Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BDP'li Tuncel 3 Günlük Açlık Grevini Sona Erdirdi

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Sebahat Tuncel: Cezaevinden Tabut Çıkartmayacağız

Sebahat Tuncel: Cezaevinden Tabut Çıkartmayacağız

İSTANBUL - "Ana dilde eğitim ve savunma" ile "Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılsın" gerekçesiyle BDP’lilerin yaklaşık 1 haftadır sürdürdüğü eylem sona erdi. BDP milletvekilleri Sabahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder ile BDP’li grup eylemlerin yapıldığı Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu önünde toplanarak taleplerini tekrarladı. BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, "İnsanların doğuştan sahip oldukları hakkı vermek zorundasınız" derken, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de "Cezaevlerinden tabut çıkmasına izin vermeyeceğiz. Ya onlarla birlikte özgürlüğe gideceğiz ya da onlarla birlikte ölümü göze alıyoruz" dedi.

BDP İstanbul Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 200 kişilik BDP’li grup, saat 11.00’de Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na yakın bir alanda toplandı. Basın açıklamasından önce şarkı söyleyip halay çeken grup adına açıklamayı Kibriye Evren yaptı. "Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılsın, anadilde eğitim ve savunma hakkı tanınsın" pankartı önünde basın açıklamasını okuyan Evren, Kürt annelerinin coşkulu bayram geçiremediğini belirterek, Kürt annelerinin bayramı cezaevi önlerinde karşıladığını söyledi. Evren, 46 gündür cezaevinde açlık grevinde olanlara destek verdiklerini ifade ederek, "Arkadaşlarımız Kürt dilinde eğitim ve savunma hakkı istiyor. Barışın temsilcisi Abdullah Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanmasını istiyor. Bu zor değil. Öcalan ile diyalog kurmak zor değil. Arkadaşlarımızın taleplerini sahipleniyoruz. Gelin ölümleri hep beraber durduralım" şeklinde konuştu.

"SİZ VURDUNUZ DA BİZ ÖLMEDİK Mİ?"

Yakını KCK Davası’nda tutuklu bulunan Gülperi İrbersan da Kürtçe yaptığı konuşmasının sonunda, "Artık yeter iki tarafta kan kusuyor" diye konuştu. "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganlarının atıldığı eylemde bir konuşma yapan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de, "Size hak olan bize hak olan ne varsa onun aynısını istiyorlar. Bunun verilmesine ne mani? Önündeki engel ne? Doğuştan sahip olunan haklar hiçbir pazarlığın hiçbir müzakerenin konusu olamazlar. Bugün insanların doğuştan sahip oldukları hakkı vermek zorundasınız. Uzunca bir süre bu açlık grevi görülmedi. Sebebi açlık grevinin kendisi değildi. Sebebi bu taleplerin biliniyor olmasıydı. Bize layık gördükleri tek şey gaz, bomba ve zindan. Buradan sesleniyorum. Siz vurdunuz da biz ölmedik mi? Bu halkın en iyi bildiği şey ölmek. Çünkü binlerce evlandını toprağa verdi. Tıpkı asker ve polis anneleri gibi. Bu yolun yol olmadığını bilin" diye konuştu.

"ZİNDANLARDA ÖLÜMÜNE DİRENİŞ VAR"

BDP İstanbul Miletvekili Sebahat Tuncel de, "Çarşamba gününden bugüne burada cezaevindeki ölüm oruçlarına destek vermek için açlık grevindeyiz. Biz aslında demokratik bir eylemle sesimizi duyurmaya çalıştık. Zindanlarda ölümüne bir direniş var. Bugün sayısı 700 bini bulan arkadaşlarımız kendi bedenini ölüme yatırmış durumda. Ama cezaevi koşulları için değil kendi sorunları için değil Türkiye’nin geleceği için. Kürt sorununun çözümü için kendi bedenlerini hiç gözlerini kırpmadan ölüme yatırmış durumdalar. Biz onların sesini en azından kamuoyunda görünür kılmak için bu dayanışma eylemine başladık" dedi.

Tuncel sözlerini şöyle sürdürdü, "Adalet Bakanı geçenlerde Sincan Cezaevi’ne gitti. Bu olumlu adımdır ama bunun sonrasını bekliyoruz. Adalet Bakanı şöyle dedi: ’Kamuoyu oluşmuştur artık açlık grevini bırakın.’ Bakırköy Cezevi’nde bulunan arkadaşlarımız şöyle ifade ediyorlar: ’Biz kamuoyu yaratmak için değil Kürt sorunun çözümü için bedenimizi ölüme yatırdık. Bu sorun artık çözülsün istiyoruz. Bu ülkede anadilde eğitim ve savunma yapmak istemenin artık bir suç olmasından çıkmasını istiyoruz. Bütün halkların bir arada yaşamasını istiyoruz’ diyorlar. İçerde ölümüne bir direniş var" diye konuştu.

"KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ MÜMKÜN"

Hükümeti eleştiren Tuncel, "Eğer birlikte yaşamak istiyorsak, yeni bir hukuk oluşturmak istiyorsak o zaman yapılması gereken bir şey var. Ret, inkar ve asimilasyon politikasından vazgeçeceksiniz. Birlikte yaşamanın hukukunu birlikte oluşturacaksınız. Türkiye’de Kürt sorununun çözümü mümkün. Bunun için siyasi irade gereklidir. Bu siyasi irade BDP’de var. Blok vekillerinde var. Bu siyasi irade ne yazık ki AKP hükümetinde yok. Eğer Başbakan bu siyasi iradeyi gösterirse bu ülkede savaş ve çatışma her an durabilir. Başbakan, Esad’a ateşkes çağrısında bulunuyor ama kendi ülkesinde yaşanan savaşa hiçbir şey demiyor" şeklinde konuştu. Tuncel, "Ölüm oruçlarının durdurulmasını talep ediyoruz. Taleplerin kabul edilmesini istiyoruz. Cezaevlerinden tabut çıkmasına izin vermeyeceğiz. Ya onlarla birlikte özgürlüğe gideceğiz ya da onlarla birlikte ölümü göze alıyoruz. Ya özgürlük ya özgürlük" diyerek sözlerini tamamladı.

Haberin Tamamı İçin:

BDP'li Tuncel 3 Günlük Açlık Grevini Sona Erdirdi

Açlık grevlerine destek için 3 gündür açlık grevinde olan Sebahat Tuncel : 'Ya onlarla birlikte özgürlüğe gideceğiz ya da onlarla birlikte ölümü göze alıyoruz'

T24

Cezaevlerinde 46 gündür devam eden açlık grevlerine destek vermek için Çarşamba (24 Ekim) gününden bu yana açlık grevinde olan BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve BDP'nin iki kadın komisyonu üyesi açlık grevlerini sona erdirdi. Cezaevi önündeki üç günlük eylemlerini bitiren Tuncel ve BDP'li kadınlar Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde yaklaşık 200 kişi eşliğinde açıklama yaptı. Halayların çekilip türkülerin söylendiği eylemde konuşan Tuncel, "Cezaevlerinden tabutlar çıkmasına izin vermeyeceğiz. Ya onlarla birlikte özgürlüğe gideceğiz ya da onlarla birlikte ölümü göze alıyoruz" dedi.

Cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerinin, cezaevi koşullarının iyileştirilmesi için değil, Kürt sorununun çözümü için yapıldığına vurgu yapan Tuncel konuşmasını şöyle sürdürdü: Zindanlarda ölümüne bir direniş var. Bugün sayısı 700 bini bulan arkadaşlarımız kendi bedenini ölüme yatırmış durumda. Ama cezaevi koşulları için değil kendi sorunları için değil Türkiye’nin geleceği için. Kürt sorununun çözümü için kendi bedenlerini hiç gözlerini kırpmadan ölüme yatırmış durumdalar. Biz onların sesini en azından kamuoyunda görünür kılmak için bu dayanışma eylemine başladık"

Konuşmasında, Kürt sorununun çözümünün mümkün olduğunu ifade eden Tuncel "Eğer birlikte yaşamak istiyorsak, yeni bir hukuk oluşturmak istiyorsak o zaman yapılması gereken bir şey var. Ret, inkar ve asimilasyon politikasından vazgeçeceksiniz. Birlikte yaşamanın hukukunu birlikte oluşturacağız. Türkiye’de Kürt sorununun çözümü mümkün. Bunun için siyasi irade gereklidir. Bu siyasi irade BDP’de var. Blok vekillerinde var. Bu siyasi irade ne yazık ki AKP hükümetinde yok. Eğer Başbakan bu siyasi iradeyi gösterirse bu ülkede savaş ve çatışma her an durabilir. Başbakan, Esad’a ateşkes çağrısında bulunuyor ama kendi ülkesinde yaşanan savaşa hiçbir şey demiyor" şeklinde konuştu.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in Sincan Cezaevi'ni ziyaretine yönelikte değerlendirme yapan Tuncel, " Bu olumlu adımdır ama bunun sonrasını bekliyoruz. Ölüm oruçlarının durdurulmasını, taleplerin kabul edilmesini istiyoruz. " dedi.

Açıklamada konuşan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de, şunları söyledi: "Size hak olan bize hak olan ne varsa onun aynısını istiyorlar. Bunun verilmesine ne mani var? Önündeki engel ne? Doğuştan sahip olunan haklar hiçbir pazarlığın hiçbir müzakerenin konusu olamazlar. Bugün insanların doğuştan sahip oldukları hakkı vermek zorundasınız. Uzunca bir süre bu açlık grevi görülmedi. Sebebi açlık grevinin kendisi değildi. Sebebi bu taleplerin biliniyor olmasıydı. Bize layık gördükleri tek şey gaz, bomba ve zindan. Buradan sesleniyorum. Siz vurdunuz da biz ölmedik mi? Bu halkın en iyi bildiği şey ölmek. Çünkü binlerce evlandını toprağa verdi. Tıpkı asker ve polis anneleri gibi. Bu yolun yol olmadığını bilin"

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

'İçerde'Abdullah ÖcalanAçlık greviAdalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBeşer EsadİstanbulPolisSavaşkadınlar
Görüş Bildir