Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sebze ve Meyve Fiyatlarında Cumhuriyet Tarihi Rekoru

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Sebze Ve Meyve Fiyatları'nda Cumhuriyet Tarihi Rekoru

Sebze Ve Meyve Fiyatları'nda Cumhuriyet Tarihi Rekoru

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, sebze, meyve fiyatlarının Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını söyledi.

Cumhuriyet Haber Portalı

İstanbul- Yetkin, basın toplantısı düzenlemek için aldıkları 4 adet domatesin, 5 adet biberin, 2 adet salatalığın, 2 adet patlıcanın 5,5 lira tuttuğunu vurguladı.

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı Yetkin, sebze meyve fiyatlarındaki artışa ilişkin basın toplantısı düzenledi. Yetkin, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı son enflasyon rakamlarındaki artışın nedeninin, enflasyonda en fazla ağırlığı olan gıda ürünlerindeki fiyat artışından kaynaklandığı belirtti. Fiyat artışının 2 nedeni olduğunu ifade eden Yetkin, birinci neden olarak havaların soğuması ve sera üretiminin düşmesini, ikinci neden olarak da piyasaya sürülen ürünlerdeki zamlı fiyatların etkisi olduğunu kaydetti. Yetkin, havaların soğumasını ile piyasadan çekilen tarla ürünlerinin, ürün kıtlığına neden olduğunu, sera üretimi yapanların ise ürünlerini, maliyetlerinin altında sattıkları için üretimi kıstıklarını anlattı. Bunun sonucunda artışların gerçekleştiğini belirten Yetkin, “Hâl de domatesin kilosu 1,2-3,5 lira arasında, biberin kilosu 2,8-3,1 lira arasında, patlıcanın kilosu 2,2 lira, salatalığın kilosu 1,8 lira.” diye konuştu. Piyasaya sürülen ürünlerin süper marketlerde ve alışveriş merkezlerinde yüzde 100, yüzde 200 şeklinde zam ile satıldığı belirten Yetkin, tüketiciye sunulan ürünlerin fiyat listesinin ise şöyle olduğunu açıkladı: “Domates 3,5-6 lira arasında, patlıcan 4,5 lira, biber ki Cumhuriyet'in tarihi rekorudur bu 6-10 lira arasında, salatalık 2,8 lira arasında satılıyor.”

Ürünlerin tüketiciler tarafından taneyle alınmaya başlandığını belirten Yetkin, basın toplantısı düzenlemek için aldıkları 4 domatesin, 5 biberin, 2 salatalığın, 2 patlıcanın 5,5 lira tuttuğunu vurguladı. Yetkin, fiyatlardaki yükselişin normal olmadığını, sistemden kaynaklanan sistemsizliğin sonucu olduğunu, mevcut yasanın kayıp ve kaçağı önlediği ancak fiyatlardaki artışı önleyemediği ifade etti.

Türkiye'de gıda denetimeleri iyi yapılıyor

Avrupa’yı saran at ve eşek eti skandalına da değinen Yetkin, Türkiye’yi beğenmeyen Avrupa Birliği’nin bu foyasını nasıl kapatacağını merak ettiğini söyledi. Türkiye’de gıda denetimlerinin, AB ülkelerine oranla daha iyi nokta da olduğunu, 500 noktada 14 bin 600 kişilik denetim kadrosuyla gıda denetimlerin yapıldığını açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiİstanbulTürkiye İstatistik Kurumumeyvezam
Görüş Bildir