Eylül'de Sanayi Üretimi Beklentileri Üçe Katladı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Sanayi Üretiminde Eylül Sürprizi

Sanayi Üretiminde Eylül Sürprizi

2012 yılı Eylül ayında 2005=100 temel yıllı sanayi üretim endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %6,2 arttı. Piyasa beklentisi yüzde 2.2 artış olacağı yönündeydi.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2012 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %10,8, imalat sanayi sektörü endeksi %6,2 , elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %4,1 artmıştır.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks 2012 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,2, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre %3,9 artmıştır.

Haberin Tamamı İçin:

Eylül'de Sanayi Üretimi Beklentileri Üçe Katladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Sanayi üretim endeksi, Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 arttı. CNBC-e anketinde yüzde 2,2'lik bir artış bekleniyordu.

Buna göre, Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 10,8 arttı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,2, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 4,1 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks, bu yılın Eylül ayında, 2011 yılının aynı ayına göre yüzde 6,2, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi de bir önceki aya göre yüzde 3,9 artış kaydetti.

DENİZLİ'DE ŞAŞKINLIK YARATMADI

CNBC-e yayınına katılan Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat, “Bizim bölgemizde özellikle tekstilde üretim artışının farkındaydık. Kullandığımız enerji tüketiminden oldukça artış vardı. Kurban Bayramı tatili etkilemiş olsa da bu yüzde 6.2’lik artışın bölgemizde yadırganmadığını ifade etmek isterim” dedi.

BÜYÜME MOMENTUMU TAKİP EDİLECEK

Finansbank Başekonomisti İnan Demir, beklentilerin 4 puan üstüne gelen sanayi rakamlarını değerlendirdi.

Demir, “Öncü göstergelerin hiçbiri bu kadar yüksek bir büyüme oranına işaret etmiyordu. Üçüncü çeyrekte geçen yıl sanayide büyüme yüzde 2.8’di. 2013’e taşınacak büyüme momentumu bundan sonraki rakamlar da etkili olacak” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Kurban BayramıTürkiye İstatistik Kurumu
Görüş Bildir