Ceylanpınar'da Silah Sesleri Kesildi Ama Kaçış Sürüyor

 > -

Şanlıurfa Sınırında Çatışma, Ceylanpınar'da Okullar Tatil! | T24

Şanlıurfa Sınırında Çatışma, Ceylanpınar'da Okullar Tatil! | T24

Suriye sınırında bulunan Ceylanpınar'da çatışmaların yoğunlaşması nedeniyle okullar tatil oldu

Sınıra sıfır noktasında bulunan Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde, Suriye topraklarında yaşanan şiddetli çatışmalar nedeniyle okullar bir gün süreyle tatil edildi.

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinin karşısında bulunan Resülayn'de ilçesinde Özgür Suriye Ordusu ile Esad'a bağlı birlikler arasında sabaha kadar süren çatışmalar yaşandı. Silah sesleri nedeniyle halk nedeniyle büyük tedirginlik yaşarken ilçede okullar bir gün süreyle tatil edildi.

Suriye sınırında çıkan çatışmalarda, Suriye sınırına yakın noktada bulunan 14 okulda eğitime ara verilmiş, Daha önce okulların 3 gün tatil edildiği Akçakale'de ve köylerdeki 14 okulun 1 gün tatil edilmişti.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye ve Suriye Sınırında Şiddetli Çatışma | Özgür Gündem

Türkiye ve Suriye Sınırında Şiddetli Çatışma | Özgür Gündem

Türkiye ile Suriye sınırının sıfır noktasında bulunan Urfa'nın Ceylanpınar ilçesi güne Suriye'nin Resuleyn (Serêkaniyê) ilçesinde yaşanan yoğun çatışma sesleriyle uyandı. Sivil yurttaşlara kapatılan Devlet Hastanesi'nde çok sayıda ölü ve yaralı olduğu öğrenildi.

Ceylanpınar'a sınır komşusu olan Suriye'nin Resuleyn ilçesinde ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) ve Esed güçleri arasında gece 02.00 sularında başlayan şiddetli çatışmalar sabaha kadar sürdü. Ağır makineli silahlar ve bombaların kullanıldığı çatışmada silah sesleri, Ceylanpınar'da tedirginliğe neden olurken, ilçe merkezindeki tüm okullar tatil edildi. Kaymakamlık tarafından yapılan anonslarda, özellikle sınıra yakın olan Mevlana ve M. Akif Ersoy mahallerinde yaşayan yurttaşların sınıra uzak olan bölgelere gitmeleri, imkanları olmayanların ise evlerinden çıkmamaları uyarıları yapıldı.

Yaralılar Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne taşınıyor

Öte yandan, sadece dini bayramlarda idari izinle bayramlaşma için açılan Ceylanpınar Sınır Kapısı'nda askeri hareketlilikle birlikte yoğun bir ambulans trafiği yaşanıyor. Çok sayıda ambulansın sevk edildiği sınır kapısından alınan yaralılar, Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne taşınıyor. Sivil yurttaşlara kapatılan Devlet Hastanesi'nde çok sayıda ölü ve yaralı olduğu öğrenildi.

Haberin Tamamı İçin:

Sınırda Tam Siper | Haberdesin

Sınırda Tam Siper | Haberdesin

Suriye sınır bölgelerinde muhaliferle Esad güçleri arasında şiddetli çatışmaların tekrar başlaması nedeniyele Ceylanpınar'da okullar 1 gün süreyle tatil edildi. Ceylanpınar halkının tedirgin bekleyişi de sürüyor.

Silah sesleriyle diken üstünde yaşayan vatandaşlar, patlama sesi duyduklarında bazen bir hasteneye sığınıyor bazen de bir polis arabasını siper alıyor. Ceylanpınarlılar kadar polisler de ne yapacağını bilmiyor, vatandaşlarla birlikte sağ sola kaçışıyor.

Şiddetli çatışmaların sürdüğü Suriye'nin Resulayn İlçesi'nde seken şarapnel parçaları sınıra yakın noktada bulunan Ceylanpınar Devlet Hastanesi bahçesine düşmesi paniğe yol açtı. Şarapnel parçalarının düştüğü hastanede bulunanlar ve görevliler panikle kaçışırken, polisler silahları ile siper alarak korunmaya çalıştı.

İç karışıklığın sürdüğü Suriye'nin Haseki kentinin Resulayn İlçesi'nde, muhalifler ile ordu birlikleri arasında bu sabaha karşı şiddetli çatışmalar başladı. İlçenin Türkiye sınırında bulunan ve askeri amaçlı olarak kullanılan gümrük kapısını ele geçirmek isteyen muhaliflerin baskınına Suriye ordu birlikleri karşılık verdi.

Ceylanpınarlılar geceyi diken üzerinde geçirirken, polis araçlarından sık sık dışarı çıkılmaması yönünde uyarı anonsları yapıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'deki Çatışmalar Ceylanpınar'da Okulları Tatil Etti | Radikal

Suriye'deki Çatışmalar Ceylanpınar'da Okulları Tatil Etti | Radikal

Ceylanpınar ilçesinin karşısında bulunan Resulayn'da Kürt grupların da katılımıyla çatışmalar şiddetlendi. Ceylanpınar'da polis anonslarla halkı uyarırken eğitime ara verildi.

Şanlıurfa ’nın Ceylanpınar ilçesi karşısında bulunan Suriye ’nin Haseki kentine bağlı Resulayn ilçesinde, muhalifler ile ordu birlikleri arasında şiddetli çatışmalar başladı. Bunun üzerine Ceylanpınar’da güvenlik önlemleri alınırken, ilçedeki okullarda eğitime ara verildi.

İç karışıklığın sürdüğü Suriye’nin Haseki kentinin Resulayn ilçesinde, muhalifler ile ordu birlikleri arasında bu sabaha karşı şiddetli çatışmalar başladı. İlçenin Türkiye sınırında bulunan ve askeri amaçlı olarak kullanılan gümrük kapısını ele geçirmek isteyen muhaliflerin baskınına Suriye ordu birlikleri karşılık verdi. Bunun üzerine muhalifler ile ordu birlikleri arasında şiddetli çatışmalar başladı.

Zaman zaman patlama seslerinin de duyulduğu Suriye tarafındaki şiddetli çatışmalar 1 kilometre uzaklıktaki Ceylanpınar’da tedirginliğe yol açtı. Ceylanpınarlılar geceyi diken üzerinde geçirirken, polis araçlarından sık sık dışarı çıkılmaması yönünde uyarı anonsları yapıldı.

YARALILAR GETİRİLİYOR

Şiddetli çatışmaların çıktığı Suriye’de yaralanan ordu askerleri ile muhalifler sınırı geçerek Ceylanpınar Devlet Hastanesi’ne getirildi. Burada tedavileri yapılan yaralılardan hayati tehlikesi bulunanlar ise Şanlıurfa’daki hastanelere sevk edildi.

OKULLAR TATİL EDİLDİ Sık sık sınır bölgesinden uzak durulması yönünde uyarı anonslarının yapıldığı Ceylanpınar’da, eğitime de 1 günlük ara verildi. Belediye hoparlörlerinden ve polis araçlarından halka, şiddetli çatışmalar nedeniyle 1 gün ara verildiği duyuruldu. İlçede tedirginliğe yol açan şiddetli çatışmaların ardından sınırda güvenlik önlemleri de had safhaya çıkarıldı. Kimsenin yaklaşmasına izin verilmeyen sınır hattında zırhlı araçlar ile önlem alındı.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye Sınırında Çatışma: 2 Yaralı

Suriye Sınırında Çatışma: 2 Yaralı

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi karşısında bulunan Suriye’nin Haseki kentine bağlı Resulayn İlçesi’nde, muhalifler ile ordu birlikleri arasında şiddetli çatışmalar başladı. Bunun üzerine Ceylanpınar’da güvenlik önlemleri alınırken, ilçedeki okullarda eğitime ara verildi. Suriye'den getirilen yaralıların hastaneye ulaştığı sırada sınırdan çatışma sesleri geldi. Seken şarapnel parçalarının sınıra yakın noktada bulunan Ceylanpınar Devlet Hastanesi bahçesine düşmesi paniğe yol açtı. Vatandaşlar hastanenin içine kaçıştı, polisler de siper aldı. Ceylanpınar'da hastaneye düşen şarapnel parçalarıyla iki Türk vatandaşı yaralandı. Merkeze çok yakın bölgede gerçekleşen çatışmalar devam ediyor. Güvenlik güçleri vatandaşları ‘apartmanın arkalarına geçin’ uyarısı yapıyor.

İç karışıklığın sürdüğü Suriye’nin Haseki kentinin Resulayn İlçesi’nde, muhalifler ile ordu birlikleri arasında bu sabaha karşı şiddetli çatışmalar başladı. İlçenin Türkiye sınırında bulunan ve askeri amaçlı olarak kullanılan gümrük kapısını ele geçirmek isteyen muhaliflerin baskınına Suriye ordu birlikleri karşılık verdi. Bunun üzerine muhalifler ile ordu birlikleri arasında şiddetli çatışmalar başladı.

Zaman zaman patlama seslerinin de duyulduğu Suriye tarafındaki şiddetli çatışmalar 1 kilometre uzaklıktaki Ceylanpınar’da tedirginliğe yol açtı. Ceylanpınarlılar geceyi diken üzerinde geçirirken, polis araçlarından sık sık dışarı çıkılmaması yönünde uyarı anonsları yapıldı.

OKULLAR TATİL EDİLDİ

Sık sık sınır bölgesinden uzak durulması yönünde uyarı anonslarının yapıldığı Ceylanpınar’da, eğitime de ara verildi. Belediye hoparlörlerinden ve polis araçlarından halka, şiddetli çatışmalar nedeniyle eğitime 1 gün ara verildiği duyuruldu. İlçede tedirginliğe yol açan şiddetli çatışmaların ardından sınırda güvenlik önlemleri de had safhaya çıkarıldı. Kimsenin yaklaşmasına izin verilmeyen sınır hattında zırhlı araçlar ile önlem alındı.

SINIRI GEÇENLER ÇADIRKENTE

İç karışıklığın ve çatışmaların devam ettiği Suriye'deki Resulayn İlçesi'nde son gelişmelerden tedirgin olan 200 kadar Suriyeli, sınırı geçerek askerlere teslim oldu. Türkiye'ye sığınan çoğu kadın ve çocuk sığınmacılar, işlemlerinin yapılması ardından Ceylanpınar ve Akçakale'de bulunan çadır kentlere gönderildi

'SINIR HATTINDAN UZAK DURUN' ANONSU

Öte yandan yer yer silah ve top seslerinin geldiği Rasulayn mıntıkasına birkaç yüz metre mesafedeki Ceylanpınar sınırında, askeri birlikler ve Emniyet Müdürlüğü ekipleri, önlemlerini artırdı.

Bölgede devriye gezen güvenlik güçleri, vatandaşları sınır hattından uzak durmaları konusunda anonslarla sık sık uyarıyor.

HASTANEYE ŞARAPNEL PARÇASI DÜŞTÜ

Şiddetli çatışmaların sürdüğü Suriye'nin Resulayn İlçesi'nde seken şarapnel parçaları sınıra yakın noktada bulunan Ceylanpınar Devlet Hastanesi bahçesine düşmesi paniğe yol açtı. Şarapnel parçalarının düştüğü hastanede bulunanlar ve görevliler panikle kaçışırken, polisler silahları ile siper alarak korunmaya çalıştı.

2 TÜRK VATANDAŞI YARALANDI

Ceylanpınar İlçesi'ne sınır komşusu olan Resulayn İlçesi'nde yaşanan çatışmalardan dolayı 1’i kadın olmak üzere 2 Türk vatandaşı şarapnel parçalarıyla yaralandı. Yaralanan 25 yaşındaki Ömer Ver ile adı öğrenilmeyen kadın, ambulansla Ceylanpınar Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Yaşanan gelişmeler üzerine polis ve özel hareket timleri sınıra yakın bölgelerde sık sık uyarı anonsları yaparak, vatandaşların çatışma bölgesinden uzaklaşmalarını istedi.

YARALILAR ŞANLIURFA VE MARDİN'E GÖNDERİLDİ

Sabaha karşı başlayan ve halen devam eden çatışmalarda yaralanan 30'u aşkın Suriyeli asker ve muhalif sınırı geçerek Şanlıurfa'ya geldi. Sınır hattında bulunan ambulanslara alınarak Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne getirilen yaralılar, burada yapılan ilk müdahalelerinin ardından Şanlıurfa ve Mardin'deki hastanelere sevk edildi.

SINIRA SEVKIYAT BAŞLADI

Şiddetli çatışmaların başlaması üzerine Ceylanpınar'a, Şanlıurfa'da bulunan 20'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan aralarında obüslerin de bulunduğu zırhlı araçlar sevk edildi. Konvoy halinde yola çıkarılan zırhlı araçların sınır hattında konuşlandırılacağı bildirildi.

BAŞKAN ASLAN: İLÇEDE HUZURSUZLUK VE TEDİRGİNLİK VAR

Ceylanpınar Belediye Başkanı BDP’li İsmail Aslan, sınır komşularında yaşanan çatışmalar nedeniyle ilçede tedirginlik ve korkunun hakim olduğunu belirterek şöyle konuştu:

Haberin Tamamı İçin:

Resulayn'da Çatışma, Ceylanpınar'da Tedirginlik

Resulayn'da Çatışma, Ceylanpınar'da Tedirginlik

ŞANLIURFA'nın Ceylanpınar İlçesi'nin birkaç yüz metre uzağında bulunan Suriye'nin Haseki kentine bağlı Resulayn ilçesinde ordu birlikleri ile muhalifler arasında dün başlayan şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Okulların yeniden tatil edildiği ve güvenlik önlemlerinin en üst seviyeye çıkarıldığı ilçede, vatandaşlar ise büyük tedirginlik yaşıyor.

İç karışıklığın yaşandığı Suriye'de, Özgür Suriye Ordusu mensubu muhalif güçler, dün sabaha karşı Ceylanpınar'ın karşısında bulunan Resulayn ilçesini ele geçirmek için ordu birlikleri ile çatışmaya girdi. Ordu birliklerinin karşılık vermesiyle çatışmalar şiddetlenirken, en büyük korkuyu sınırın Türkiye tarafında bulunan Ceylanpınarlı vatandaşlar yaşadı. Okulların tatil edildiği ve vatandaşların sınıra yaklaşmamaları konusunda uyarıların yapıldığı ilçede, Suriye yönünden gelen şarapnel parçalarının isabet ettiği 3 vatandaş yaralandı, birçok ev ve işyerinde hasar oluştu.

ÇATIŞMALAR ŞİDDETLENİYOR

Resulayn'da muhalifler ile ordu birlikleri arasında dün sabah başlayan çatışmalar gece boyu devam etti. Ceylanpınar'da tedirginliğe yol açan çatışmaların şiddeti sabah saatlerinden itibaren artarak devam etti. Silah seslerinin susmadığı ilçede, bugün yaşanan çatışmalarda düne göre daha fazla patlama sesleri duyulmaya başladı.

YARALILAR GELMEYE DEVAM EDİYOR

Şiddetli çatışmaların halen devam ettiği Resulayn'da yaralanan muhalifler ve ordu askerleri, sınırdan geçirilerek getirildikleri Ceylanpınar'da tedavi ediliyor. Durumu ağır olan yaralılar ise ilk müdahalelerinin ardından Şanlıurfa ve Mardin'deki hastanelere sevk edildi.

