Görüş Bildir

Savaş, Afet, Açlık: Geçtiğimiz Yıl 41 Milyon Kişi Kendi Ülkesinden Kaçtı

Anasayfa > Gündem

Yapılan bir araştırma, dünya genelinde yaklaşık 41 milyon kişinin iç savaş ve şiddetten kaçabilmek için kendi ülkesi içinde göç etmek zorunda kaldığını ortaya koydu. Araştırmaya göre, hava saldırılarının sonucu olarak 2 milyon 200 bin kişi ülke içindeki güvenli bölgelere gitmek zorunda kaldı. Ayrıca dünya genelinde yaklaşık 19 milyon 200 bin kişi doğal afetler yüzünden ülke içinde göç etmek zorunda kaldı.

Cenevre'deki Ülke İçinde Yerinden Edilme Merkezi'nin (IDMC) araştırmasına göre, dünya genelinde iç savaş ve şiddetten kaçmak için kendi ülkesi içinde göç etmek zorunda kalanların sayısı 40 milyon 800 bine ulaşarak rekor kırdı.

Araştırmada yalnızca 2015 yılında yaklaşık 8,5 milyon kişinin kendi ülkesi içinde yer değiştirdiğine dikkat çekildi.

Araştırmada özellikle Suudi Arabistan'ın Husi milislere karşı hava saldırıları düzenlediği Yemen'de durumun kötüleştiği kaydedildi. Araştırmaya göre, hava saldırılarının sonucu olarak 2 milyon 200 bin kişi ülke içindeki güvenli bölgelere gitmek zorunda kaldı. Bunu ülke nüfusunun yüzde sekizini oluşturduğu belirtildi.

Doğal afetler göçe zorladı

Doğal afetler göçe zorladı

Araştırmada insanların kendi ülkelerinde yer değiştirmesinin diğer nedeninin de doğal afetler olduğu vurgulandı. Buna göre, dünya genelinde yaklaşık 19 milyon 200 bin kişi doğal afetler yüzünden ülke içinde göç etmek zorunda kaldı. Örneğin Nepal'de deprem nedeniyle 2 milyon 600 bin kişinin yerinden olduğu belirtildi.

IŞİD'in saldırıları bölgelerdeki insanların evlerini terk etmesinde rol oynadı

IŞİD'in saldırıları bölgelerdeki insanların evlerini terk etmesinde rol oynadı

Ülke İçinde Yerinden Edilme Merkezi'nin Başkanı Jan Egeland, özellikle Asya ve Latin Amerika ülkelerinin bir kısmının, ülkelerin iklim değişikliğinin sonuçlarına karşı hazırlıklı olmadığını söyledi. Aynı zamanda Norveç Mülteciler Konseyi'nin Genel Sekreteri de olan Egeland, IŞİD'in saldırılarının da örgütün etkin olduğu bölgelerdeki insanların evlerini terk etmesinde rol oynadığını belirterek, kendi ülkesinde yer değiştirmek zorunda kalanların yarısından fazlasını Yemen, Suriye ve Iraklıların oluşturduğunu belirtti.

El Salvador, Guatemala, Honduras ve Meksika gibi ülkelerde ise uyuşturucu çeteleri nedeniyle yaklaşık 1 milyon kişinin göç etmek zorunda kaldığı vurgulandı.

Deutsche Welle Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
27
15
5
4
2
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
AFAQ HUSEYNLI

heç kim müharibe olsun istemez amma bezen buna mecbur oluruq

Emre Mutlu

aynen gardaşım , tepede işine gelenler ister , olan biz halka olur

Alemin Delisi

Yavru güvercin, anne güvercine demiş : - Anne bu yuva çok kirli gel başka yuvaya taşınalım. Anne güvercin de buna mutakiben : - Yavrum bu göt oldukça git... Devamını Gör

Urgunta Biotar

"Silah Tüccarlığı" diye bir meslak dalı olduğu sürece (Yasal ya da değil ama var) dünya üzerinde savaşlar olmaya devam edecek. Silahların ulaşılması zor bir ... Devamını Gör