Savcılıktan 'Öldüren Nakil' Kararı

-

Çift Kol ve Çift Bacak Nakli Yapılan Hastadan Üzücü Gelişme

Çift Kol ve Çift Bacak Nakli Yapılan Hastadan Üzücü Gelişme

AA - Dün Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde gerçekleşen dünyanın ilk çift kol ve çift bacak naklinde üzücü gelişme... Nakil yapılan hasta Şevket Çavdar'ın bacaklarından biri alındı. HÜ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çavdar'ın yapılan operasyon sonrasında "vücudun kalp dolaşım ve kan sisteminin bacaklardan birini idame ettiremediğini, bu nedenle aile ile konuşularak sol bacağının alındığını" söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Savcılıktan 'Öldüren Nakil' Kararı

Savcılıktan 'Öldüren Nakil' Kararı

Türk El ve Üst Ekstremite Cerrahisi Derneği (TEÜECD) Başkanı Prof. Dr. Sait Ada, Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çift kol ve bacak nakli yapılan hastanın sağlık durumunu...

Haberin Tamamı İçin:

Çift kol ve bacak nakli yapılan Çavdar kurtarılamadı

Hacettepe Üniversitesi, iki kol ve iki bacak nakli yapılan Şevket Çavdar'ın yaşamını yitirdiğini bildirdi :(

Haberin Tamamı İçin:

Savcılıktan 'Öldüren Nakil' Kararı

ekşisözlükten de ilginç bir bakış açısı. Hacettepe'nin Akdeniz Üniversitesi ile yarışmak adına bu işe girdiğini, yüz nakli yapılan kişinin yüz nakli yapılmasına bile gerek olmadığı söyleniyor. Ayrıca organları kolilerle taşıma gibi rezillikler de cabası.

Haberin Tamamı İçin:

World's first quadruple limb transplant fails at Turkish Hospital - HealthPop - CBS News

Başarısız operasyon CBS'te de haber oldu. Herkesin sorduğu ortak soru "Neden?"

Haberin Tamamı İçin:

Şevket Çavdar ölmeden 1 saat önce Cüneyt Özdemir 5N1K'da TAM DA BU KONUYU KONUŞUYORDU - Dipnot.Tv

Uzun süre organ nakli uğraşmış bir isim olan Prof. Dr. Mehmet Ali Yerdel, iki kol ve bacak nakli yapılan daha sonrada bu kol ve bacakları vucüdunun kabul etmemesi üzerine alınan Şevket Çavdar'ın durumunu ve sağlıklı insanlara yapılacak nakillerin risklerini 5N1K'da Cüneyt Özdemir'e anlattı.

Haberin Tamamı İçin:

Öldüren 4'lü Nakil İçin TTB Kriz Masası Kuruyor

REKABET SONUCU MU?
Tüm bu olumsuzlukların yanında ortaya atılan bir iddia ise gündeme bomba gibi düştü. Sabah Gazetesi'nde yer alan İddiaya göre Akdeniz Üniversitesi'nde ilk yüz naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan ile Hacettepe Üniversitesi'nde Doç. Dr. Serdar Nasır'ın üniversite yıllarından başlayan akademik yarışı, yüz ve uzuv nakillerinde bir hırsa dönüştü. Mezun olduğu Hacettepe Üniversitesi'nde iddialara göre "elitist" grupta olmadığı için dışlanarak ayrılan Prof. Dr. Ömer Özkan ile Doç. Dr. Serdar Nasır'ın Hacettepe'de uzmanlık dönemlerinde başlayan rekabet, Türkiye'de ilk yüz naklini kim yapacak yarışına dönüştü. Hacettepe'den ayrılan bir hocanın Akdeniz Üniversitesi'nde Türkiye'nin ilk yüz naklini yapmasının ardından Hacettepe Üniversitesi ikinci nakil için kolları sıvadı. "Ömer, Türkiye'de ilk yüz naklini gerçekleştirirse biz de dünyada ilk dörtlü uzuv naklini gerçekleştiririz" şeklinde bir hırsa dönüştü.
İMALI AÇIKLAMALAR...
Akdeniz Üniversitesi'nde başlayan nakil sürecinin ardından iki hocanın medya üzerinden birbirlerine dönük imalı açıklamaları da rekabeti gün yüzüne çıkardı. Hacettepe'de gerçekleşen nakillerin ardından medyanın karşısına çıkan Doç. Dr. Nasır, meslektaşı Prof. Dr. Özkan'a gönderme yaparak, "Ben burada One man show yapmıyorum, bizimki ekip işi" demişti. Prof. Dr. Özkan ise, Hacettepe'de yüz nakli yapılan Cengiz Gül'ün basına yansıyan ameliyattan önceki fotoğraflarına bakarak yaptığı yorumda "Eğer bu fotoğrafa göre hasta seçilmiş ise devletin imkânları boşuna kullanılmış demektir" diye...

Haberin Tamamı İçin:

Öldüren 4'lü Nakil İçin TTB Kriz Masası Kuruyor

-Bu meselenin içinde hekimlerin veya üniversitelerin kişisel hırsları var mı?
-Dört uzuv nakli yapılan hastanın kalbi dördünü birden besleyecek kadar kuvvetli miydi? Bununla ilgili test yapıldı mı?
-Bu yüz ve dört uzuv naklinde Antalya Akdeniz Üniversitesi de talepte bulundu mu?
-Şevket Çavdar uzun bir süredir dört uzvu da olmadan yaşıyordu. Böyle durumlarda vücut bu uzuvların olmamasına alışmaz mı?
-Uzuvlar olmayan bir vücudun içinde konumlanan kalp, bu nedenle zaman içinde tembelleşmez mi?
- Bu hasta ameliyathane odasından çıkıp yoğun bakım ünitesine alınabildi mi?
- Dört uzuv dünyada ilk kez yapılan bir ameliyat riskleri iyi hesaplandı mı?
-Bu konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı soruşturma açılacak mı?
-Bu nakil operasyonlarının hangi sırayla ve hangi hastaya yapılacağına hangi komite karar veriyor ve bundan sorumlu bir heyet var mı?
-Şevket Çavdar üniversite hastaneleri arasındaki prestij savaşına mı kurban gitti?
-Doç. Dr. Serdar Nasır’ın daha önceki ameliyatlarındaki başarı oranı nedir?
-Transplantasyon ve mikro cerrahi konusundaki deneyimleri basına açıklanabilir mi ve bu konuda kimlerle çalıştı, kimlerin yanında eğitim aldı?
-İzmir’deki Turan Çolak ile karşılaştırınca Cengiz Gül’ün yüz nakline ihtiyacı var mıydı gerçekten?
-Yüz nakli yapılan Cengiz Gül’ün, Akdeniz Üniversitesi’nde yüz nakli gerçekleştirilen Umut Acar’ınki gibi yüzünde fonksiyonel olarak bir sorunu var mıydı?
-Daha fazla ihtiyacı olan hastalar var mıydı?
-Hacettepe’de yüz nakli gerçekleştirilen hastanın operasyonu kozmetik bir ameliyat mıydı?
-İzmir’den Ankara’ya getirilen bağışlanmış organlar neden mukavva kutu ve çöp torbalarının içinde taşındı?
-Neden bu tip bir operasyon yapılırken, Ömer Özkan gibi bu konuda tecrübesi ve başarısı ispatlanmış bir uzman, ameliyata gözetmen olarak davet edilmedi?
Sonuçta hayatını kolları ve bacakları olmadan, birine bağımlı olarak idame ettiren Şevket Çavdar, hayatını kaybetti.
Özgürlük ve sağlık verilmek adına, bir insan artık aramızda yok.
Bunun kararını kim ve nasıl verebiliyor?
Elbette her operasyon risk taşıyor ancak iki kol ve iki bacağın aynı anda nakledileceği duyduğumuz anda bile bizi tedirgin edip, şaşırtırken, hayatımızı teslim ettiğimiz doktorlar bu tehlikeyi ön göremedi mi?
Bunu aklıma getirmek bile istemiyorum ama belki de insan ha...

Haberin Tamamı İçin:

Savcılıktan 'Öldüren Nakil' Kararı

Çift kol ve bacak nakli yapılan Şevket Çavdar'ın ölümü üzerine Akdeniz Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ömer Özkan'ın "hastanın zorlandığı hissedildiği anda kol ve bacaklar geri alınmalıydı. Ben olsam tehlikeyi gördüğüm anda organları alırdım. Bence uzuvların alınmasında biraz geç kalındı" dediği öğrenildi. Şevket Çavdar'ın ölüm nedeni, kayıtlara kalp yetmezliği olarak geçti. Çavdar'ın, 90 santimlik vücudu nakillerle 1.75 santime çıkınca kalp, çok daha fazla kan pompalamak zorundaydı. Fakat vücut bunu kaldıramadı. Bunun üzerine tüm uzuvlar geri alındı. Bu kez de ameliyat sırasında kalp aşırı kan pompaladı. Oluşan iç kanama durdurulamadı.

Haberin Tamamı İçin:

Savcılıktan 'Öldüren Nakil' Kararı

4'lü naklin ardından Şevket Çavdar'ın ölümü tıbbı ikiye böldü. Sağlık Bakanlığı komisyon topluyor. TTB kriz masası kuruyor. Şevket Çavdar’ın ölümünü üniversiteler arası rekabete bağlayan hekimler, bunun organ bağışı bilincini de olumsuz etkilemesinden endişeli.
‘Rekabet hırsı’ iddiasına katılmayan hekimlerse cerrahi girişimlerin her zaman riskli olduğunu vurgulayarak “Kol ve yüz nakillerinin hasta için yeni bir şans olacağını göz ardı etmeyin” diyor.
Sağlık Bakanlığı da Kompozit Doku Nakli Bilim Komisyonu’nun bugün toplanarak Akdeniz ve Hacettepe’de yapılan nakilleri ele alacağını açıkladı. Türk Tabipler Birliği (TTB) kriz masası kurma kararı aldı. TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eriş Bilaloğlu bu tarzdaki nakillerin tıbben bir gereklilik olup olmadığı sorusunun gündemde olduğunu belirterek “Mart ayı içinde 3-4 gün boyunca yaşanılan süreci her açından kapsamlı bir değerlendirmeye alacağız” dedi.
YANLIŞTI: Üniversiteler otobüs firmaları gibi rekabet etti
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta: Nakil, iki üniversite arasında, tıpkı otobüs firmalarındaki gibi rekabet yarattı. Ve bu bir insanın hayatına mal oldu. Hacettepe’de nakil yapan hocalar uzun yıllar Amerika gibi ülkelerde eğitim görmüş kişiler, eğer bu durum çok mümkün olsaydı, çift kol ve bacak nakilleri dünyada denenirdi. Bu durumda başında beri garip bir medya şovu hali vardı. Organlar garip bir biçimde taşındı. Bunlar tam Türk işi durumlar.
“İki kol, iki bacak aynı anda nakledilmeseydi”
Marmara Üniversitesi Plastik, Rekonstrüktif, Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi ve Mikrocerrahi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Bayramiçli: Yüz, kol, bacak gibi nakiller karaciğer, böbrek nakli gibi hayati önem taşımaz. Hacettepe ekibi, hastaya 4 organı aynı anda naklederek girdiği riskin farkındadır. Tabi ki hastaya, yalnızca iki kol ya da iki bacak nakledilseydi ölüm riski daha az olacaktı. Çünkü vücuda daha az yük binecekti.
Hastaya kaç organın nakledileceği kararı için ‘Bağımsız Etik Değerlendirme’ kurulu acil oluşturulmalı. Böylece bu iş kahvehane...

Haberin Tamamı İçin:

Hacettepe'nin Nakil Ruhsatı İptal Edildi

Hacettepe Üniversitesi'nin Kompozit doku nakli ruhsatı iptal edildi.
18 yaşından küçüklere Kompozit doku nakli yapılmayacak. Yüz nakilleri SGK kapsamına alınacak.
Dünyada ilk kez çift kol ve çift bacak naklini yapan Hacettepe Üniversitesi’nde 27 Şubat'ta ameliyattan sonraki gün sol bacağı, diğer ba...

Haberin Tamamı İçin:

Hacettepe'ye İkinci Darbe

Sağlık Bakanlığı'nın Hacettepe'nin nakil ruhsatını iptal etmesi ardından nakil sırasında ölen Şevket Çavdar'ın ailesi üniversiteden davacı olacağını açıkladı. Şevket Çavdar'ın kardeşi Ümit Çavdar Radikal'e yaptığı açıklamada Hacettepe Üniversitesi’nin nakil ruhsatının iptal edilmesini sevindirici bir haber olarak değerlendirdi ve "Ama içimizi rahatlatan bir karar değil. Pazartesi günü savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Ağabeyim hayat dolu biriydi. Bu ameliyatın ne kadar riskli olduğunu hiç kimse doğru düzgün anlatmadı. Avrupa’da yapılan çift kol ve çift bacak nakilleri başarısızlıkla sonuçlanmışken neden dört büyük organı ağabeyimin öleceğini bile bile yapmaya çalıştılar. Bir kobay gibi kullanıldı. Ameliyattan önce bize imzalatılan belgelerde yüz nakliyle ilgili bilgiler ve ameliyat sonrasında ilaç kullanımının vücutta yaratacağı tahribatla ilgili bilgiler vardı. Kol ve bacak naklinden bahsedilmiyordu. Ağabeyime bu riskler anlatılsaydı bu ameliy...

Haberin Tamamı İçin:

Savcılıktan "Öldüren Nakil" Kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çift kol ve bacak nakli yapılan Şevket Çavdar'ın ölümüyle ilgili, Sağlık Bakanı Recep Akdağ hakkında "soruşturmaya yer olmadığına" karar verdi.
Başsavcılığın kararında, Çavdar'ın 27 Şubat 2012'de ölümüne ilişkin Prof. Dr. Ayşegül Yarpuzlu'nun, Bakan Akdağ ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Ünal hakkında, "insanlar üzerinde bilgilendirmeden deney yaptırma, taksirle adam öldürme ...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAntalyaBilimCüneyt ÖzdemirDarbeİzmirMarmara ÜniversitesiSGKShow tvrecep akdağ
Görüş Bildir