Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Seçim Çalışmalarında Yer Alacak Kadınlara Kck İçin de Mülakat Yapılmış

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Seçim Çalışmalarında Yer Alacak Kadınlara Kck İçinde Mülakat Yapılmış

Seçim Çalışmalarında Yer Alacak Kadınlara Kck İçinde Mülakat Yapılmış

Terör örgütü PKK'nın üst yapılanması olan KCK ana davasının 57'inci duruşması Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. 94'ü tutuklu 152 sanığın yargılandığı dava duruşmasına tutuklu 44 tanık katıldı. Yargılama dosyasında yer alan deliller arasında, KCK Türkiye Meclisi kadın örgütünde faaliyet gösteren Zahide Desi'den ele geçirilen belgelerde örgüte kazandırılan kadınların seçim çalışmalarına mülakatla seçildiği bilgisinin yer alması dikkati çekti.

Mahkeme heyeti sanıklarla ilgili ek klasörlerde yer alan delilleri okumaya devam etti. Mahkeme başkanı, sanık Zahide Desi'nin katıldığı eylemlerde çekilen fotoğraflarını gösterdi. Zahide Desi, katıldığı eylemlerde çekilen fotoğraflarının DTP'nin 8 Mart Dünya Kadınlar gününde görevli olduğun dönemde çekildiğini söyledi. Mahkeme heyeti sanığın isminin geçtiği bilgi ve belgeleri okudu. Okunan belgelerde Diyarbakır'da toplantılar düzenleyen terör örgütü KCK'nın seçimlerde yer alacak kadınları özel olarak seçtiği belirtildi. Okunan belgelerde seçimlerde görev alacak kadınlara mülakat yapıldığı kaydedildi. İdeolojik olarak yeterli görülen kadınlara seçim çalışmalarında görev verildiği, olmayanlara ise hiçbir görevlendirmenin yapılmadığı ifade edildi.

Seçimler öncesinde yapılan elemeler ile ideolojik yönü güçlü olanların halkla birebir muhatap olduğu kaydedildi. Raporda sanık Desi'nin KCK Demokratik Toplum Kuruluşu(DTK) hazırlık komisyonunda yer aldığı, Batman ve Siirt'teki seçim çalışmaları için görevlendirildiğine dikkat çekiliyor. Sanık Desi, Mahkeme Heyeti tarafından kendisine gösterilen belgelerin kendisine ait olmadığını ifade etti. Sanığın avukatı ise dosyanın okunmasını istemeyerek, el yazıları ile ilgili olarak kriminal incelemenin yapılmasını talep etti.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DiyarbakırTerörkadınlar
Görüş Bildir