2'İNCİ ORDU KOMUTANI CEYLANPINAR'DA

Zaman zaman şarapnel parçalarının isabet ettiği Ceylanpınar ilçesindeki askeri hareketlilik de sürüyor. Şanlıurfa'da bulunan 20'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan bölgeye sevk edilen obüs ve zırhlı araçlar, sıfır noktasına yerleştirilerek Suriye'den gelebilecek tehditlere karşı hazır bekletiliyor. Öte yandan yaşanan gelişmelerin ardından 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi, güvenlik önlemlerinin en üst düzeyde olduğu ilçeye gelerek sınır birliklerini denetledi. Geceyi Şanlıurfa'da geçiren Org. Mendi, bölgedeki gelişmeleri izlemeye devam edeceği bildirildi.

ÇOK SAYIDA EV BOŞALDI

Sınır ötesinde yaşanan çatışmalardan seken kurşunlar ve şarapnel parçalarının yaralanmalara yol açması ve güvenlik güçlerinin uyarısının ardından sınır hattında yaşayan vatandaşlar evlerini boşalttı. Tedirgin anların yaşandığı ilçede çok sayıda vatandaş sınır hattındaki evlerini boşaltıp, geçici olarak ilçe merkezindeki veya farklı bölgelerdeki yakınlarının yanına yerleşti.

EĞİTİME YİNE ARA

Şiddetli çatışmaların başlamasıyla okulların tatil edildiği Ceylanpınar'da eğitime bugün de ara verildi. Yetkililer, ilçe merkezi ve bağlı tüm köylerde tatil edilen okulların açılmasının, Resulayn'daki çatışmaların durumuna göre belirleneceğini kaydetti.

KAÇIŞ SÜRÜYOR

Ülkelerindeki şiddetten kaçan Suriyeliler ise, yanlarına alabildikleri eşyalarla birlikte sınırı aşıp Türkiye'ye gelmeye devam ediyor. Sınırda karşılanan Suriyeliler, işlemleri yapıldıktan sonra çadır kentlere yerleştiriliyor. Dün başlayan çatışmalardan bu yana Suriye'den Ceylanpınar'a gelenlerin sayısının 5 bini geçtiği bildirildi.

VALİLİK: EN ÜST DÜZEYDE TEDBİR ALINDI

Yaşanan gelişmelere ilişkin Şanlıurfa Valiliği'nden de yazılı bir açıklama yapıldı. Suriye'de devam eden çatışmalarda Ceylanpınarlı vatandaşların etkilenmemesi için en üst düzeyde tedbirler alındığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Suriye Arap Cumhuriyeti Haseki kentine bağlı Resulayn ilçesinde yaşanan iç çatışmalar ilimiz sınır hattında bulunan Ceylanpınar ilçemizden takip edilmektedir. Yaşanan bu olumsuz süreçten vatandaşlarımızın etkilenmemesi için devletimiz tüm kurum ve kuruluşları ile gerekli tedbirleri en üst düzeyde almaktadır. Ayrıca alınan tedbirler çerçevesinde, sınır hattında yaşayan vatandaşlarımızın da gerekli hassasiyeti göstermeleri önem arz etmektedir."

Öte yandan İspanya'da bulunan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç'in de çatışmalar üzerine programını yarıda kestiği ve dün gece kente döndüğü bildirildi.

Hasan KIRMIZITAŞ- Mustafa MERT- Ömer ŞULUL/CEYLANPINAR (Şanlıurfa), (DHA)

Haberin Tamamı İçin:

Sınırda Silah Sesleri Susmadı

Sınırda Silah Sesleri Susmadı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Ceylanpınar'da PTT vuruldu

Ceylanpınar'da PTT vuruldu

Rasulayn'da çatışmalar azalsa da sürüyor. Çatışmalardan etkilenen Ceylanpınar'da son olarak PTT binasına mermiler isabet etti.

Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn bölgesindeki çatışmadan seken mermiler, Ceylanpınar PTT Müdürlüğü binasına isabet etti.
Suriyeli muhalif güçlerle rejim askerleri arasında, Türkiye sınırındaki Rasulayn bölgesinin kontrolünü ele geçirmek amacıyla 3 gündür süren çatışmaların dün akşam saatlerinde azaldığı gözlendi.

SABAHA KADAR TOP SESLERİ DUYULDU

Haberin Tamamı İçin:

Silah Sesleri Yeniden Duyuluyor

Silah Sesleri Yeniden Duyuluyor

Ceylanpınar'da gece top, gündüz silah sesleri yankılandı

ŞİDDETLİ çatışmaların ardından önemli ölçüde muhaliflerin kontrolüne geçtiği ileri sürülen Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nin karşısında bulunan Suriye'nin Haseki kentine bağlı Resulayn İlçesi'nde gece boyu top, sabah saatlerinden itibaren de silah sesleri yankılanmaya başladı.

Ceylanpınar'ın Suriye'nin Resulayn İlçesi'ni gören sınırına siperler kazıldı ve buraya zırhlı araçlar yerleştirildi.

Suriye sınırındaki Ceylanpınar'a komşu olan Resulayn'da, ordu birlikleri ile muhalifler arasında 3 gün önce başlayan çatışmalar devam ediyor. Şiddetli çatışmaların ardından muhaliflerin kontrolüne geçtiği iddia edilen Resulayn, dün akşam saatlerinden itibaren ordu birlikleri tarafından top atışına tutuldu. Gece boyu devam eden top atışları, sınırın Türkiye tarafındaki Ceylanpınar'da korku ve tedirginliğin devam etmesine yol açtı.

SİLAH SESLERİ YENİDEN DUYULUYOR

Resulayn'da, sabah saatlerinde yeniden silah sesleri duyulmaya başlandı. Sınırda paniğe yol açan ve yaklaşık yarım saat süren seslerin, muhaliflerin ilçe semalarında keşif amaçlı uçuş yaptığı ileri sürülen bir helikopteri püskürtmek için ateşlenen silahlardan çıktığı kaydedildi.

SINIRA SİPERLER KAZILDI

Çatışmalar nedeniyle tedirginliğin sürdüğü Ceylanpınar İlçesi'nde, Suriye sınırına yakın noktalara mevziler kazıldı. Güvenlik önlemelerinin en üst seviyeye çıkarıldığı Ceylanpınar'da, Suriye sınırına yakın noktalara kazılan mevzide bekletilen ve üzerinde uçaksavar bulunan zırhlı personel taşıyıcının olduğu bölgede, askerler sürekli olarak Suriye'yi izliyor. Mevzi kazılmayan bölgelerde ise silahlı askerler, sipere yatarak Suriye'yi eli tetikte izlemeyi sürdürüyor.

SURİYE'DEN KAÇIŞLAR SÜRÜYOR

Şiddetli çatışmaların tedirginliğinin yaşandığı Ceylanpınar'da, iç karışıklığın olduğu Suriyeliler'in gelişi de sürüyor. Olayların başlamasının ardından binlerce kişinin geldiği Ceylanpınar'a, dün gece ve bu sabah da sınır tellerini aşan yüzlerce kişi ulaştı. Savaştan kaçan Suriyeliler; Türkiye tarafında karşılanan Türk yakınları veya askerler tarafından teslim alındı. Askerlere sığınan Suriyeliler, işlemlerinin yapılmasının ardından Ceylanpınar ve Akçakale'de bulunan çadır kentlere yerleştirildi. Yetkililer, 3 gündür süren çatışmalar sırasında ülkelerinden kaçarak Türkiye'ye gelenlerin sayısının 8 bini bulduğunu bildirdi.

'DIŞARI ÇIKMAYIN' ANONSLARI

Tedirginliğin yaşandığı ve güvenlik önlemlerinin en üst seviyeye çıkarıldığı Ceylanpınar'da, yetkililer vatandaşlara dışarı çıkılmaması yönünde sık sık uyarı anonsları yapıyor. Kaymakamlık tarafından belediye hoparlörlerinden yapılan uyarı anonslarında; 'Mecbur kalmadıkça evlerinizden dışarı çıkmayın ve sınır hattından uzak durun' uyarıları yapılıyor. Sınır hattında çatışmaları izleyen meraklı vatandaşlar da zırhlı polis araçlarından yapılan anonslar ile uzaklaşmaları için sürekli olarak uyarılıyor.

