Şehit Ömer Halisdemir’i Ticari Çıkarına Alet Eden 'Eğitim Kurumuna' Tepki: 'Herkes Ticaret Yapabilir, Sen İnsan Ol'

 > -
Abone ol

Dün sosyal medyada inanılması güç bir fotoğraf, pek çok kişi tarafından paylaşıldı. Görenleri hayrete düşüren ilan bugün ulusal basına da yansıdı. Söz konusu reklam ilanında, 15 Temmuz darbe girişimine karşı koyarak kahramanlaşan şehit Ömer Halisdemir'in fotoğrafı kullanılarak 'Herkes mezun olabilir, sen kahraman ol' ifadelerine yer verildi. Şehidin adının reklam amaçlı kullanılmasına sosyal medydan da tepki yükseldi. Şirket ise reklamları geri çekti. 

Vatan gazetesi haberi birinci sayfadan okuyucularıyla paylaştı.

Habere göre, Şanlıurfa’da ünlü isimleri kullanarak hazırlattığı afişleri bilbordlarda yayınlayarak öğrenci çekmeye çalışan üniversiteye hazırlık eğitimi veren Prestij Özel Eğitim Kursu’nun 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin sembol ismi olan şehit Ömer Halisdemir’in fotoğrafı ve ismini kullanması tepki çekti.

Hazırlanan afişte Ömer Halisdemir’in ismi ise ‘Ömer Halis Demir’ olarak yanlış yazıldı.

Reklam için kullanılan diğer afişlerde de dünyanın önde gelen bilim insanları, şairleri ve liderleri yer alıyor.

Bu isimler arasında Ömer Halisdemir’in yanı sıra “Herkes mezun olabilir sen lider ol” sloganıyla Atatürk, “Herkes mezun olabilir sen şampiyon ol” sloganıyla Muhammed Ali de bulunuyor.

Ömer Halisdemir afişine gelen tepkiler ve şehidin eşi Hatice Halisdemir’in avukatının girişimleri sonucu Prestij Özel Eğitim Kursu bu afişi kaldırdıklarını açıkladı.

Sosyal medyada bir çok kişi Prestij Eğitim Kursu’nu şehidin adını kullanarak istismar etmekle suçladı. Geçtiğimiz Mart ayında açılan Prestij Özel Eğitim Kursu’nun yöneticisi avukat Osman Çelik, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada ise yanlış algı yaratıldığını belirterek “Topluma kendini adamış şahsiyetlerin örnek alınması adına yapılan bilboard çalışmamız maalesef insanlar tarafından farklı yerlere çekilmiştir. Söz konusu çalışma akşam saatlerinde toplatılmıştır. Bu kurumdaki her bir nefer vatan, bayrak ve millet aşkı ile çalışıyor” dedi.

Halisdemir'in ismi daha önce de bir inşaat şirketi tarafından kullanılmış ve yine tepkilere neden olmuştu.

Sakarya'da faaliyet gösteren bir inşaat şirketi, Şehit Ömer Halisdemir Sitesi yapacağını duyurmuş ve verdiği reklamlarda da 'Konforlu Yaşam Alanı. Şehit Ömer Halisdemir Sitesi' sloganını kullanmıştı.

Bu olayın ardından Şehit Ömer Halisdemir’in adı bu ve benzeri durumlar için tescillenmişti.

Şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in eşi Hatice Halisdemir tarafından yapılan başvuru üzerine şehidin ismi, Türk Patent ve Marka Kurumu’nca tescillendi. Hatice Halisdemir’in şehidin ismi üzerinden kazanç sağlamaya çalışan kötü niyetli kişilere engel olmak amacıyla onun ismini marka olarak tescil ettirdiği açıklanmıştı. Tescil sürecini yürüten Batu Patent Müdürü Çağdaş Bağmeşli, “Türk Patent ve Marka Kurumu’nun Ömer Halisdemir’in adını tescillemesiyle artık şehidimiz üzerinden kötü niyetle maddi kazanç elde etmek isteyenler için hukuki ve cezai yaptırımlar söz konusu olacaktır. Devletimiz şehidine sahip çıkmış, ailesini ve ismini bu tescil ile koruma altına almıştır” dedi.

Afişe sosyal medyada da birçok kişi tepki gösterdi. Öne çıkan bazı yorumlar şöyle 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir