'Özal Organize Bir Cinayete Kurban Gitti'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Savcılığa Göre Özal'ın Ölüm Yöntemi Bile Belli

Adli Tıp belirleyemedi ama savcılığın iddiasına göre 8. Cumhurbaşkanı Özal'ın öldürüldüğü de yöntemi de belli. Bu kapsamda ifadesi alınan şüpheliye yöneltilen soru şöyle, "8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın zehirlenmek suretiyle öldürülmesi suçuna iştirak ettiğiniz sonucunu varılmıştır. Bu suçlama ile ilgili ifade veriniz"

Ankara Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin, geçtiğimiz günlerde Özal’ın ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Ergenekon davasının sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadesini aldı. İfade İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen talimatla alındı. Talimat kapsamında Ankara’dan İstanbul’a sorular gönderildi.

EMEKLİ TUĞGENERAL ŞÜPHELİ

Aynı soruşturma kapsamında, Adli Tıp Kurumu rapor düzenleyerek ‘ mevcut bilgi ve bulgular ile kesim ölüm sebebinin tespit edilememiştir" demişti. Bu raporun evrakları arasında girdiği soruşturmayı sürdüren savcılık, şüpheli Ersöz’e sorulması için gönderdiği sorularda Özal’ın öldürüldüğünü belirtti. İfade tutanağında “Soruşturma kapsamında ‘Görevde bulunan Cumhurbaşkanına suikast ve Cumhurbaşkanını öldürmek’ suçlarından şüpheli olarak ifadenize başvurulmak için burada bulunmaktasınız" denildi.

“ORGANİZE ŞEKİLDE İŞLENEN CİNAYETE KURBAN GİTTİ"

Cumhurbaşkanı'nın köşkte rahatsızlandığını, kendisine müdahale edecek doktorun bulunmadığının belirtildiği ifade tutanağında, “Merhum Cumhurbaşkanının belirtilen tarihte Cumhurbaşkanlığı Köşkünde rahatsızlanarak vefat etmesi sürecindeki olaylar ve temel konularda ifadeler arasındaki çelişkiler gözetildiğinde merhum Cumhurbaşkanı' nın organize bir şekilde işlenen cinayeti kurban gittiği yönünde kuvvetli şüpheler bulunmaktadır." ifadeleri yer aldı.

Malatya Zirve Yayınevi davasında ifade veren İlker Çınar isimli şahsın ‘Özal’ın öldürüldüğüne’ ilişkin anlatımlarının da yer aldığı tutanakta, ölümün ardından otopsi yapılmadığı için günümüzde Özal’ın kesin ölüm nedeninin tespit edilemediği yönündeki Adli Tıp Raporu’na da atıf yapıldı.

“ÖZAL’IN ZEHİRLENEREK ÖLDÜRÜLMESİ SUÇUNA İŞTİRAK"

İfade tutanağında Ersöz’e, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon davasında hükümeti yıkmaya teşebbüs suçlamasıyla yargılandığı hatırlatılarak, “İçerisinde faaliyet gösterdiğiniz yasadışı silahlı terör örgütünün faaliyeti kapsamında 17 Nisan 1993 tarihinde Türkiye’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın zehirlenmek suretiyle öldürülmesi suçuna iştirak ettiğiniz sonucunu varılmıştır. Bu suçlama ile ilgili ifade veriniz?ö denildi. Şüpheli Levent Ersöz ise suçlamaları kabul etmedi. Yaklaşık üç saat süren ifade işlemi, Ersöz’ün tedavi gördüğü Çapa Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirildi.

Haberin Tamamı İçin:

Özal Organize Bir Cinayetle Öldürüldü

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüne ilişkin soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘şüpheli’ sorgu tutanaklarında Özal için ‘zehirlenerek öldürüldüğü’ tespitinde bulunduğu ortaya çıktı. Soruşturma kapsamında çok sayıda şüpheliyi sorgulayan savcılık, bu kişilere yönelik olarak, “Türkiye’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın zehirlenmek suretiyle öldürülmesi suçuna iştirak ettiğiniz sonucuna varılmıştır.” ifadelerini kullandı. Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün tutanağında da “Merhum Cumhurbaşkanı’nın organize bir şekilde işlenen cinayete kurban gittiği yönünde kuvvetli şüpheler bulunmaktadır.” denildi.

Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal hakkındaki soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin, geçtiğimiz günlerde Ergenekon davasının sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadesinin alınması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na talimat gönderdi. Talimat kapsamında savcılığın hazırladığı sorular da İstanbul’a gönderildi. Şüphelilere yöneltilen sorularda Turgut Özal’ın zehirlenerek öldürüldüğü belirtildi. Konu hakkında bildiklerini açıklaması istendi. Levent Ersöz için, “Soruşturma kapsamında ‘Görevde bulunan Cumhurbaşkanına suikast ve Cumhurbaşkanını öldürmek’ suçlarından şüpheli olarak ifadenize başvurulmak için burada bulunmaktasınız.” ifadeleri kullanıldı. Cumhurbaşkanının Köşk’te rahatsızlandığının anlatıldığı ifade tutanağında, “Merhum Cumhurbaşkanının belirtilen tarihte Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde rahatsızlanarak vefat etmesi sürecindeki olaylar ve temel konularda ifadeler arasındaki çelişkiler gözetildiğinde merhum Cumhurbaşkanının organize bir şekilde işlenen cinayeti kurban gitti yönünde kuvvetli şüpheler bulunmaktadır.” denildi. Şüpheli sorgu tutanaklarında ölümün hemen ardından otopsi yapılmadığının da belirtildiği tutanaklarda, Özal’ın kesin ölüm nedeninin tespit edilemediği yönündeki Adli Tıp Raporu’na atıf yapılarak ‘Ergenekon’ şüphesine de dikkat çekti. Ersöz’ün, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon davasında ‘hükümeti yıkmaya teşebbüs’ suçlamasıyla yargılandığı hatırlatıldı. Şu ifadeer kullanıldı: “İçerisinde faaliyet gösterdiğiniz yasadışı silahlı terör örgütünün faaliyeti kapsamında 17 Nisan 1993 tarihinde Türkiye’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın zehirlenmek suretiyle öldürülmesi suçuna iştirak ettiğiniz sonucunu varılmıştır. Bu suçlama ile ilgili ifade veriniz?” denildi. Sorular yöneltilen şüpheli Ersöz, suçlamaları kabul etmedi. Yaklaşık üç saat süren ifade işlemi, Ersöz’ün ted...

Haberin Tamamı İçin:

Savcıdan Şaşırtan Turgut Özal Sorusu

Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili Adli Tıp Kurumu, "mevcut bilgi ve bulgular ile kesim ölüm sebebi tespit edilememiştir" raporu düzenlerken, savcının Ergenekon davasının sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'e sorduğu soru şaşırttı.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin, geçtiğimiz günlerde Özal'ın ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Ergenekon davasının sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün 'şüpheli' sıfatıyla ifadesini aldı.

İfade İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen talimatla alındı. Talimat kapsamında Ankara'dan İstanbul'a sorular gönderildi.

Aynı soruşturma kapsamında, Adli Tıp Kurumu rapor düzenleyerek "mevcut bilgi ve bulgular ile kesim ölüm sebebinin tespit edilememiştir" demişti.

Bu raporun evrakları arasında girdiği soruşturmayı sürdüren savcılık, şüpheli Ersöz'e sorulması için gönderdiği sorularda Özal'ın öldürüldüğünü belirtti.

İfade tutanağında "Soruşturma kapsamında 'Görevde bulunan Cumhurbaşkanına suikast ve Cumhurbaşkanını öldürmek' suçlarından şüpheli olarak ifadenize başvurulmak için burada bulunmaktasınız" denildi.

"Cinayete kurban gitti"

Cumhurbaşkanı'nın köşkte rahatsızlandığını, kendisine müdahale edecek doktorun bulunmadığının belirtildiği ifade tutanağında, "Merhum Cumhurbaşkanının belirtilen tarihte Cumhurbaşkanlığı Köşkünde rahatsızlanarak vefat etmesi sürecindeki olaylar ve temel konularda ifadeler arasındaki çelişkiler gözetildiğinde merhum Cumhurbaşkanı'nın organize bir şekilde işlenen cinayeti kurban gittiği yönünde kuvvetli şüpheler bulunmaktadır" ifadeleri yer aldı.

Malatya Zirve Yayınevi davasında ifade veren İlker Çınar isimli şahsın 'Özal'ın öldürüldüğüne' ilişkin anlatımlarının da yer aldığı tutanakta, ölümün ardından otopsi yapılmadığı için günümüzde Özal'ın kesin ölüm nedeninin tespit edilemediği yönündeki Adli Tıp Raporu'na da atıf yapıldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraErgenekonİstanbulMalatyaTerörTurgut Özal
Görüş Bildir