Hasan KIRMIZITAŞ- Ömer ŞULUL/CEYLANPINAR (Şanlıurfa), (DHA)

Haberin Tamamı İçin:

Ceylanpınar'da Büyük Bir Patlama Sesi!

Ceylanpınar'da Büyük Bir Patlama Sesi!

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesinde büyük bir patlama sesi duyuldu. Dumanlar yükseliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Ceylanpınar'da Büyük Patlama Sesi

Ceylanpınar'da Büyük Patlama Sesi

Suriye’de muhalifler ile Esad birlikleri arasındaki çatışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Suriye tarafından atılan bir roketatar mermisi Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesindeki Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne (TİGEM) ait araziye düştü.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye Jeti Sınırı Bombaladı

Suriye Jeti Sınırı Bombaladı

Suriye jetleri Türkiye sınırını bombaladı. Bombalama nedeniyle çok sayıda yaralı olduğu öğrenildi. Yaralılar Türkiye'ye getiriliyor. Sınırda şiddetli patlamalar meydana gelirken patlamanın etkisiyle Ceylanpınar'daki birçok evin camları kırıldı. Cam kırıkları nedeniyle yaralananlar olduğu bildirildi.

Ceylanpınar Belediye Başkanı İsmail Arslan, görgü tanıklarınınn ifadelerine göre, Suriye jetlerinin sınırdaki bazı yerleşim merkezlerini bombaladığını söyledi.

Kendisinin de çok şiddetli bir patlama sesi duyduğunu ve patlamanın etkisiyle Ceylanpınar'da da bazı ev, iş yeri ve kamu binalarının camlarının kırıldığı ifade eden Arslan şunları söyledi: "Görgü tanıklarının anlattığına göre Suriye jetleri kendi taraflarındaki bir yerleşim yerini bombaladı. Büyük bir patlama oldu. Suriye tarafında 50 civarında ölü olduğu söyleniyor. Hem Suriye tarafında hem de patlamanın etkisiylekırılan camlar nedeniyle Ceylanpınar'da yaralananlar var. Şarapnel parçaları sınırdaki TMO binasına da isabet etti. Ambulanslar sürekli yaralı taşıyor. Her tarafta şarapnel parçaları var. Ceylanpınar çarşı merkezinde camlar kırık."

Belediye Başkanı İsmail Arslan, Suriye jetinin bombardımanın ardından sınır ihlali yaptığını da iddia etti. İlçede büyük bir telaş hali olduğunu ve herkesin hastanelere koştuğunu aktaran Arslan, belediye hoparlörlerinden sürekli anons yaparak, insanları sınır hattından uzaklaşmaları konusunda uyardıklarını kaydetti.

Haberin Tamamı İçin:

Esad'ın Jetleri Sınıra Bomba Yağdırdı

Esad'ın Jetleri Sınıra Bomba Yağdırdı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Ceylanpınar'da Büyük Panik: 1 Asker 3 Yaralı

Ceylanpınar'da Büyük Panik: 1 Asker 3 Yaralı

ŞANLIURFA’nın Ceylanpınar İlçesi’nin karşısında bulunan Suriye’nin Haseki kentine bağlı Resulayn İlçesi, bu sabah Suriye ordusuna ait uçaklarla bombalandı. Patlamada 1’i asker 3 Türk vatandaşı yaralandı. Türk jetleri de olay sonrası keşif uçuşu için havalandı.

Yerleşim birimlerine düşen bombanın patlamasıyla Ceylanpınar’da birçok yerleşim yerinin camları kırıldı, gökyüzünü dumanlar kapladı. Patlamayı duyan ve Ceylanpınar’ın isabet almasından endişe eden insanlar arasında büyük panik yaşandı.

Günlerdir şiddetli çatışmaların meydana geldiği ve önemli ölçüde muhaliflerin kontrolüne geçen Ceylanpınar sınırındaki Suriye’nin Resulayn İlçesi, bu sabah Suriye ordusu tarafından uçaklarla bombalandı. Sabah ilk olarak saat 09.00 sıralarında Resulayn üzerinde bir helikopterin uçuş yaptığı görüldü. Muhalifler, helikoptere uçaksavar ve otomatik tüfeklerle ateş etti. Bu sırada Suriye tarafından ateşlenen bir roket, sınırı geçerek Ceylanpınar’da yerleşim birimlerine 500 metre uzaklıktaki Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde (TİGEM) bulunan boş araziye düştü. Bu gelişme sonrası güvenlik güçleri alarma geçerken, TİGEM’de bulunan güvenlik görevlileri de çelik yelek giyip uzun namlulu tüfekleriyle nöbet tutmaya başladı.

KORKUTAN PATLAMA

Bu olaydan kısa süre sonra saat 09.45 sıralarında duyulan bir uçak sesinin ardından çok büyük bir patlama meydana geldi. Patlamanın şiddeti ile Ceylanpınar’da birçok ev ve işyerinin camları kırıldı, gökyüzünü siyah bulut kapladı. Ceylanpınar’da vatandaşlar gökyüzünde gördükleri siyah bulutla paniğe kapıldı ve ilçe merkezinin vurulduğu endişesiyle sağa sola kaçışmaya başladı.

SINIRA 150 METRE UZAKLIKTAKİ ALAN VURULDU

Uçaklarla bombalanan yerin Ceylanpınar’ın karşısında bulunan, Türkiye sınırına 150 metre uzaklıktaki Resulayn İlçesi’ndeki yerleşim birimleri olduğu anlaşıldı. Yerleşim birimlerinden dumanların yükseldiği Resulayn’da, patlamanın meydana geldiği noktadan birçok yaralının Suriyeliler tarafından karga tulumba Türkiye sınırına doğru taşındığı görüldü. Türkiye’den de çok sayıda ambulans sınıra hareket ederek, getirilen yaralıları hastanelere taşıdı.

ÇOK SAYIDA ÖLÜ VE YARALI VAR

Sınırı geçen Suriyeliler, uçaklarla bombalanan alanın sivil yerleşim birimleri olduğunu ve patlamanın ardından çok sayıda kişinin öldüğünü ve birçok yaralı bulunduğunu ileri sürdü. Patlama sonrası paniğin meydana geldiği Resulayn’da onlarca kişinin de çocuklarıyla birlikte sınırı aşarak Türkiye’ye kaçmaya başladığı görüldü.

SINIRDA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI

Hareketlilik sonrası güvenlik güçleri Türkiye sınırındaki güvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkardı. Sınır hattında zırhlı araçlar ile önlem alan güvenlik güçleri, sınır hattında bulunan kalabalık tazyikli su sıkılarak uzaklaştırılmaya çalışıldı.

ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Öte yandan sınırın iki tarafında da büyük panik ve korkuya yol açan patlama sonrası dumanların yükseldiği Resulayn’da silah sesleri duyulmaya devam ediliyor. Güvenlik güçleri seken kurşunların Türkiye’ye gelme durumuna karşı vatandaşları sık sık anonslarla uyarıyor.

7 SURİYELİ ÖLDÜ, 1’İ ASKER 3 TÜRK YARALANDI

Resulayn’da meydana gelen patlamada 1’i asker 3 Türk vatandaşı yaralandı. Patlama sonrası Suriye’den sınırı geçerek getirilen 29 kişiden 7’sinin öldüğü öğrenilirken, aralarında çoğu ağır yaralı 22 Suriyeli ise ilk müdahalelerinin ardından Şanlıurfa ve Mardin’deki hastanelere sevk edildi. Patlamada yaralanan askerin sınır hattında nöbet tuttuğu ve diğer 2 sivil vatandaş gibi hafif yaralı olduğu bildirildi.

Patlama sonrası ilçedeki birçok ev ve işyerinin camları da kırıldı. Patlamanın şiddeti ile Ceylanpınar’daki birçok yere şarapnel parçaları isabet etti. Korkuya yol açan patlama sonrası camları kırılan işyerlerinin kepenkleri kapatıldı.

