Sanatçılardan Ortak Bildiri: 'İhtiyacımız Olan Barışı İstiyoruz'

 > -

Sanatçı ve aydınlar, Bağımsız Sanatçı İnisiyatifi imzasıyla 'savaşa hayır' bildirisi yayınladı.

Aralarında Ayşen Gruda, Ahmet Ümit, Belkıs Akkale, Engin Günaydın, Edip Akbayram, Haluk Bilginer, Mehmet Aslantuğ, Fazıl Say, Fırat Tanış, Teoman, Nejat İşler, Yekta Kopan, Serra Yılmaz, Sibel Alaş, Ezel Akay, Emre Kınay, Gonca Vuslateri, Metin Özülkü, Cahit Berkay, Burhan Şeşen, Harun Tekin, Mabel Matiz, Meltem Cumbul gibi isimlerin de bulunduğu yüzlerce sanatçı, Bağımsız Sanatçı İnisiyatifi imzasıyla "Savaşa hayır!" diyerek bir bildiri yayınladı.

'SANATIMIZI BARIŞIN OLDUĞU BİR COĞRAFYADA İCRA ETMEK İSTİYORUZ'

"Savaş ile sanatın aynı cümle içinde kullanılabilmesine tahammülümüz kalmadı" denilen bildiride, sanatın kana değil, cana can katan bir çaba olduğu belirtildi. Tüm duyarlı kesimleri bu coğrafyada barış umudunu yeşertmeye çağrılan bildiride şu ifadeler yer aldı: "Anadolu ve Ortadoğu gibi muazzam değerlerin, insanlığın tarihsel mirasının her yanından fışkırdığı bir coğrafyada canlılığı yok eden savaş ateşini harlatma değil, söndürme zamanıdır. Yangında ilk kurtarılacak olan insan hayatıdır. Gerçek sanat, ölümleri durdurmak, cana can katmaktır. Biz aşağıda imzası bulunanlar, sanatımızı barışın olduğu bir coğrafyada icra etmek istiyoruz. Şarkımıza, sözümüze, şiirimize, romanımıza, sinemamıza ağıtları değil umutları, mutlulukları katık etmeye çalışıyoruz. Bu toprakları gençlerin yaşamları, mutluluk ve umutlarıyla yeşeren renkli bir tabloya dönüştürmemiz gerektiğine inanıyoruz."

'GENCECİK CANLARI KURBAN ETMEKTEN BİR AN ÖNCE VAZGEÇİN!'

Bildiride, savaşı çare veya çözüm olarak sunanlara şöyle seslenildi: "Bu coğrafyadan savaşlar, ölüm ve gözyaşları, ağıtlar hiç eksik olmadı. Savaş hiçbir derde derman olmadı. Savaştan çare üretmeye çalışmak çaresizliği daha da derinleştiriyor. Bu beyhude çabaya gencecik canları kurban etmekten bir an önce vazgeçin."

'ÇOK ŞEY DEĞİL İHTİYACIMIZ OLANI, BARIŞI İSTİYORUZ'

Barış umudunu sürdürenlere de seslenilen bildiride, "Biz sanatçılar, barışa dair en ufak umut kırıntılarının izinden gitmeye hazırız. Barış için atılacak her adımı desteklemeyi insani bir vazife olarak görüyoruz. Barışı kurmak bir sanattır ve biz bu sanatın izini sürmek için yola çıkıyoruz. Çok şey değil ihtiyacımız olanı, barışı istiyoruz" denildi.

  • DİHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir