Savcı Zekeriya Öz Star'a Tekzip Yayınlattı

 > -

Savcı Zekeriya Öz Star'a Tekzip Yayınlattı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili iken 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından Bolu’ya düz savcı olarak atanan savcı Zekeriya Öz’ün, ‘ Zekeriya Öz iş peşinde’ başlıklı haberi nedeniyle Star gazetesine tekzip yayınlattı.

31 Aralık 2013′te Star’da yayımlanan haberde, Öz’ün Fatih’teki bir otelin kaçak inşaatı konusunda engel çıkarılmaması için Fatih Belediye Başkanı’na baskı yaptığı iddia edilmişti. Öz, toplum önünde küçük düşürülmeye çalışıldığını, kişilik haklarına saldırı yapıldığını belirtmişti.

Bakırköy 4′üncü Sulh Ceza Mahkemesi’nden çıkarılan tekzip metninde, “ Yayınlanan haberler, suç teşkil edecek şekilde, gerçek dışı, hedef göstermek amacıyla yayınlanmıştır ” denildi.

Haberde, “ Yargıdaki yapılanmayla ilişkide olan Öz, Başkan Demir’den [Fatih Beledeiye Başkanı Mustafa Demir] İstanbul’un en değerli turizm bölgelerinden Laleli’deki Rese Turizm Ltd.’ye ait Victory Otelin tadilatı sırasında yapılan 250 metrekarelik kaçak asma kat ile 50 metrekarelik yaya geçidinin binaya katılmasına engel çıkarılmamasını istedi ” deniliyordu.

Demir’inse talepleri reddettiği hatta otele kaçak inşaat nedeniyle para cezası kestiği belirtiliyordu. Bunu üzerine Öz’ün Fatih Belediyesi’ne giderek iş takibi yaptığı, cezai işlem uygulanmaması için tehditvari ifadelerle baskı yaptığı iddia ediliyordu.

Tekzip metninde şu ifadeler kullanıldı; “ Haberin gerçekle alakasının olmadığı, şahsımın ne yargıdaki ne de yargı dışında hiçbir yapılanma ile ilgili ve alakası yoktur. Kesinlikle hiçbir iş takibi yapmadım, iddia edildiği gibi Belediye Başkanı’na bir baskı yapmadım. Belediye Başkanı ile zaman zaman görüştüğüm doğrudur ancak kendisinden hiçbir zaman yasa dışı ve illegal bir şey istemedim (…) Haberin içeriğinde yer alan iddia ve ithamlar tamamı gerçek dışıdır ve yaptığım görevi itibarsızlaştırmaya yöneliktir. Haberde geçen olaylar kesinlikle vuku bulmamıştır. Gazete hiçbir araştırma yapmadan gerçek dışı haberlerle halkı bilgilendirme görevini/hakkını yanlış kullanmıştır.

Diken

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BoluİstanbulRüşvetStar tv
Görüş Bildir