Dink Davası Zirve Yolunda

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Savcı Dink Cinayetindeki Örgütü Ortaya Çıkarıyor | Agos

Savcı Dink Cinayetindeki Örgütü Ortaya Çıkarıyor | Agos

Taraf gazetesinin haberine göre Hrant Dink cinayetinde kamu görevlileri hakkında yürütülen soruşturmada yeni bilgiler elde eden savcılık, sorumlu örgütün şemasına ulaştı. Haberde, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yetkili olan savcı Muammer Akkaş’ın bir ay içinde iddianameyi mahkemeye göndereceği belirtildi.

Taraf’a konuşan adli kaynaklar, savcılığın örgüt şemasını netleştirdiğini ifade ederken Zirve Yayınevi Katliamı’yla ilgili iddianame ve ek delillerin de savcı tarafından istendiği bildirildi.

Adli kaynaklardan alınan bilgilere göre, yaklaşık iki yıldır devam eden soruşturmada yeni bir aşamaya gelindi. Savcılığın, soruşturmayla ilgili şüphelilerin HTS kayıtlarının alınması için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na yazdığı yazıya cevap geldi. Emniyet Müdürlüğü Bilişim Daire Başkanlığı da, şüphelilerin HTS kayıtlarıyla ilgili araştırmalarını tamamladı. Savcılık, şüpheliler ve iddia edilen örgütle ilgili belli bir şemaya ulaştı.

Savcılık, şüphelilerle ilgili bilgi sahiplerinin ifadesine de başvurdu. İfadelerin ardından şüphelilere ilişkin oluşan tablonun daha da netleşmesiyle birlikte savcılığın önümüzdeki bir ay içinde şüphelilerin ifadesini alması bekleniyor. Soruşturmayla ilgili gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından savcılığın iddianameyi aralık ayında tamamlaması bekleniyor.

Öte yandan, açılacak davanın kaderini değiştirecek bir gelişme daha yaşandı. Savcılık biri Alman, ikisi Türk üç Hıristiyan’ın ölümüyle sonuçlanan Malatya’daki Zirve Kitabevi Katliamı’yla ilgili iddianamelerde yaptığı incelemeyi tamamladı. Zirve Yayınevi’yle ilgili ek iddianamenin geçtiğimiz aylarda mahkemece kabul edilmesiyle birlikte Savcı Akkaş, Malatya’daki adli mercilere yazı yazarak iddianameyi resmî yollarla isteyecek. Bununla birlikte, soruşturmayla ilgili gerekli yazışmaların çoğunun tamamlandığı öğrenildi.

Zirve Yayınevi İddianamesi’nin resmî kanallarla istenecek olmasını çok önemli bir gelişme olarak değerlendiren Zirve Yayınevi davası avukatlarından Erdal Doğan, şunları söyledi: “Zirve iddianamesinde Hrant Dink ile ilgili bölümler var. Orada 2005 yılında Hrant Dink de dahil olmak üzere ‘misyoner çocukları’ gibi ifadelerle insanların nasıl hedef gösterildiği, ortamın nasıl zehirlendiği anlatılıyor. Son iddianamede de, İlker Çınar’ın ifadeleriyle devlet içinde özel harp denen bir yapının fotoğrafını görüyoruz. Orada, bütün bu ilişkilerin sivil ve asker ayrımı yapılmadan yürütüldüğü anlatılıyor. Hrant Dink cinayeti de bu davaya çok benzeyen bir organizasyonun ürünü. Hrant Dink cinayetinin arka planıyla Zirve Yayınevi katliamı arkasındaki yapılar kesinlikle ayrı düşünülemez. Dolayısıyla, Hrant Dink, Rahip Santoro cinayeti ve Zirve katliamını kesinlikle birbirinden ayıramazsınız. Ali Öz ile bu soruşturmadaki kamu görevlilerinin aynı davada yargılanması gerekiyor. İddianamenin istenecek olması soruşturmayla ilgili çok önemli bir gelişme.”

Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu da davanın açılması için savcılığa üç ayrı dilekçe sunduklarını söyleyerek, “Biz, 2007 yılından beri bu cinayette kamu görevlilerinin olduğunu iddia ettik. Çok uzun zamandır bu davanın açılması için yeteri kadar delil olduğunu söylüyoruz. Savcılığın soruşturmayı tamamlayıp bir an önce davanın açılması için iddianameyi mahkemeye göndermesi gerekiyor” dedi. Avukat Cem Halavurt ise “Soruşturma en kısa zamanda sonlanmalı, davayla ilgili önümüzü görmek istiyoruz” diye konuştu.

Dink ailesinin avukatları, cinayette ihmalleri olduğu gerekçesiyle, 30 kamu görevlisi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. İlk başta “görevi ihmal”den izin çıkmadı, soruşturma “cinayete yardım yataklık” ve “cinayete iştirak”ten yürütülmeye başlandı.

Haberin Tamamı İçin:

Dink Davası Zirve Yolunda | Radikal

Dink ile Zirve Yayınevi cinayetlerinin birbirleriyle bağlantılı ekip tarafından işlendiğine dair bulgulara ulaşıldı. Soruşturma savcısının, düğmeye basmak için resmi bir belge beklediği belirtiliyor.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink ’in öldürülmesiyle ilgili kamu görevlilerinin sorumluluk ve kusurlarına ilişkin soruşturmanın yürütüldüğü adli mercilerden sızan bilgilere göre önemli bağlantılara ulaşıldı. Malatya ’da üç Hristiyan ’ın katledildiği Zirve Yayınevi cinayetini de içine alacak şekilde dönemin Trabzon ve Malatya jandarma alay komutanları Ali Öz ile Mehmet Ülger’i merkeze koyan bulgular saptandı. Savcı Muammer Akkaş’ın bekledikleri resmi bir belge geldikten sonra harekete geçeceği öğrenildi.

Şemaya ulaşıldı

Dink ailesinin avukatı Hakan Bakırcıoğlu ise yalnızca jandarmayı kapsayan bir soruşturmanın eksik kalacağı uyarısında bulundu. Bakırcıoğlu, soruşturmanın Trabzon ve İstanbul Emniyeti ile Emniyet İstihbarat Dairesi görevlileri ve MİT personelini de kapsaması gerektiğini ifade etti.

İstanbul Adliyesi’nde, Dink cinayetine ilişkin soruşturma kapsamında, Savcı Muammer Akkaş’ın Zirve Yayınevi dosyasını istediği; Rahip Santoro, Dink ve Zirve cinayetlerinin aynı odak eliyle işlendiği yönünde bulgulara ve bir örgüt şemasına ulaştığı kaydediliyor.

Komutanlığa uzandı

Bu noktada, Savcı Akkaş’ın, eski Trabzon Jandarma Komutanı Ali Öz ile halen tutuklu yargılanan eski Malatya Jandarma Komutanı Mehmet Ülger ve her iki jandarma birimi arasındaki bulguların izini sürdüğü ifade ediliyor. Savcı Akkaş’ın her iki birimin de hiyerarşik biçimde bağlı olduğu Jandarma Genel Komutanlığı’nı da soruşturma kapsamına alabileceği kaydediliyor.

O belge bekleniyor

Akkaş’ın, iki jandarma biriminin üç cinayete olan dahli iddiasına ilişkin de bir resmi belge beklediği vurgulanıyor. Bulguları doğrulayacağı düşünülen bu belgenin savcılığa ulaşması halinde Akkaş’ın operasyon yapabileceği ileri sürülüyor. Ve muhtemel bir operasyonun da altı aydan daha kısa bir sürede gerçekleşebileceği savunuluyor.

Öte yandan, bu soruşturmada polis görevlilerinin yer alıp almayacağı noktasındaki belirsizlik ise sürüyor.

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurumu raporunda altı çizildiği üzere cinayette sorumluluğu olan kamu görevlilerinin yargı karşısına çıkarılıp çıkarılmayacağı da soruşturmada netlik kazanacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulMalatyaPolis
Görüş Bildir