Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi: Tel Kullanmadan da Harika Bir Gülüşe Sahip Olabilirsiniz

1PAYLAŞIM

Şeffaf Plaklarla Ortodonti olarak da bilinen telsiz diş düzeltme tedavisi, aralıklı ya da çapraşık dişleri düzeltmek için yaygın olarak uygulanmaya başlanan yenilikçi bir yöntemdir. Bu yöntemler üst dişlerin alt dişleri fazla örttüğü derin kapanış, ya da ön dişler arasındaki açıklık yani açık kapanış durumlarında da güvenle kullanılabilirler. Son zamanlarda büyüme gelişim dönemindeki çocuklarda alt çeneyi fonksiyonel olarak öne almak amacıyla da güvenle kullanılmaya başlanmışlardır. Şeffaf plaklarla (aligner) ortalama 6 ila 18 ay süren bir tedaviyle çapraşık dişler ve diş eti tedavileri birlikte bir şekilde çözüme kavuşturulmaktadır. Görünüm olarak kişiyi rahatsız eden diş teli kullanımına gerek olmadan kişiye özel şeffaf plaklarla dişler düzgün hale getirilebilmektedir. Gelin detaylara bakalım...

Not: Bu bir tanıtım içeriğidir.

Çapraşık diş tedavisinde kullanılan diş teli uygulamasının kişilerde yarattığı rahatsızlığı gidermek için geliştirilen ve kişinin dişlerine uygun olarak hazırlanan şeffaf plaklarla görünürlük sorununu ortadan kaldıran etkili bir tedavidir.

3 boyutlu teknoloji kullanılır.

Şeffaf plaklarla ortodontik tedavide dişlerin hareket edilmesi istenen pozisyona göre plak serisi üretilir. Vakanın şiddetine göre, alt, üst ya da ikisinin tedavi edilecek olmasına göre plak sayısı değişmektedir. Her bir plak yaklaşık 0,2 mm’lik düzeltme oluşturur. En az 20-22 saat dişlerde kalması gereken bu plaklar, yeme içme esnasında çıkarılabilir. Dişlerde hedeflenen düzeltmeye ulaşıldıkça şeffaf plaklar yenilenerek değiştirilir. CAD-CAM sistemi ile 3 boyutlu ağız ve diş ölçüleri üzerinde tedavinin en başında hazırlanan yeni şeffaf plaklar, ortalama 7-10 günlük sürelerde değiştirilerek dişlerin 0,2 mm hareket etmesini, 2 derecelik dönmesini 1 derecelik kökünün hareketini sağlayarak düzeltme sağlarlar.

Şeffaf plaklarla ortodontik tedavi eğer kişinin tedavi edilmesi gereken başka ağız, çene ya da diş sağlığı problemi yoksa çocukluktan itibaren her yaş grubuna uygulanabilir. Şeffaf plaklarla ortodontik tedavi eğer kişinin tedavi edilmesi gereken başka ağız, çene ya da diş sağlığı problemi yoksa çocukluktan itibaren her yaş grubuna uygulanabilir.

Tedaviye başlamadan önce tüm diş ve diş eti tedavilerinin yapılmış olması, diş taşlarının temizlenmiş olması gerekir. Eğer gerekli olursa yirmi yaş dişlerinin çekimi tedavi sırasında planlanabilir. Tedavinin uygunluğunun belirlenebilmesi için önce hastanın ağız muayenesinin yapılması gerekir.

Çocuklarda şeffaf plaklar güvenle kullanılabilir.

Çocuklarda şeffaf plaklarla ortodontik tedavi için öndeki en az iki dişin sürmeye başlamış olması, tüm birinci büyük azı dişlerinin sürmüş olması gerekmektedir. Çocuğa göre diş gelişimi farklılık gösterse de ortalama 7-8 yaşlarında tedavi uygunluğu için ortodonti uzmanına başvurulabilir. 60 yaş grubu da dahil olmak üzere tüm yaş grubundaki hastaların sonuçlardan memnun kaldığı bir tedavi yöntemidir.

Kullanım kolaylığı ve estetik görünüm sağlar.

Şeffaf plaklarla ortodontik tedavisi günlük yaşamı olumsuz yönde etkilemeyen ve konfor sağlayan bir yöntemdir. Şeffaf plaklar ağızda görülmediği için tedavi süresince fark edilmenin sebep olduğu sıkıntılar yaşanmaz.

Şeffaf plaklar yeme-içme sırasında çıkarılabildiği için konfor sağlar. Dişler plaklar çıkarılarak fırçalanabilir, temizlenerek takılabilir. Yumuşak plaklar kullanıldığı için diş etlerini rahatsız etmez, kolayca çıkarılıp takılabilir. Diş ipi veya arayüz fırçası uygulamaları plaklar çıkarılarak kolaylıkla yapılabilir.

Düğün, tören gibi özel günlerde hasta zaten dışardan pek görünmeyen şeffaf plaklarını isteğe bağlı olarak çıkarıp o süre içerisinde takmayabilir.

Şehir dışı ya da yurt dışından gelen hastalar uzun randevu aralıklarında hekimlerine kontrole gelebilir, plaklarını belirlenen sürelerde değiştirerek tedavisini aksamadan devam ettirebilir. 

Hastanın hekim koltuğunda geçirdiği süreyi kısaltmasının yanında, son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar şeffaf plakların diğer sabit tedavi alternatiflerine göre toplam tedavi süresini kısalttığını da göstermektedir. 

Unutmayın, şeffaf plaklarla ortodontik tedavi hem gençlere hem de yetişkinlere rahatlıkla uygulanabilir.

Prof. Dr. Tancan UYSAL - Ortodonti Uzmanı, Şeffaf Plak Uygulayıcısı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
duru-naz-ozgur

Sürekli kırılıyor bu plaklar. Ayrıca daha ilk gününden sararıyor. Tedavi süresi de çok çok uzun sürüyor. Reklamınızı engellemek gibi olmasın ama doğruları da bazen birileri konuşması gerekiyor. Tabi bide öyle anlattıkları gibi dışarıda kullanamıyorsunuz. Çünkü konuşmak da güçlük çektiriyor ve konuşurken tükürük çıkıyor sürekli ağzınızda. Sağlık işleri reklamlarla dönmez. Uzmanlarla görüşünde bilgi alın. Her postun içinde trendyol reklamı, kıyafet vb. şeylere alıştık ama sağlık konusunun reklamının yapılmasına çok karşıyım ya da reklam yapılacaksa üfürerek iyileştirenlere de karışmayın.

lythlena

bu tedaviden yaptırmayı düşünüyordum ama kullanan tanıdığım yok hiç. İyi ki yorumunuzu gördüm yaptırmaktan vazgeçtim.

esin-mumcu

Bence yinede ortodontistinize danışın. Ben ve eşim çok memnunuz tedavimizden. Alternatif yöntemi agizinizda metal olması en azından yiyecek içecek kısıtlamaniz olmaz ve acil yaralanma kanama vs gibi sorunlarınız olmaz.

duru-naz-ozgur

Ortodontiste danışacak bir şey yok söylediklerimde. Tel tedavisinde de ilk takılan günler haricinde yiyecek içecek kısıtlamanız olmuyor. Yaralanma kanama vs. de olmuyor. Tel üzerine mum kullanıldığı için damaklarınız zarar görmüyor. Bir dönem tel tedavisi olduğumdan dolayı söyliyebiliyorum bunları. Şuanda da plak kullanıcısı olduğum için de deneyimlerimi paylaştım sadece. Tabiki de bu konularda en bilgili kişiler diş hekimleri. Diş hekimlerine ve bir kaç diş hastanesine danışarak öğrendiğim bilgiyi de aktarayım. Tel tedavisi daha kalıcı sonuçlar veriyor ve diş köklerinin şekline ve diş dağılımına göre tedaviler farklı oluyor herkesin.

duru-naz-ozgur

Sürekli kırılıyor bu plaklar. Ayrıca daha ilk gününden sararıyor. Tedavi süresi de çok çok uzun sürüyor. Reklamınızı engellemek gibi olmasın ama doğruları da bazen birileri konuşması gerekiyor. Tabi bide öyle anlattıkları gibi dışarıda kullanamıyorsunuz. Çünkü konuşmak da güçlük çektiriyor ve konuşurken tükürük çıkıyor sürekli ağzınızda. Sağlık işleri reklamlarla dönmez. Uzmanlarla görüşünde bilgi alın. Her postun içinde trendyol reklamı, kıyafet vb. şeylere alıştık ama sağlık konusunun reklamının yapılmasına çok karşıyım ya da reklam yapılacaksa üfürerek iyileştirenlere de karışmayın.

Görüş Bildir