Resulayn’da zaman zaman silah sesleri devam ederken, güvenlik güçleri sınır hattında yoğun güvenlik önlemini sürdürüyor.

TÜRK SAVAŞ UÇAKLARI BÖLGEDE

Bombalama üzerine, Diyarbakır’dan çok sayıda Türk savaş uçağı keşif uçuşu için bölgeye gitti.

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi’nin karşısında bulunan Suriye’nin Haseki kentine bağlı Resulayn İlçesi’nin, bu sabah Suriye ordusuna ait uçakların bombalamasının ardından, Diyarbakır’da bulunan 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı’nda hareketli anlar yaşandı. F-16 savaş uçakları Diyarbakır’dan bu sabah ’acil’ kodlu bir emirle havalanarak bölgeye gitti. Askeri kaynaklar, mühimmat yüklü olarak bölgeye gönderilen Türk savaş jetlerinin Suriye sınır hattında devriye ve keşif görevi yapacaklarını belirtti. 181 ve 182’nci Filoya bağlı savaş uçaklarının pilotlarına, Suriye savaş uçaklarının sınır ihlali yapması durumunda ’vur’ emri verildiği ileri sürüldü.

Sınır ihlali olmaması durumunda sadece keşif ve devriye uçuşu yapacakları belirtilen savaş uçaklarının, bombardıman yapan Suriye uçaklarının olası sınır ihlaline karşı tam mühimmatlı olarak havalandıkları belirtildi.

BELEDİYE BAŞKANI: "CEYLANPINAR BOŞALTILMALI"

Ceylanpınar Belediye Başkanı İsmail Arslan, görgü tanıklarının ifadelerine göre, Suriye jetlerinin sınırdaki bazı yerleşim merkezlerini bombaladığını söyledi.

Kendisinin de çok şiddetli bir patlama sesi duyduğunu ve patlamanın etkisiyle Ceylanpınar'da da bazı ev, iş yeri ve kamu binalarının camlarının kırıldığı ifade eden Arslan şunları söyledi:

“Görgü tanıklarının anlattığına göre Suriye jetleri kendi taraflarındaki bir yerleşim yerini bombaladı. Büyük bir patlama oldu. Suriye tarafında 50 civarında ölü olduğu söyleniyor. Hem Suriye tarafında hem de patlamanın etkisiyle kırılan camlar nedeniyle Ceylanpınar'da yaralananlar var. Şarapnel parçaları sınırdaki TMO binasına da isabet etti. Ambulanslar sürekli yaralı taşıyor. Her tarafta şarapnel parçaları var. Ceylanpınar çarşı merkezinde camlar kırık.”

Belediye Başkanı İsmail Arslan, Suriye jetinin bombardımanın ardından sınır ihlali yaptığını da iddia etti.

İlçede büyük bir telaş hali olduğunu ve herkesin hastanelere koştuğunu aktaran Arslan, belediye hoparlörlerinden sürekli anons yaparak, insanları sınır hattından uzaklaşmaları konusunda uyardıklarını kaydetti.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye Jetleri Ceylanpınar'da Panik Yarattı

Suriye Jetleri Ceylanpınar'da Panik Yarattı

Suriye ordusunun Resulayn kentinde başlattığı bombardıman, bu kente sadece birkaç yüz metre mesafedeki Ceylanpınar'da panik yarattı. Bombardımanda 10 kişi öldü, 4'ü Türk vatandaşı çok sayıda kişi de yaralandı.Suriye Hava Kuvvetleri'nin Haseki vilayetine bağlı Rasulayn ilçesine yönelik saldırısında ölü sayısı 10'a çıktı.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), Suriye ordu birliklerine ait bir helikopterin sabah saatlerinde Ceylanpınar'a birkaç metre mesafedeki sınır hattında keşif uçuşu yaptığını, ardından hava kuvvetlerine ait unsurların bölgedeki yerleşim yerlerini ve muhaliflerin kontrolündeki makarna fabrikasını hedef aldığını belirterek, birçok yerin yıkıldığını ve enkazlardan onlarca yaralının çıkartıldığını duyurdu.

SRGC, ölü ve yaralıların çoğunun kadın ve çocuk olduğunu kaydetti.

SURİYE HELİKOPTERİ SINIRDA HEYECANLI DAKİKALAR YAŞATTI

Resulayn semalarında öğle saatlerinde beliren Suriye ordusuna ait helikopter de sınırda heyecana yol açtı.

Muhalifler; uçaksavar ve ağır silahlarla Resulayn semalarında görülen helikopteri vurmak için ateş etmeye başladı. Bu sırada helikopterin bombalama ihtimalini de göz önünde bulunduran muhalifler Türkiye sınırının sıfır noktasına geldi. Türkiye tarafına birkaç metre uzaklıkta silahları ile helikoptere nişan alarak ateş eden muhalifler, sınır hattında gelişmeleri izleyenlere panik yaşattı. Bu sırada muhaliflerin ateşlediği silahlardan bazılarının mermileri Türkiye tarafına düştü.

Yaşanan tedirginlik üzerine polisler zırhlı araçlar ile vatandaşlara bölgeden uzaklaşmaları yönünde uyarı anonsu yaptı. Resulayn üzerinde daireler çizen ve zaman zaman sınır ihlali yaparak Türkiye tarafına geçtiği de ileri sürülen helikopter, 15 dakika boyunca havada gözüktükten sonra Haseki yönüne gitti. Bu sırada helikopterin Resulayn üzerine bomba attığı da iddia edildi. Gelişmeler sırasında sınır hattında bulunan Türk askerleri de teyakkuz haline geçerek silahları ile gelişmeleri yakından takip etti.

Bölgede bulunan Radikal muhabiri Serkan Ocak da, öğlen saatlerinde helikopterlerin ardından Suriye jetlerinin yaptığı ikinci sorti sırasında Ceylanpınar’da pek çok binanın camlarının kırıldığını bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye Suriye'ye Nota Verdi

Türkiye Suriye'ye Nota Verdi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Ceylanpınar'daki son olaylar nedeniyle Suriye'ye bir kez daha nota verdiğini açıkladı.

Bakan Davutoğlu, İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Terzi Sant'Agata ile düzenlediği ortak basın toplantısında bugün Ceylanpınar'da yaşanan gelişmeler için, "Suriye rejimine açık nota verdik. BM Güvenlik Konseyi ve NATO'ya durumu rapor ettik. Uluslararası kamuoyunun buna sessiz kalması vicdanları zedeliyor. Bu yaşananların birinci sorumlusu Esad rejimi. İkinci sorumluluk ise BM Güvenlik Konseyi ataleti. Bu atalet devam ettiği sürece Suriye rejimi provokasyonlarına kılıf bulmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı.

Haberin Tamamı İçin:

Ankara'dan Şam'a Bir Nota Daha

Ankara'dan Şam'a Bir Nota Daha

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Ceylanpınar Güne Bombardımanla Başladı

Ceylanpınar Güne Bombardımanla Başladı

Şanlıurfa Ceylanpınar'da bir Suriye jeti Türkiye sınırını da ihlal ederek Resulayn'a bomba attı.

CEYLANPINAR – Suriye’de ordunun Resulayn kentine düzenlediği operasyon hız kesmeden devam ediyor.

Haberin Tamamı İçin:

Ceylanpınar'da Bu Hafta da Eğitim Yok

Ceylanpınar'da Bu Hafta da Eğitim Yok

Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn ilçesindeki çatışmalar nedeniyle, sınırdaki Ceylanpınar ilçesinde eğitim ve öğretime verilen ara, hafta sonuna kadar uzatıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, iç karışıklığın sürdüğü Suriye'de son günlerde Rasulayn'da yoğunlaşan çatışmalar nedeniyle daha önce tüm okullarda 14 Kasım Çarşamba gününe kadar verilen ara, olayların devam etmesi nedeniyle uzatıldı. Bu çerçevede ilçedeki tüm okullarda hafta sonuna eğitim-öğretim yapılmayacağı belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye Savaş Uçakları Sınırı Yine Bombaladı | Video

Suriye Savaş Uçakları Sınırı Yine Bombaladı | Video

Suriye savaş uçakları Türkiye sınırında bulunan Rasulayn'ı bu sabah yine bombaladı. Saat 09.50'de Suriye ordusuna ait savaş uçakları Resulayn kasabası üzerinden geçerek 7 tane bomba attı. Bombalar Türkiye sınırından 500 metre ileriye düştü. Bu sırada halk Türkiye sınırını ayıran demiryolu rayları üzerinde bekleyerek Türkiye sınırına geçmeye çalışıyor. Bu arada sınırda güvenlik önlemleri arttırılırken askerlerin kazılan siperlerde Resulayn karşısındaki sınıra mevzilendikler...

Haberin Tamamı İçin:

Komutanlar Suriye Sınırında

Komutanlar Suriye Sınırında

6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Bostancı ve 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Güneş, Suriye sınırında incelemelerde bulundu.

KİLİS - 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı ve 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş, Kilis'te Suriye sınırında incelemelerde bulundu.

Tümgeneral Bostancı ve beraberindeki Tuğgeneral Güneş, Kilis'e geldi. Suriye sınırındaki Öncüpınar 4. Hudut Bölük Komutanlığı'na geçen komutanlar, burada ilgililerle görüşüp, inceleme yaptı.

Tümgeneral Bostancı ve Tuğgeneral Güneş'in daha sonra sınır karakollarında da denetleme yaptığı öğrenildi.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye Jetleri Rasulayn'ı Yine Bombaladı

Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn ilçesinde, Suriye Hava Kuvvetleri, muhaliflerin denetimine geçtiği bildirilen bölgeleri yine bombaladı.

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesi ile sınır komşusu olan bölgede sabah saatlerinde sınır üzerinden uçan bir savaş uçağı muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri bombaladı.

Sabahın erken saatlerindeki hava bombardımanı öncesinde Rasulayn'da top atışları meydana geldiği de bölgeden gelen haberler arasında.

Associated Press haber ajansı, saldırıda en az bir Suriyeli'nin hayatını kaybettiğini, üç kişinin ise yaralandığını aktardı.

Rasulayn'daki karakollar geçen hafta Özgür Suriye Ordusu'nun eline geçmişti.

Uçağın Türkiye sınırına sıfır noktasında yaptığı bildirilen uçuşlar, bölgede sakinleri arasında panik yarattı.

Medya mensupları, bombalamanın ardından yükselen dumanların, Ceylanpınar'dan uzun süre izlenebildiğini belirtti.

İki gündür yoğun olarak devam eden çatışmalar nedeniyle, sınırdaki Ceylanpınar ilçesinde eğitime verilen aranın hafta sonuna kadar uzatıldığı bildirildi.

Bu arada Türkiye basınında, sınırın Türkiye tarafında güvenlik önlemlerinin artırıldığına dair haberler yer alıyor.

Çok sayıda Suriyeli, üç gün önce Rasulayn'daki çatışmalardan kaçarak Türkiye tarafına sığınmıştı.

Bölgedeki çatışmaların durulması üzerine evlerine geri dönenler, dün sabah saatlerinden itibaren yeniden yoğunlaşan çatışmalar ve hava saldırısı nedeniyle, tekrar sınır geçerek Ceylanpınar'a sığındı.

Sınırın Suriye tarafındaki Haseki kentinde çoğunlukla Suriyeli Kürtler yaşıyor.

Suriye güvenlik güçleri dün sabah saatlerinde de bölgeyi havadan bombalamıştı.

Uçaklar, Rasulayn ilçesine biri sabah, biri öğleden sonra olmak üzere en az 2 kere bomba bırakmıştı.

Anadolu Ajansı, Suriye Genel Devrim Konseyi adlı isyancı grubun verdiği bilgiye dayanarak, dünkü bombardımanda ölü sayısının 16, yaralı sayısının ise 31 olduğunu bildirdi.

Öte yandan, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, Şam yönetimine açık nota verdiklerini açıklamıştı.

NATO Genel Sekreteri Anders Rasmussen de, ittifakın Türkiye'yi korumak ve savunmak için gereken herşeyi yapacağını söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Türk jetleri Suriye sınırına yöneldi

Türk jetleri Suriye sınırına yöneldi

Suriye savaş uçaklarının, Türkiye sınırın da bulunan Resulayn şehrine bomba yağdırmaya devam etmesi üzerine alarma geçen Hava Kuvvetleri Komutanlığı Diyarbakır 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü’nden keşif uçuşu için bölgeye F-16 savaş uçakları gönderdi.

OKULLAR TATİL

Esad güçlerinin Ceylanpınar ilçesine sıfır noktada komşu Rasulayn kentini peş peşe bombalaması nedeniyle Ceylanpınar ilçesindeki okullar 3 gün süreyle tatil edildi.

Ceylanpınar Kaymakamlığı, Esad güçlerinin sınıra yakın noktadaki Rasulayn kentin peş peşe bombalaması üzerine, Pazartesi ve Salı günü tatil ettiği okullardaki eğitime 3 gün daha ara verdi. Buna göre okullar 16 Kasım Cuma gününe kadar tatil edildi.

Haberin Tamamı İçin:

Sınır Köylerinde Halk Tahliye Ediliyor

Suriye'nin Rasulayn bölgesindeki çatışmalardan etkilenen Ceylanpınar ve Suruç'ta tahliyeler başladı. Yerel yetkililer önlem alınmasını istiyor.

Şanlıurfa ’nın Ceylanpınar ilçesine komşu olan Suriye ’nin Resulayn bölgesindeki çatışmaların şiddeti artarken bölgedeki köyler tahliyeli edilmeye başladı. Ceylanpınar’da tahliyeler sürerken Suruç ilçesine bağlı Murşitpınar ve Bağlı köyleri boşaltıldı.

Dün Saat 10.00 sularında bir Suriye jeti Türkiye tarafına geçip sorti yaptıktan sonra Resulayn’a 3 bomba attı. Büyük bir gürültü ve dumanın ardından jet diğer bir noktaya da bombalar bıraktı. Ardından uzaklaştı. Muhalifler yoğun uçaksavar ateşiyle karşılık verdi. İkinci jet saat 11.00’de geldi. Jet gelmeden önce polis telsizinden uçağın kakltığı ve hava saldırısı olacağı anonsları yapıldı. Sınırda bekleyen askerin de siperi girmesi istendi. 3-4 dakika içinde de jet geldi. Resulayan’ın üzerinde iki tur attı ancak bomba atmadı. 3. jetin geleceği yine anoslarla duyuruldu. Vatandaşlara da ‘hava saldırısı olacak, uzaklaşın’ uyarısı yaptı. 3-4 dakika içinde jet geldi. Ancak bu kez Türkiye tarafına geçmedi. 2 sorti yaptı, her birinde de yine farklı 2 noktaya bomba attı. İlk bombardıman sontası Resulayn üzerinde siyah dumanlar yükselmeye başladı. Ancak bu dumanların kısa süre sonra, jetleri yanıltmak için yakılan lastiklerden olduğu anlaşıldı. Muhalifler, yaklaşan jetleri düşürebilmek için jip üzerindeki uçaksavarları Türkiye sınırına çekip ateş etti.

Haberin Tamamı İçin:

Sınıra Bomba Yağmuru

ŞANLIURFA'nın Ceylanpınar İlçesi'nin karşısında bulunan ve Suriye'nin Haseki kentine bağlı Resulayn ilçesinde çatışmalar devam ediyor.

Top ve silah seslerinin sürdüğü ilçede muhalifler, 2 gündür yapılan hava saldırısından korunmak için Türkiye sınırına 10 metre mesafede kazdıkları mevzilere sığındı. Türk askerinin nöbet tuttuğu mevzilere 20 metre mesafede silahları ile mevzilerde saklanan muhalifler, toplu halde namaz kılıp tekbir getiriyor. Öğle saatlerinde Resulayn savaş uçakları tarafından yeniden bombalandı. Bu sırada Türkiye tarafında da duyulan uçak sesinin Türk savaş uçaklarına ait olduğu ileri sürüldü.

