Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şehir’de Boykot Var! #sehirdeboykot

121PAYLAŞIM

İstanbul Şehir Üniversitesi’nde Boykot

Açık forumda buluşan İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencileri, kampüse kuracakları boykot çadırlarıyla okul yönetiminin yemek fiyatları politikasını protesto etme kararı aldı.

Yemek fiyatları hakkındaki talepleri yönetim tarafından ciddiye alınmayan İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencileri, düzenledikleri açık forumun ardından boykota başladıklarını bildirdi.

Forumda yapılan sunumda, üniversite yönetimince hiçbir talebe cevap verilmediği vurgulanarak, istenilen fiyatlar kabul edilinceye kadar yemeklerin boykot edileceği açıklandı.

Haberin Tamamı İçin:

AÇIK FORUM

Üniversitedeki öğrenci, akademisyen, çalışan ve yöneticilere yönelik yapılan kapsamlı çağrıyla 1 Ekim Çarşamba günü üniversite yönetiminin politikalarının tartışıldığı bir açık forum düzenlendi.

Bir öğrencinin moderatörlüğünü yaptığı forumda, okulun fiyat politikaları ve öğrenciyle iletişimsizliği hakkında detaylı bilgilerin paylaşıldığı bir sunumun ardından uluslararası öğrenciler için de İngilizce bir sunum gerçekleştirildi. Forumda çeşitli öğrenci gruplarından temsilciler, uluslararası öğrenciler ve diğer üniversitelerden katılımcılar üniversite yönetiminin politikaları hakkında konuştu. Ayrıca üniversitenin anlaşmalı olduğu catering firması “Dinamik Yayıncılık Eğitim Organizasyon ve Gıda San. te Tic. Ltd. Şti.” yöneticilerinden Yavuz Kasımay da söz alarak yapılan zamları savundu.

Yavuz Kasımay’ın fiyatların düşürülmesi halinde kalitenin de düşeceğini iddia etmesi üzerine farklı üniversitelerden öğrenciler söz alarak kendi üniversitelerindeki fiyat ve kalite oranlarını örnek göstererek Kasımay’ın açıklamalarını gerçekçi bulmadıklarını ifade etti.

Forum öncesinde, yapılan araştırmalar sonucu diğer üniversitelerdeki fiyat örneklerinin de yer aldığı bir bildiri forum sırasında katılımcılara dağıtıldı.

YEMEK ÜCRETLERİ

Öğrenci, çalışan ve akademisyenlerin büyük bölümünün karşı çıktığı yemek fiyatları ise yıllara göre şu şekilde: 2013 – 2014 sezonunda yemekhanede en düşük menü fiyatı 7,5 lirayken en yüksek menü fiyatı 8,75 liraydı. Küçük çay 1,25 lirayken büyük çay ise 1,5 liraydı.

2014 – 2015 sezonunda ise yemekhanedeki en düşük menü fiyatı 8 liraya, en yüksek menü fiyatı da 10 liraya yükseldi. Yapılan zamlardan sonra küçük çayın fiyatı 1,5 lira, büyük çayın fiyatı ise 2,5 lira olarak değişti.

BOYKOT KARARI

Öğrenciler açık forumun sonunda kapsamlı bir boykota başladıklarını açıkladılar. Boykot süresi boyunca sürekli dayanışma içinde olacaklarını vurgulayan öğrenciler 8 Ekim Çarşamba gününden itibaren olmak üzere üniversitenin iki kampüsünde oluşturulacak boykot çadırlarında yemek dağıtımı yapacaklarını bildirdiler.

Öğrencilerin kararlaştırdığı ücretler ise şu şekilde: Yemekhanede en düşük menü fiyatı 5 lira ve en yüksek menü fiyatı 6 lira. Küçük çay 0,75 lira, büyük çay ise 1 lira. Ayrıca yemekhanedeki menü dışındaki ürünler ve cafelerdeki fiyatlarda en az %30 oranında indirim istendi.

Yapılan araştırmalar ve forumda alınan görüşler sonucunda öğrenciler, yalnızca bu seneki zamların değil geçen senelerde yapılan zamların da kendilerini zorladığını ve hedeflerinin yalnızca yapılan son zamların geri alınması olmadığını, belirledikleri fiyatlar kabul edilinceye kadar boykota devam edeceklerini vurguladı.

GÖRÜŞME TALEPLERİNE BÜRÖKRATİK ENGEL

Forum öncesinde öğrenci gruplarından temsilcilerle oluşturulan heyet tarafından şikayet ve talepleri iletmek üzere üniversite rektörlüğü ve genel sekreterliğinden görüşme talebinde bulunulmuş ancak reddedilmişti. Sonrasında Öğrenci İşleri Direktörü Efekan Benlier ile görüşen öğrenciler, taleplerini iletmiş ancak Efekan Benlier ‘in şikayetlerinin yönetim tarafından değerlendirilmesinin en az bir ay süreceği yönündeki açıklamalarının ardından forum kararı almıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir