Seçmeli Derslerin Kitapları Hazır

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Seçmeli Derslerin Kitapları Hazır

Seçmeli Derslerin Kitapları Hazır

ANKARA - Yıldız Aktaş/Sarp Özer/Meltem Uzun

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Karip, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Seçmeli dersler için eksik materyalimiz yok. Drama, zeka oyunları, bilim uygulamaları ve matematik uygulamaları dersleri için kitap hazırlanmıyor. Öğretmenlerin dersi nasıl uygulayacaklarını gösteren öğretim materyalleri hazırladık. Kitap kullanımını gerektiren bütün dersler için de ders kitaplarını tamamladık'' dedi.

Bu kitapların web sayfasından yayınlanacağını, basılı olarak hangi okulda kaç öğrenci o dersi seçmişse o sayıda okullara ulaştırılacağını anlatan Karip, kitapların dağıtımının da birkaç hafta içerisinde tamamlanacağını söyledi.

Kürtçe ders kitaplarının, Kurmanci ve Zazaki lehçeleri için ayrı ayrı hazırlandığını belirten Karpi, bunların da baskıya hazır olduğunu, gelecek hafta web sayfası üzerinden yayımlanacağını kaydetti.

''Temel Dini Bilgiler'' dersi

MEB'in, ortaöğretim 9. sınıf ve imam hatip ortaokulu 5. sınıflar için hazırladığı ''Temel Dini Bilgiler'' ders kitaplarında, İslam'a girişten, edep ve hayaya, inanç sisteminden helal ve haram kavramlarına kadar pek çok konuya yer verildi.

Hz. Muhammed'in hayatı

Yeni eğitim-öğretim sisteminde, 5. ve 9. sınıflarda seçmeli olarak okutulacak Hz. Muhammed'in Hayatı derslerinin öğretim materyali hazırlandı.

Hz. Muhammed'in Hayatı dersi kapsamında, ''Hz. Muhammed'in Hayat Hikayesini Hatırlayalım'' ünitesinde, Peygamber'in doğduğu çevre, doğumu, çocukluğu, gençliği, peygamber oluşu, Mekke ve Medine dönemi ile vefatı anlatılıyor.

Konular 5. sınıflarda ''temizlik'', ''Hz. Muhammed'in ahlakı'', ''Hz. Muhammed ve çocuk'', ''çocuğun görevleri'', ''Herkesin dostu ve kardeşi Hz. Muhammed'' ders başlıklarıyla işleniyor.

Temizlik konusunun işlendiği 2. ünitede ağız ve diş temizliğinden beden temizliğine, kılık kıyafet temizliğinden çevre temizliğine kadar birçok ayrıntı ele alınıyor. Temizliğin faydaları, Hz. Muhammed'in temizliğe verdiği önem örneklerle anlatılıyor.

Kur'an-ı Kerim dersinde öğrenci ezbere zorlanmayacak

Ortaokul ve imam hatip ortaokulu 5. sınıfların ve ortaöğretim 9. sınıfların Kur'an-ı Kerim derslerinin öğretim materyalinde öğrencilerin ezber yapmaya zorlanması yerine kendi istekleriyle bunu bir ihtiyaç olarak görmeleri için çaba sarf ediliyor.

Surelerin tanıtıldığı bölümde adından ayet sayısına, Kuran'daki yerinden iniş zamanına kadar sureye ilişkin ayrıntılı bilgiler veriliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBilimKitapweb
Görüş Bildir