Sararan Yastık ve Yorganları Eski Haline Çeviren Tüyoları Okuyunca "Bu Kadar Kolay mıymış?" Diyeceksiniz

32PAYLAŞIM

Vücudumuzla birebir temas içinde olan yastık, yorgan gibi eşyalar kir, makyaj, toz ve vücudumuzun attığı ter yüzünden sararabiliyor. Her ne kadar kılıf kullansak da bunu engelleyemiyoruz. Makinede yıkamak sarı lekelerden kurtulmak için tek başına yeterli olmayabilir. Peki ne yapacağız? Sürekli yeni yastık, yorgan mı alacağız? Tabii ki hayır. Bembeyaz yastık ve yorganlara tekrar kavuşmak için yapmanız gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz...

Öncelikle malzemeleri toplayalım

 • 1 çay bardağı toz çamaşır deterjanı

 • 1 çay bardağı boraks

 • 1 çay bardağı oksijenli su

 • 1 çay bardağı toz bulaşık deterjanı (isteğe bağlı)

Malzemeleri temin etmek çok kolay

Son zamanlarda temizlikte de kullanılan boraksı aktar ve eczanelerden alabilirsiniz. Hidrojen peroksit de denilen oksijenli suyu ise eczanelerden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Peki nasıl yapacağız?

 • Öncelikle yıkayacağınız yastık veya yorganın sığabileceği bir leğen hazırlayın.

 • İçine taşmayacak kadar sıcak su doldurun.

 • Sirke ve oksijenli suyu sıcak suya ekleyin.

 • Sararan yastık veya yorganı içine bastırın.

 • Bu şekilde 1.5-2 saat bir kaç kez alt-üst değiştirerek bekletin.

 • Beklettikten sonra suyunu süzün ve makinenize atın.

 • Deterjanları ve boraksı makinenizin deterjan haznesine koyun. Eğer yukarıda verilen ölçüler fazla gelirse eşit miktarda azaltabilirsiniz.

 • Sonrasında ön yıkamalı bir program seçin ve yastığınızı/yorganınızı her zamanki gibi yıkayın.

Teknoloji temizliği de kolaylaştırıyor

Eğer makinenizin suda bekletme özelliği varsa bu, işinizi epey kolaylaştırabilir. Sarı lekelerinden kurtulmak istediğiniz yastık veya yorganınızı makinenize yerleştirin. Sirke ve oksijenli su ekleyerek 1,5-2 saat bu şekilde bekletin. Bekleme süresi bittiğinde deterjan ve boraksı deterjan haznesine koyarak ön yıkamalı bir programla yıkayın.

Yastık rengine dikkat!

Burada dikkat etmeniz gereken şey yıkamak istediğiniz yastık veya yorganınızın asıl rengi. Eğer asıl rengi beyaz değilse oksijenli su kullanmayın. Oksijenli suyun ağartıcı etkisi var. Farklı renkte bir yastık veya yorgan için istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Aman dikkat!

Püf noktası var mı?

Beyazlatma işleminden etkili sonuç almak için sararan yastık ve yorganları tek tek yıkamalısınız. Ayrıca ıslanan elyaf ağırlaşacağı için makinenize zarar verebilir. Tek tek yıkamanızda fayda var.

Tüm yastık ve yorganlarda kullanabilir miyiz?

Maalesef hayır. Bu işlemi sadece elyaf yorgan ve yastıklarınız için kullanabilirsiniz. Yün veya pamuk yastık/yorganınız için uygulamanızı önermiyoruz. Bizden söylemesi...

Peki yün yastıkları nasıl beyazlatacağız?

Yün veya pamuk yastık ve yorganlarınızı içini boşaltarak yıkamalı, sonrasında çırparak havalandırmalısınız. Tamamen kuruduğunda kılıfına geçirebilirsiniz. Sararan kılıflar için yukarıdaki işlemi uygulayabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir