Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sarkozy: 'Mülteci Problemi, Schengen'i Öldürdü'

6PAYLAŞIM

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Avrupa Birliği (AB) içinde serbest dolaşımı düzenleyen Schengen Anlaşması'nın "öldüğünü" savundu.

Sarkozy'ye göre, Avrupa'daki sınırı güvenliği sorunu ve mülteci akını Schengen Anlaşması'nı tamamen geçersiz hale getirdi.

Sarkozy açıklamayı, Belçika'nın Anvers kentindeki İşadamları Deneği'nin(VOKA) yeni yıl resepsiyonunda yaptı.

"Ortak bir göç politikası oluşturmadan birlik içinde sınırların kaldırılmasının garip bir fikir olduğunu" söyleyen Sarkozy, AB'nin mevcut yapısıyla devam edemeyeceğini de öne sürdü.

Cumhuriyetçilerin lideri Sarkozy, Avrupa Birliği için oluşturulması öngörülen ancak uygulamaya sokulamayan anayasa taslağında din vurgusu olmamasını da eleştirdi.

Sarkozy Hristiyan kimliğinin Avrupa Anayasası'na geçirilmemiş olmasını "korkaklık" olarak değerlendirdi.

Hollanda "Radikal islam" tehlikesini dile getirdi

Resepsiyonda konuşan Anvers Belediye Başkanı ve sağcı Yeni Flaman İttifakı (N - VA) lideri Bart De Wever de, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Avrupa'nın karşı karşıya kaldığı en büyük tehlikenin "radikal İslam" olduğunu savundu.

Yeniden aday olması bekleniyor

Fransa'daki Cumhuriyetçiler'in lideri Sarkozy'nin gelecek yıl yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden aday olması bekleniyor.

Anketler, Paris saldırıları sonrası zor günler yaşayan Sosyalist Cumhurbaşkanı François Hollande'nin düşüşte olduğunu gösteriyor.

Anketlerde Sarkozy umudu

Anketlere göre Sarkozy için, Elysee Sarayı'nı Hollande'dan geri alma konusunda umutlar artıyor. Cumhuriyetçi lider bu nedenle mülteci sorunu ve AB yönetimine ilişkin eleştirilerin dozunu giderek artırıyor.

BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir