arttıran yağmur yağışı belediyenin alt yapı düzenlemesi yaptığı cadde ve sokaklar zarara neden oldu. Yeni yapılan bazı yollar yoğun yağmur suları nedeniyle yarıldı. Yoğun su birikintileri Tekirdağ çevre yolunda toprak kayması yaşanmasına neden olurken, Yavuz Mahallesi'nde yağmur suları yolları yararak derin çukurluklar oluşturdu. Yağmur sularının ardından cadde ve sokak yolları kullanılmaz hale geldi. Belediye ekipleri bozulan yolları tamir etmek için çalışma başlattı.

Yolların bozulması sonucu aracının mahsur kaldığını ifade eden Yakup Yıldız, "Çok şiddetli yağmur nedeniyle toprak kaydı, yollarımız yarıldı. Arabam mahsur kaldı. Arabamı çıkaramıyorum" diyerek tepkisini dile getirdi. Kent merkezine kurulan semt pazarı sağanak yağmur nedeniyle zarar gördü.

OKULLARA YAĞIŞ TATİLİ

Tekirdağ'ın Çerkezköy İlçesi'nde etkili olan yoğun yağış nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime yarın 1 günlük ara verildi.

ÇORLU-LÜLEBURGAZ YOLU KÜÇÜK ARAÇLARA KAPATILDI

Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'nde etkili olan yağmur yağışı nedeniyle ise, saat 23.30 itibariyle D-100 karayolunun Çorlu-Lüleburgaz arası, yolda biriken su nedeniyle küçük araçların geçişine kapatıldı. Küçük araçlar TEM otoyoluna yönlendirilirken, büyük araçların ise geçişine izin veriliyor.

Fırat KESKİNKILIÇ-Şenol AKSOY- Ruhan YALÇIN /SARAY(Tekirdağ),(DHA)

Haberin Tamamı İçin:

Lüleburgaz'da Sel 3 Can Aldı

Lüleburgaz'da Sel 3 Can Aldı

Kırklareli’nin Lüleburgaz İlçesi’ne bağlı Büyükkarıştıran Beldesi’nde etkili olan yağmurun ardından taşan dere, beldeyi sular altında bıraktı. Çok sayıda ev ve işyeri sular altında kalırken, 3 kişi sele kapılarak hayatını kaybetti.

Trakya’yı etkisi altına alan yoğun yağmur yağışı, hayatı durma noktasına getirdi.Yağmur yağışı sonrası Büyükkarıştıran Deresi taştı, aynı ismi taşıyan beldeyi sular altında bıraktı.

Çok sayıda ev, işyeri ve otomobil sular altında kalırken, su dolan evinde yalnız kalan Zehra Demirel hayatını kaybetti. Lokanta işleten baba Siyami ve oğlu Semih Yeni ise kayboldu. Başlatılan arama çalışmaları sonucunda baba ve oğlunun cesetlerine ulaşıldı.

Taşkın nedeniyle D-100 karayolu Lüleburgaz-Çorlu istikameti çift yönlü olarak belde girişinden itibaren araç trafiğine kapatıldı. Kurtarma ekipleri ise beldeye güçlükle ulaşabildi.
Kırklareli Vali Yardımcısı Günay Öztürk, “Çok sayıda ev sular altında kaldı. Metrekareye son 24 saatte 100 kilo yağış düştü. Ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor" dedi. Yağmur yağışı,Lüleburgaz'da sabaha karşı etkisini yitirdi.

Valilik: 300 kişi kurtarıldı

Tekirdağ Valiliği, Çerkezköy, Saray ve merkez ilçede meydana gelen sel ve su taşkınlarına müdahale edildiğini, mahsur kalan yaklaşık 300 kişinin kurtarıldığını açıkladı.
Valilikten yapılan yazılı açıklamada, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri başta olmak üzere, Tekirdağ İl Özel İdaresi, Tekirdağ, Hayrabolu, Malkara, Çorlu, Muratlı, Saray belediyelerine ait araçlar ve personel ile askeri birliklerin kurtarma çalışmalarına katıldığı kaydedildi.
İstanbul, Edirne ve Kırklareli'den gelen arama kurtarma ekiplerinin de çalışmalara katıldığı ifade edilen açıklamada, Misinli, Ulaş ve Beyazköy'deki fabrikalarda çalışan mahsur kalan işçilerin botlarla kurtarıldığı vurgulandı.

Su baskını ve sel nedeniyle bazı ev ve iş yerlerinde hasar oluştuğu, hayvanların telef olduğu, Saray-Vakıflar E-5 bağlantı yolunda menfezin çökmesi sonucu bir kamyonun mahsur kaldığı belirtilen açıklamada, kurtarma çalışmalarının 08.00 itibarıyla sonlandırıldığı bildirildi.

Hasar tespiti için 6 adet ön komisyon kurulduğuna işaret edilen açıklamada, "Çerkezköy, Saray ve merkez ilçede meydana gelen sel ve su taşkınlarına müdahale edilmiş, yaklaşık 300 kişi mahsur kaldığı yerlerden kurtarılarak güvenli bölgelere taşınmıştır. Mahsur kalan veya yardım talebinde bulunan kişi kalmamıştır. Bölgede meydana gelen aşırı sağanak nedeniyle herhangi bir can kaybı yaşanmamıştır" ifadelerine yer verildi.

Çorlu'da dere taştı evler sular altında kaldı

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesine bağlı Karamehmet ve Bakırca köylerinde etkili olan sağanak yağışın ardından taşan dere nedeniyle çok sayıda ev ve ahır sular altında kaldı. Evlerinde mahsur kalan vatandaşlar Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından kurtarıldı. Taşan dere nedeniyle sular altında kalan ahırlarda ise çok sayıda hayvan telef oldu.
Karamehmet ve Bakırca köylerine gelerek incelemelerde bulunan Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, Saray ve Çerkezköy ilçelerinde eğitime birgün süreyle ara verildiğini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiİstanbulTekirdağ
Görüş Bildir