Şehit Maaşını Geri İstediler

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Şehit Maaşı Geri İstendi

Şehit Maaşı Geri İstendi

Ordu'nun Perşembe İlçesinde 79 yaşındaki İsmail Arslan'ın şehit olan polis oğlu nedeniyle 3 yıl boyunca aldığı şehit maaşı, SGK'nın dava açması sonucu kesildi. İşçi emeklisi maaşı aldığı için baba Arslan'dan 3 yılda ödenen 21 bin 899 TL geri istendi.

Bu duruma isyan eden İsmail Arslan, "Oğlum bu vatana hizmet etti. Görev için otobüsle Van'dan Ankara'ya giderken kaza geçirip hayatını kaybetti. Devlet verdiği parayı şimdi benden geri istiyor" dedi.

Van Emniyet Müdürlüğü'nde komiser olarak görev yapan 2 çocuk babası Yakup Arslan (30), 18 Şubat 1990'da görev için otobüsle Ankara'ya giderken Malatya'da geçirdiği trafik kazası sonucunda hayatını kaybetti.

8 yıllık polis olan Arslan'ın cenazesi Ordu Perşembe İlçesi'ndeki baba evine getirildi. Arslan'ın 6 yıllık evli eşi Zeynep Arslan kızı Zehra (5) ve oğlu Ömer (6) ile birlikte Van'dan Ordu'ya gitmek için ertesi gün otobüsle yola çıktı. Zeynep Arslan ve iki çocuğunun bulunduğu otobüs de Erzurum'da kaza yaptı. Anne ve kızı hayatını kaybederken Ömer Arslan yaralı olarak kurtuldu.

Aileden geri kalan tek kişi olan Ömer Arslan'a ise dedesi İsmail Arslan (79) ve babaannesi Hanife Arslan (75) baktı. İşçi emeklisi olan İsmail Arslan 2003 yılında SGK'ya başvurarak kendisine şehitlik maaşı bağlanmasını istedi. Ancak SGK İsmail Arslan'ın işçi emeklisi olmasını gerekçe göstererek maaş talebini reddetti.

Arslan 2003 yılında Ankara İdare Mahkemesi'ne SGK aleyhine dava açtı. 2004'de mahkeme Arslan'a şehitlik maaşı bağlanmasına karar verdi. Arslan'a şehitlik maaşı bağlandı öte yandan SGK mahkeme kararını da temyize götürdü. Danıştay 11'inci Dairesi 2007 yılında Ankara İdare Mahkemesi'nin aldığı kararı bozarak yerel mahkemeye dava dosyasını geri gönderdi.

Bunun üzerine davayı yeniden değerlendiren Ankara İdare Mahkemesi, Danıştay 11'inci dairesinin aldığı karar doğrultusunda şehitlik maaşının İsmail Arslan'a verilmemesine karar verdi. Bu defada Arslan karara itiraz etti. Danıştay 11'inci dairesi tekrar dava dosyasını inceleyip Ankara İdare Mahkemesi'nin ikinci kararını 2009 yılında onayladı.

SGK 2004-2007 yılları arasında İsmail Arslan'a verdiği 21 bin TL'lik şehitlik maaşının geri ödenmesi talebiyle Perşembe Asliye Hukuk Mahkemesi'ne 2010 yılında dava açtı. Geçen ay dava sonuçlandı. Mahkeme SGK'nın talebini kabul ederek verilen maaşın toplam tutarı olan 21 bin 899 TL ile 546 lira yargılama gideri ve 2 bin 627 lira vekalet ücretinin 24 ay içerisinde SGK'ya ödemesine karar verdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraDanıştayErzurumMalatyaPolisSGKŞehitVan
Görüş Bildir