Şaşırtan İkiz Kara Delikler

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Şaşırtan İkiz Kara Delikler

Şaşırtan İkiz Kara Delikler

Dünya'dan 10 bin ışık yılı uzakta ve 12 milyar yaşında olduğu sanılan M-22 galaksi kümesinde astronomlar, ikiz kara delikler buldu.

ANKARA- "Nature" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre ikiz kara delikler, Dünya'dan 10 bin ışık yılı uzakta bulunan ve 12 milyar yaşında olduğu sanılan M-22 galaksi kümesinde keşfedildi.

Tipik küresel bir galaksi kümesinde yüzlerce kara deliğin oluşabileceğine ancak yerçekimsel etkileşim sonucu sadece bir tanesinin varlığını sürdürebileceğine işaret eden bilim adamları, aynı galaksi kümesi içinde iki kara deliğin bulunmasının şimdiye kadar bildikleri her şeye ters bir durum olduğunu belirtti.

Batı Avustralya'daki Curtin Üniversitesi Uluslararası Radyoastronomi Araştırma Merkezi'nden James Miller-Jones, kara delikleri M-22 galaksi kümesi yakınlarındaki başka bir küme ile ilgili araştırmaları sırasında şans eseri keşfettiklerini açıkladı.

ABD'nin New Mexico eyaletindeki radyo teleskobu kullandıklarını belirten Miller-Jones, radyo emisyonlarından buldukları galaksi kümesinin konumunu Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Chandra X-ışın Teleskobu tarafından gönderilen görüntülerle karşılaştırdıklarını ifade etti.

Miller-Jones, mucize eseri aynı galakside yer alan iki kara deliğin aktif olduğunu ve yakınlarındaki yıldızları yutarak beslendiklerini söyledi.

Chandra teleskobunun kara deliğin yuttuğu cisimlerin yaydığı x-ışınlarını tespit ettiğini belirten Miller-Jones, radyo dalgalarının x-ışınlarına oranını hesaplayarak kara deliğin kütlesini bulduklarını kaydetti.

Hesaplamalara göre M-22 galaksi kümesindeki kara delikler, Güneş'ten 10-20 kat daha büyük kütleye sahip.

Haberin Tamamı İçin:

Birbirini Yemeyen 'İkiz' Karadelik

Birbirini Yemeyen 'İkiz' Karadelik

Uluslararası bir ekip, ilk kez küresel bir yıldız kümesinde iki karadelik birden buldu.

Astronomlar, New Mexico’daki VLA radyo teleskobuyla, Messier 22 (M22) isimli küresel galaksi kümesini incelerken, şans eseri bu keşfi yaptı. Tipik bir küresel yıldız kümesinde yüzlerce karadelik olabilse de, yerçekimsel etkileşim sonucu sadece bir tanesi varlığını sürdürebiliyor. Bu nedenle aynı galaksi kümesi içinde iki karadeliğin bulunmasına ilk kez rastlanıyor. Michigan Üniversitesi’nden Laura Chomiuk, “Aradığımız şeyi bulamadık fakat bunun yerine çok sürpriz şeyler bulduk. İki küçük karadelik” dedi. Dünya’dan 10 bin ışık yıl...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraBilimUzay
Görüş Bildir