Görüş Bildir

etiket Sayıştay Raporu Açıklandı: Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın Tek Günlük Harcaması 10 Milyon

Anasayfa > Gündem

2019 yılında Cumhurbaşkanlığı’nın yıllık harcaması bir önceki yıla göre 4 kat artışla 3.6 milyar TL oldu. Cumhurbaşkanlığı’nın hesaplarını denetleyen Sayıştay “Tüm yönleriyle doğru ve güvenilir” dedi.

i.sozcu.com.tr

Birgün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre, Sayıştay’ın TBMM’ye sunduğu Genel Uygunluk Bildirimi ve diğer denetim raporlarında denetim sonuçlarının yanı sıra kurumların gelir ve giderleri de yer aldı.

TBMM’ye sunulan Cumhurbaşkanlığı’nın 2019 yılı denetim raporunda Sayıştay denetçileri, yaptıkları denetimin sonucunu“Cumhurbaşkanlığının 2019 yılına ilişkin mali rapor ve tablolarının tüm önemli yönleriyle doğru ve güvenilir bilgi içerdiği kanaatine varılmıştır” şeklinde ifade etti.

Dört kat daha fazla harcama

Dört kat daha fazla harcama
i.sozcu.com.tr

Cumhurbaşkanlığı’nın gelir ve gider tablolarının da yer aldığı rapora göre, 24 Haziran 2018’deki seçimle resmileşen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ikinci yılı olan 2019’da harcama tutarı 3 milyar 668 milyon liraya fırladı. Önceki yıla göre 3.8 kat artan harcamalar, 861 milyon liralık gelirin çok üzerinde gerçekleşti. Gelir ve giderler arasında 2.8 milyarlık fark oluştu.

Taşıt varlığı 2 kat arttı

Taşıt varlığı 2 kat arttı
img-s3.onedio.com

Bilançoda yer alan bilgilere göre ek binalarının yapımı halen süren Beştepe’deki Saray ile Okluk Koyu’ndaki yazlık saray için “yapılmakta olan yatırımlar hesabında” 2.2 milyar TL yer aldı.

Taşıtlar hesabının büyüklüğü de 506 milyon liradan 1.2 milyar TL’ye çıktı.

Diğer personele 81 milyon lira

Diğer personele 81 milyon lira
img.artigercek.com

Personel sayısı sürekli artan ve TBMM’ye sunulan son torba yasa teklifi ile de yeni kadroların ihdas edildiği Cumhurbaşkanlığı’nın personel harcamaları bir yılda 181.6 milyon liradan 258.3 milyon liraya çıktı. 143 milyon lirası sözleşmeli personele, 27 milyonu memurlara, 4 milyonu geçici personele 81 milyon lirası da “diğer” olarak tanımlanan personele ödendi.

Kar amacı gütmeyen kuruluşlara 12 milyon lira kaynak

Kar amacı gütmeyen kuruluşlara 12 milyon lira kaynak
cdntr1.img.sputniknews.com

Kar amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan transferler bir yılda 9 milyon liradan 12.5 milyon liraya çıkarken hane halkına yapılan transferler değişmedi. 2019’da bu kalemden yine 5 milyon liralık harcama yapıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
808
287
116
49
20
19
13
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?