Şekeri Bıraktıktan Sonra Vücudunuzda Meydana Gelen Bu Değişimleri Öğrenince Çok Şaşıracaksınız!

321PAYLAŞIM

Baklava bağımlılığı da şekerden sayılıyor mu hakim bey? 😂

Kaynak: https://getpocket.com/explore/item/what-...

Her ne kadar içine girdiği her şeye lezzet katan şekeri hayatımızdan çıkarmak birçoğumuz için oldukça zor olsa da şekerin bize yararı neredeyse hiç olmadığı gibi zararları da saymakla bitmez...

Kilo aldırmanın yanı sıra rafine şeker tüketimi; insülin direnci, diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların riskini arttırır. Aynı zamanda bilişsel işlevi ve hafızayı oldukça fazla etkiler. Ayrıca David Wolfe'a göre yaşlanmayı da hızlandırır. İşlenmiş şekeri beslenme düzeninizden çıkarmak ürkütücü ve hatta imkansızmış gibi olsa da şekeri tamamen kestiğinizde vücudunuzda meydana gelen tüm değişimleri öğrenmek belki bu alışkanlıktan kurtulmanızı sağlayabilir. Haydi gelin bu değişimler nelermiş hep beraber öğrenelim!

Bir saat sonra:

Şekeri hayatınızdan çıkarttıktan sonraki bir saat içerisinde bile etkilerini hissetmeye başlayabilirsiniz. Wolfe bu konuyla ilgili olarak "Şeker bağımlılık yapar ve beynin ödül merkezinde olan uyuşturucu bir madde gibidir." diyor. Günlük tükettiğiniz şeker miktarına bağlı olarak, kan şekeri seviyelerinde değişen düşüşler, terleme, titreme, sinirlilik hali, açlık ve üzüntü yaşayabilirsiniz. Bu süreçte lifli taze sebzeler, protein ve sağlıklı yağlar tüketerek bu semptomlarla başa çıkabilirsiniz.

Bir gün sonra:

Şekeri bıraktıktan hemen sonraki günler bu süreçte en zorlanacağınız zamanlardan biridir. Gottfried bu süreçle ilgili olarak "Baş ağrısı ve enerjide düşüş gibi bir takım belirtilerle karşılaşabilirsiniz." diyor. Fakat bu durum aslında vücudunuzun kendini iyileştirmeye çalıştığının bir göstergesidir. Wolfe'a göre 'candida' gibi aşırı büyüdüğünde bağırsak sağlığınıza zarar verebilecek şeker içeren gıdalar zararlı mikroorganizmaları beslerler. Bundan dolayı da şekeri tamamen kesmek bu mikroorganizmaların büyümelerine ve gelişmelerine engel olur.

Bir hafta sonra:

Asıl iyileşme süreci aslında tam da bu zamanlarda başlar. Vücudunuz  şekeri bıraktıktan bir hafta sonra insülin seviyenizdeki bu değişimle beraber kendini iyileştirmeye ve tedavi etmeye tam anlamıyla başlar. Gottfreid'e göre vücutta ilk 72 saat içerisindeki insülin seviyesi stabil kalırsa vücudunuzda yağ depolamada yer alan diğer hormonlar da normal seviyelere gelmeye başlarlar. Ayrıca cildiniz pürüzsüzleşir ve yüzünüzde daha az şişkinlik olur.

Bir ay sonra:

Wolfe şekersiz bir aydan sonraki bu süreç için "Bu noktada şekerin size neler yaptığını, neden sadece kilo alımına ve mantar enfeksiyonlarına yol açmadığını aynı zamanda bir bağımlılık olduğunu kesin bir şekilde anlayacaksınız." diyor. Bu süreçte psikolojik olarak kendinizi çok daha iyi hissedecek, kilo verecek ve sağlığınızın günbegün iyileştiğini fark edeceksiniz.

Altı ay sonra:

Altı ay sonrası için Wolfe, "Şeker yeme alışkanlığından o kadar uzak olacaksınız ki sadece onu istememekle kalmayacak aynı zamanda ona bakmakta bile zorlanacaksınız." diyor.  Ayrıca kan şekeri seviyeniz normale dönecek ve özellikle de bel çevrenizdeki yağlanmalarda ciddi bir azalma gözlemleyeceksiniz. Daha da önemlisi çok daha sağlıklı olacaksınız: Erken yaşlanma, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskiniz fazlasıyla azalacak.

Bir yıl sonra:

Bir yıl boyunca rafine şeker tüketmezseniz cildinizdeki akne, tahriş ve çizgilenmelerde ciddi bir değişim meydana gelecek. Dahası diyabet, kalp krizi ve felç gibi hastalıkların riskinde bir azalma göreceksiniz. Ayrıca yaşam kalitenizi ve sürenizi de artıracaksınız. Haydi hep birlikte bırakalım, ne dersiniz?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Aman Dikkat! Kilo Verme Yöntemleriyle İlgili İnsanların Yıllardır Doğru Olduğuna İnandığı Yanlışlar - onedio.com
Aman Dikkat! Kilo Verme Yöntemleriyle İlgili İnsanların Yıllardır Doğru Olduğuna İnandığı Yanlışlar - onedio.com

👇

Yıllarca Yanlış Yapmışız! Çıplak Uyumanın Sağlığımız İçin Neden Gerekli Olduğunu Detaylarıyla Açıklıyoruz - onedio.com
Yıllarca Yanlış Yapmışız! Çıplak Uyumanın Sağlığımız İçin Neden Gerekli Olduğunu Detaylarıyla Açıklıyoruz - onedio.com

👇

Aman Dikkat! Ertesi Gün Haplarıyla İlgili İnsanların Yıllardır Doğru Olduğuna İnandığı Yanlışlar - onedio.com
Aman Dikkat! Ertesi Gün Haplarıyla İlgili İnsanların Yıllardır Doğru Olduğuna İnandığı Yanlışlar - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gencfbli_07

Her şeyin fazlası zarar. Yok şunu tamamen bırakın bilmem ne gibi şeylere gerek yok.

suspicious

şerefsiz. mis gibi tatlıların dondurmaların fotoğrafını koyup, dalga geçer gibi şeker yemeyin diyor. o lokmayı görüp nası yemiycem de bana bakem bi. de bakem bana bi nası yemicem de bi bana bakem...

Gizli Kullanıcı

Ohooo tatlı da yemiyceksek ölelim o zaman!

ozge-feyza-yilmaz

en sevdiğim ley.dünyaya bir kere geliyoruz.işin ucunu kaçırmadığın sürece sorun yok.

atakanaar1

Bu dünyada ki en büyük zaafiyetim. Ve hiç bir zaman bırakmayı düşünmüyorum. Şeker=Mutluluk. Ve nasıl tereyağ vb ürünlerden özür dilendi ise günün sonunda Şekerde de özür dilenecek nokta

Görüş Bildir