Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Savunma Sanayii Toplantısı'ndan Karar Çıktı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Savunma Sanayi Toplantısı Sona Erdi

Savunma Sanayi Toplantısı Sona Erdi

AHMET TOPAL

ANKARA

Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nda Başbakan Erdoğan Başkanlığında toplanan Savunma Sanayi İcra Komitesi Toplantısı sona erdi. Toplantı yaklaşık olarak 5 buçuk saat sürerken, toplantı sonrasında ise yazılı açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada ise, uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi kapsamında görüşmelere devam edilmesine karar verildiği ifade edildi.

Haberin Tamamı İçin:

"Savunma Sanayii"Nden Karar Çıktı

Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı'nda, Türkiye'nin askeri ve sivil uydularının uzaya gönderilebilmesini temin etmek maksadıyla Uydu Fırlatma Sistemi Projesi kapsamında, ön kavramsal tasarım fazı için, ROKETSAN AŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanması kararlaştırıldı.

Savunma Sanayii İcra Komitesi, gündeminde yer alan konuları görüşmek ve ilgili kararları almak amacıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nda toplandı. Toplantı yaklaşık 5,5 saat sürdü.

Toplantının ardından yapılan basın açıklamasına göre, Müsteşarlık tarafından teklif değerlendirme çalışmaları yürütülen projelerden Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi kapsamında görüşmelere devam edilmesine karar verildi.

Denizaltı Savunma Harbi ve Keşif Karakol Gemisi Projesi (MİLGEM) kapsamında, hizmete alınan Heybeliada ve inşası devam etmekte olan Büyükada gemilerine ilave olarak 6 geminin seri üretimi için "RMK Marine Gemi Yapım Sanayii" ve "Deniz Taşımacılığı İşletmesi AŞ" ile sözleşme görüşmesine başlanması kararlaştırıldı.

Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) Projesi kapsamında, teklif veren firmalarla, tekliflerini iyileştirmeleri için çalışmalara devam edilmesine karar verildi.

Türkiye'nin askeri ve sivil uydularının uzaya gönderilmesini temin etmek maksadıyla Uydu Fırlatma Sistemi Projesi kapsamında, ön kavramsal tasarım fazı için, ROKETSAN AŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanması kararlaştırıldı.

Göktürk 3 Uydu Projesi

Sentetik açıklıklı radar görüntüsü alma özelliği taşıyacak Göktürk 3 Uydu Projesi'nin TÜBİTAK ve ASELSAN'ın desteğiyle milli olarak geliştirilmesi için, TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildi.

Sahillerin tam olarak denetim altına alınmasını teminen Sahil Gözetleme Radar Sistemi Projesi kapsamında birinci faz için HAVELSAN Hava Elektronik Sanayii ve Ticaret AŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanması kararlaştırıldı.

Türkiye'nin ihtiyaç duyacağı askeri ve sivil hafif sınıf (4-5 ton sınıfı) helikopterlerin özgün olarak tasarlanıp geliştirilmesi için, TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildi.

Terörist saldırılara karşı modüler üs

Terörist Saldırılara Karşı Dayanıklı Modüler Geçici Üs Bölgesi Kurulumu Projesi kapsamında ASELSAN Elektronik Sanayii ve Ticaret AŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanması kararlaştırıldı.

ATAK Helikopter Simülatörü Projesi kapsamında HAVELSAN Hava Elektronik Sanayii ve Ticaret AŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAselsanBaşbakanRecep Tayyip ErdoğanUzaymarine
Görüş Bildir