Ceylanpınar sınırına birkaç yüz metre uzaklıktaki Resulayn'da geçen perşembe günü muhalifler ile ordu birlikleri arasında çatışma çıktı. 2 gün süren şiddetli çatışmaların ardından Resulayn'ın önemli bölümü muhaliflerin kontrolüne geçti. Hafta sonu ordu birliklerinin tanklarla top atışı yaptığı Resulayn, pazartesi ve salı günü savaş uçakları tarafından bombalandı. Savaş uçaklarının 2 gün boyunca defalarca yaptığı bombardımanda çok sayıda kişi öldü, yaralanan birçok Suriyeli'de tedavi için sınırı geçirilerek Türkiye'ye getirildi.

SİLAH VE TOP SESLERİ GELİYOR

Bugüne de erken saatlerde havada gözüken helikopter nedeniyle bombardıman korkusuyla girilen Resulayn'da, top ve silah sesleri de duyuluyor. Sabah saatlerinden itibaren önceki günlere oranla daha fazla silah ve top sesinin yankılandığı ilçede, bombardıman korkusu yaşayan muhaliflerin ise Türkiye sınırına yakın noktada bulunan tren raylarının bulunduğu bölgeye gelerek korunmaya çalıştıkları görüldü.

RESULAYN YENİDEN BOMBALANDI, TÜRK JETLERİNİN SESİ DUYULDU

Sabah saatlerinde beklenen Suriye jeti ise saat 11.35 sıralarında Resulayn semalarında gözüktü. Türkiye sınırına yakın noktada bulunan muhalifler, havada görülen jete uçaksavar ve kalaşnikof tüfeklerle ateş açmaya başladı. Bu sırada seken bazı kurşunların Türkiye tarafına gelme ihtimali üzerine alarma geçen güvenlik güçleri, sınır hattında bulunanları bölgeden uzaklaştırdı. Birbiri ardına Resulayn ilçe merkezinin uzak noktalarına bombalar bırakan jet, daha sonra Resulayn semalarından ayrıldı. Resulayn'da bombalanan alanlardan dumanlar yükselirken, Suriye jetinin ayrılmasından saniyeler sonra Türkiye tarafında yeniden duyulan sesin ise Türk savaş uçaklarına ait olduğu iddia edildi.

SİLAHLI MUHALİFLER ASKERİN ÖNÜNDE NAMAZ KILDI

Türkiye sınırına yakın noktaya gelerek

kazdıkları mevzilerde saklanan çoğunluğu yüzünü kar maskesi ve poşu ile gizleyen muhalifler, zaman zaman dışarı çıkarak tekbir getiriyor. Öğle saatlerinde saklandıkları mevziden çıkan bir grup muhalif ellerindeki kalaşnikof tüfekleri havaya kaldırıp tekbir getirdi. Türk askerinin yaklaşık 20 metre ilerisinde bulunan muhalifler, öğle ezanının ardından silahlarını yan yana koyup birbirine çattıktan sonra önce toprakla teyemmüm abdesti aldı, ardından birlikte namaz kıldı.

TEDİRGİNLİK SÜRÜYOR

Bombalanan Resulayn ve sıfır noktada bulunan Ceylanpınar'da tedirginlik sürüyor. Güvenlik güçleri sürekli olarak vatandaşları sınırdan uzak durmaya çağırıyor. Sınır hattında bulunan evlerin boşaltıldığı ilçede, birçok memurun izin alarak memleketlerine gittiği bildirildi.

Öte yandan bombardıman altındaki Resulayn'da bugün de yüzlerce Suriyeli sınırı geçerek Türkiye'ye sığındı.

RESULAYN' DA ÇATIŞMALAR ŞİDDETLENDİ, YOĞUN SİLAH SESLERİ GELİYOR

Günlerdir çatışmaların sürdüğü ve savaş uçakları tarafından bombalanan Resulayn' da yoğun şekilde silah sesleri duyulmaya başlandı. Öğle saatlerinde başlayan ve halen devam eden çatışmalar Türkiye tarafında da tedirginliğe yolaçtı.. Yoğun silah sesleri ve zaman zaman duyulan patlama sesleri sonrasında güvenlik güçleri sınır hatında bulunan vatandaşları bölgeden uzaklaştırmaya başladı.

Hasan KIRMIZITAŞ- Ömer ŞULUL/ŞANLIURFA, (DHA)

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'den Gelen Mermiler Ceylanpınar'da Binalara İsabet Etti

Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn ilçesine yönelik hava bombardımanı bugün de sürdü

Suriye ordusuna bağlı savaş uçakları saat 11.35'ten itibaren Resulayn kasabasını yeniden bombaladı. Şanlıurfa Ceylanpınar'da da bazı ev, iş yeri ve kamu binasına kurşunlar isabet etti.

Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn ilçesine yönelik hava bombardımanı bugün de sürdü. Suriye Ordusu'na ait helikopterin sabah yaptığı keşif uçuşunun ardından bir savaş uçağı, Rasulayn'ın batısındaki iki farklı bölgeye 4 bomba bıraktı.

Sınırdaki Ceylanpınar ilçesinden de görülebilen bombardıman sırasında şiddetli bir patlama sesi duyuldu ve bölgeden dumanlar yükseldi.

Özgür Suriye Ordusu'na bağlı birlikler, patlamanın ardından uçaksavarlarla karşılık verdi.

Çatışmalarda yaralanan 6 Suriyeli ambulansla Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Çatışma seslerinin yoğunlaştığı bölgede güvenlik önlemlerinin de artırıldığı görüldü.

Çatışmalardan seken bazı mermilerin Ceylanpınar'da sınıra yakın noktalarda bulunan ev, iş yeri ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Öğretmenevi gibi kamu binalarına isabet ettiği görüldü.

Belediye hoparlörlerinden yapılan anonslarda, hava bombardımanı konusunda önceden uyarılan vatandaşlara, sınır hattından ve evlerinin pencerelerinden uzak durmaları istendi.

Bu arada, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait savaş uçaklarının da bölgede uçuş yaptığı görüldü.

T24

Haberin Tamamı İçin:

“Suriye Savaş Uçağı Türk Jetlerini Görünce...”

Şanlıfurfa’nın Ceylanpınar ilçesine sınıra sıfır noktada muhaliflerin ele geçirdiği Rasulayn kentini bugünde bombaladı. Esed, uçakları sınıra yaklaşmadan, vatandaşlar, “Suriye uçakları bombalama yapacak, paniğe kapılmayın, dışarı çıkmayın” şeklinde uyarılıyor. Bombalama esnasında Türk jetleri de Ceylanpınar semaların da görüldü. Esed güçleri, Ceylanpınar’a sıfır noktada komşu olan Rasulayn kentini bugünde bombaladı. Esed, son 3 gün içerisinde Rasulayn kentini toplam 7’kez bombalamış oldu.

İŞTE DAKİKA DAKİKA BOMBA SESLERİ

Bombalama öncesinde Ceylanpınar ilçe Emniyet Müdürlüğü, tüm ekiplerini sınıra yaklaşmamaları konusunda uyarırken, Kaymakamlık ise Belediye’nin ses sisteminde ilçe halkına, “Birazdan Suriye tarafından uçak saldırısı yapılacaktır. Halkımızın paniğe kapılmaması, sınır hattından uzak durması gerekmektedir. Halkımıza önemli duyurulur” şeklinde uyarı yapıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Bakan Çelik Ceylanpınar'da

Bakan Faruk Çelik, "Halkımızın, Ceylanpınarlının güvenliğini korumak boynumuzun borcudur" dedi.

ŞANLIURFA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Suriye'deki çatışmalardan etkilenen Ceylanpınar'daki temasları kapsamında, Hükümet konağında Vali Celalettin Güvenç, Kaymakam İbrahim Çenet ve diğer yetkililerle yaptığı toplantının ardından basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Suriye'de yaşanan gelişmeleri değerlendiren Bakan Çelik, Ceylanpınar halkına geçmiş olsun dileklerini iletti.

Suriye savaş uçaklarının Rasulayn bölgesindeki bombardımanını da değerlendiren Çelik, "Ceylanpınar'da ciddi şekilde vatandaşlarımızın endişeli ve sıkıntıyla karşı karşıya olduğunu görüyoruz. Her atılan bombanın camları çerçeveleri aşağıya indirdiğini, hükümet binasına girdiğimizde az önce müftülük binamıza da atılan bu şarapnel parçalarının isabet ettiğini bizzat gördük. Tabi ki bu süreç sıkıntılı bir süreçtir ve burada bu şartlarda yaşıyor olmanızı anlıyoruz ve biliyoruz. Biz Türkiye Cumhuriyeti devletiyiz, güçlü bir devletiz, biz kimseye rastgele bir meydan okumak için burada değiliz, halkımızın, Ceylanpınarlının güvenliğini korumak boynumuzun borcudur'' dedi.

Şarapnel parçasını Bakanlar Kurulu'na götürecek

Bakan Çelik'in konuşması sırasında Suriye tarafından iki kez silah sesi duyuldu. Konuşmanın ardından kendisine şarapnel parçası veren vatandaşla bir süre sohbet eden Çelik, şarapneli Bakanlar Kurulu'na götüreceğini söyledi.

Daha sonra elindeki şarapnel parçasını basın mensuplarına gösteren Faruk Çelik, ''Bunlar bir komşusunun kendi iç sorunu olabilir ama komşusuna bunları gönderme hakkı yoktur. Kesinlikle bunu söyleyeyim. Bunlar belgelerle delillendiriliyor. Arkadaşlarımız görüntülü bir şekilde bunları almış, bulunmaktadır. En ufak bir şüpheniz olmasın, hesabı sorulmadık bir şey kalmaz, onu bilin'' şeklinde konuştu.

Bakan Faruk Çelik, bir gazetecinin sınır hattının boşaltılmasının söz konusu olup olmadığı yönündeki sorusunu ise ''Öyle bir şey söz konusu değil. Suruç'a bağlı Mürşitpınar köyünde yaşananlar yanlış anlaşılmadan ibarettir'' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Rasulayn'da Sessizlik Hakim

Son dönemlerde çatışmaların yoğunlaştığı Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn ilçesinde, geceden bu yana silah sesleri duyulmuyor.

Ordu birlikleri ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasında geçen hafta başlayan çatışmalar son 3 günde yerini hava bombardımanına bıraktı.

Dün öğleden sonra kesilen hava bombardımanının ardından akşam saatlerinde yer yer silah sesleri duyuldu. Geceden bu yana ise sessizliğin hakim olduğu sınır hattında ÖSO birliklerinin denetim yaptığı görüldü.

Bu arada dün öğleden sonra çıkan çatışmalarda, Rasulayn'a 3 kilometre mesafede bulunan Asfar Nacar bölgesinde stratejik öneme sahip ve karakol olarak kullanılan merkezin kontrolünün de muhaliflere geçtiği iddia edildi.

Öte yandan Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde ise sınırda görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait birlikler, karşı taraftaki gelişmeleri takip ediyor.

ŞANLIURFA

Haberin Tamamı İçin:

Ceylanpınar'da Silah Sesleri Kesildi Ama Kaçış Sürüyor

Her sabah Suriye ordusunun önce helikopterden, ardından da uçaktan attığı bombalarla sarsınlan Ceylanpınar’da dün sessizlik hâkimdi. Başka bir sınır kasabası olan Suruç’a bağlı Mürşitpınar’da ise tedirgin bekleyişi sürdü

İç savaşın tüm şiddetiyle sürdüğü Resulayn’ın tam karşısındaki Ceylanpınar, dün bomba ve silah seslerinin duyulmadığı bir gün geçirdi. Yaklaşık 8 gündür muhalifler ile ordu birlikleri arasında devam eden çatışmaların yarattığı gerginlikle uyanan halk, havada helikopter ve savaş uçağı görmeyince rahatladı. Daha önce çatışmalar nedeniyle çalışmayan Ceylanpınar esnafı dün dükkanlarını rahatça açtı.

Halkın üzerindeki tedirginlik geçmiş olsa da iki ülke arasındaki sınır boyunca Türk askeri mevzilerini terk etmedi. Zırhlı araçların üzerindeki uçaksavarların namluları da Suriye yönüne çevriliydi. Öğle saatlerinde 2 uçağın Ceylanpınar’da görülmesi Suriye uçaklarının yeniden bombardıman yapacağı endişesi yarattı. Ancak kısa süre sonra uçakların Diyarbakır’dan kalkan Türk Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklar olduğu öğrenilince rahatlattı.

Sınırın Türk tarafında geçen sakin güne rağmen Suriye tarafında, Resulayn’da gergin bekleyiş sürdü. Silahlı muhalifler, olası bir hava saldırısından korunmak amacıyla sınırdaki tren raylarının bulunduğu bölgede uzun süre bekledi. Grup, ellerindeki silahları havaya kaldırarak Özgür Suriye Ordusu lehine slogan attı, tekbir getirdi. Çatışmalar nedeniyle ülkelerinden kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeliler’in gelişi dün de sürdü. Sınır tellerini aşarak askerlere teslim olan Suriyeliler, işlemlerinin yapılmasının ardından Ceylanpınar ve Akçakale’deki çadırkentlere gönderildi.

‘Çocuklar çok alıştı’

Başka bir sınır köyü olan Suruç ilçesine bağlı 200 kişinin yaşadığı 30 haneli Mürşitpınar’da çatışmaların şiddetlendiği günlerde yapılan anoslarla bazı köylüler evlerini terk etmişti. Suriye’nin Aynel Arap köyünün karşısındaki Mürşitpınar’da da hayat dün normal akışındaydı. 3 gün önce köyün tamamının boşaltıldığı yolunda haberler çıkmasına rağmen köylülerin büyük çoğunluğunun dün evlerindeydi. Tel örgülerin hemen önünde oynayan çocuklar ise, 200 metre uzaklıktaki savaşın yıkıcı etkisini unutmuş gözüküyordu. Tel örgülerin kenarında evi olan Mustafa Yaman, “Çocuklarımız son günlerde silah seslerine çok alıştı. Zaten sınır köyünde yaşamak çok zor. Sürekli iki ülkenin askerleri bizi gözler. Savaş tedirginliğimizi artırdı ama Mürşitpınar boşalmadı” dedi. 65 yaşındaki Emine Çankaya ise, uykusuz gecelerin 10 gündür sürdüğünü anlatarak, “Bomba gürültüsünün hep yaklaşmasından korkuyoruz. Yakınımızda askerlerimiz var ama savaşa bu kadar yakın olmak bizi tedirgin ediyor” diye konuştu. Mürşitpınar’ın gençlerinden Mehmet Ali Aday ise, “Asıl sorunumuz işsizlik. Yaklaşan savaş nedeniyle ailemi başka köylere götürdüm. Bir haftadır çocuklarımı okula göndermiyorum. Ama köyde kalsak yapacak işimiz yok” dedi.

Askeri birlik hareketli

Mürşitpınar’da kurulu olan 6. Hudut Merkez Birliği’ne takviye kuvvet geldi. Zırhlı araçlardan oluşan askeri birlikte yaklaşık 20 tank ve panzerin olduğu görüldü. Şıh Mehmet Tepesi’ndeki askeri birliğe dizilen zırhlı araçların yanı sıra çok sayıda asker de Mürşitpınar’a geldi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAnkaraBakanlar KuruluBarış ve Demokrasi PartisiBeşer EsadBirleşmiş MilletlerDiyarbakırDiyetİspanyaİtalyaKilisMakarnaMardinNATOPolisŞanlıurfaSavaşSuriyeTürk Silahlı Kuvvetlerigündemolayrokettahliyetatil
Görüş Bildir