Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sayıştay: 'Hazine Arazileri Kiralanma Usulü ile İşgal Edildi'

41PAYLAŞIM

Sayıştay’ın 2013 yılını kapsayan Maliye Bakanlığı denetim raporuna göre; Kocaeli'nin İzmit ilçesinde bulunan toplam 104 bin 452,51 metrekare büyüklüğündeki 558 ada 25, 26, 27 ve 28 parsel nolu Hazine taşınmazlarının bir ortaklık tarafından üçüncü kişilere kiraya verilmek suretiyle işgal edildiği tespit edildi.

Söz konusu alana ilişkin kira gelirlerinin ise Maliye Bakanlığı yerine ilgili ortaklık tarafından tahsil edilerek Hazine'nin zarara uğratıldığı belirlendi. Sayıştay'ın bulgularına ilişkin Maliye tarafından verilen cevapta ise; "Söz konusu taşınmazların Bakanlar Kurulu'nca ‘Kocaeli Fuar Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı’ olarak ilan edilen alan içerisinde kaldığı..." ifade edildi.

Bakanlar Kurulu'nca ‘Kocaeli Fuar Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı’ olarak ilan edilen alan Kocaeli’de belediyesi tarafından kiralanan Hazine arazileri üzerinde inceleme yapan Sayıştay denetçileri, skandal uygulamalar ile karşılaştı. 7 Ekim 2013 tarihinde gerçekleştirilen incelemede, Kocaeli ili İzmit ilçesinde bulunan ve 2013 yılı itibariyle mülkiyeti Maliye Hazinesi'ne ait olan toplam 104 bin 452,51 metre kare büyüklüğündeki 558 ada 25, 26, 27 ve 28 nolu parsellerin ilgili ortaklık tarafından üçüncü kişilere kiralamalar yapılmak suretiyle işgal edildiği belirlendi. Halihazırda söz konusu alan üzerinde 3 katlı bir alışveriş merkezide (AVM) dâhil olmak üzere çok sayıda ticari ünitenin herhangi bir sözleşmeye dayanmaksızın faaliyet gösterdiği tespit edildi.

Bu husus Kocaeli Defterdarlığı Milli Emlak uzmanları ve teknik personelleri tarafından 30 Mart 2013 ve 10 Ekim 2013 tarihlerinde yapılan tespit çalışmaları sonucunda düzenlenen tutanaklarla da kayıt altına alındı. Buna göre; söz konusu alan üzerinde; 30 bin metre kare kiralanabilir alana sahip, zemin dahil 3 katlı bir alışveriş merkezi (çeşitli mağaza, restoran, büfe ve eğlence alanlarından oluşan 92 adet ticari ünite içermektedir.), 8 adet restoran - düğün salonu (8.582,48 metre kare), 7 adet kafeterya - çay bahçesi ( 1 905,36 metre kare), 16 adet büfe (657,75 metre kare), 4 adet eğlence alanı (3 bin 829,23 metre kare), 4 adet kültür ve spor alanı (1 664,10 metre kare), 1 adet taksi durağı (135,61 metre kare), 1 adet oto yıkama yeri (352,82 metre kare) 9 adet ATM (39,92 metre kare), 2 adet alışveriş standı (1.166,77 metre kare) bulunuyor.

Sayıştay’ın bulgusuna Maliye Bakanlığı tarafından verilen cevapta ise “Söz konusu taşınmazların Bakanlar Kurulu'nca ‘Kocaeli Fuar Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı’ olarak ilan edilen alan içerisinde kaldığı, 528 ada 25 ve 26 parselin Belediye adına tescil edildiği, 528 ada 27 ve 28 parsel numaralı taşınmazlara ilişkin ise devir işlemlerinin devam ettiği belirtilmiştir.” denildi. Cevapta, ayrıca devir işlemleri devam eden ve 20 yıldır işgalli olan bu alanlarla ilgili tahliye ve ecrimisil mekanizmasının işletilmemesine, haksız gelirlerin tahsili için dava yoluna başvurulmamasına ilişkin hukuka aykırı geçmiş işlemlerin etkilemediği dile getirildi.

Resmi Gazete’de yayınlanan “Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkında Yönetmelik” in, 84 üncü ve 85 inci maddelerine göre de; Hazine taşınmazlarından, kira, irtifak hakkı gibi üzerinde işlem bulunmayanların mevcut durumlarının, idarece hazırlanan program dahilinde mahallinde tespit edileceği; tespitten önceki sürelere ait işgal ve tasarruflar sebebiyle geriye doğru beş yılı geçmemek üzere ecrimisil takip ve tahsilatı yapılarak bu taşınmazların denetim ve idare altına alınacağı belirtiliyor.

Haberler.com

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir