Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sanatçılardan Açlık Grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya Destek: 'Yemeğe Değil Adalete Açlar'

Anasayfa > Gündem

Aralarında Füsun Erbulak, Genco Erkal, Mert Fırat, Şevket Çoruh, Sevinç Erbulak gibi isimlerin bulunduğu sanatçılar, kanun hükmünde kararnamelerle  ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 64 gündür açlık grevinde olan eğitimci Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek olmak için bir video yayınladı ve Rıfat Ilgaz’ın ‘Aydın mısın?’ adlı şiirini seslendirdi. 

Tiyatro gazetesi Müstehak tarafından #NuriyeVeSemihinAçlığınaSesVer çağrısı ile  yayınlanan videoda Alican Yücesoy, Beyti Engin, Defne Halman, Füsun Erbulak, Genco Erkal, Levent Üzümcü, Mert Fırat, Sevinç Erbulak, Şevket Çoruh, Tilbe Saran, Yiğit Sertdemir yer aldı. Sanatçılar, 'Ölümü durduralım. Yemeğe değil adalete açlar” dedi.

CHP’li dört vekil Gülmen ve Özakça’ya destek olmak için bir günlük açlık grevi yapma kararı almıştı.

CHP’li dört vekil Gülmen ve Özakça’ya destek olmak için bir günlük açlık grevi yapma kararı almıştı.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara ve Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Meclis’te 24 saatlik açlık grevine başladı.

Ankara Tabip Odası, dün yaptığı basın açıklamasında Gülmen ve Özakça'da Wernicke-Korsakoff sendromunun öncü belirtileri olduğunu söylemişti.

Ankara Tabip Odası, dün yaptığı basın açıklamasında Gülmen ve Özakça'da Wernicke-Korsakoff sendromunun öncü belirtileri olduğunu söylemişti.

DW/ Hilal Köylü

TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Selma Güngör: '60'ıncı günden sonra hayati organlar etkileniyor'

TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Selma Güngör: '60'ıncı günden sonra hayati organlar etkileniyor'

AFP

Güngör, BBC Türkçe'ye, açlık grevinin vücuda etkisini anlattı. Güngör, açlık grevinde 60. günden sonra hayati organların etkilenmeye başladığını, kalp ve böbrek yetmezliği gibi sonuçları olabildiğini ya da aşırı zayıflamaya bağlı olarak kalp kasının zayıflamasının ani ölümlere yol açabildiğini belirtiyor.

Bu aşamada kanamalar da görülebiliyor. Kanamalar tabloyu daha da ağırlaştırıyor, çünkü kanamalara bağlı olarak oksijen taşıyıcısı kan hücreleri azalıyor.

Başbakan Yıldırım'dan CHP lideri Kılıçdaroğlu'na: 'İlgileneceğiz'

Başbakan Yıldırım'dan CHP lideri Kılıçdaroğlu'na:  'İlgileneceğiz'

Cumhuriyet gazetesinden İklim Öngel'in haberine göre, Danıştay’ın 149. kuruluş yıl dönümüne katılan Kılıçdaroğlu, Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş ve Başbakan Binali Yıldırım’la yaşadığı diyaloğu kurmaylarıyla paylaştı. 

Kurtulmuş’a KHK ile görevlerinden ihraç edilen Özakça ve Gülmen hakkında bilgi verdiğini, Kurtulmuş’un ise kendisine ‘’Haberdar değilim’’ demesi üzerine Başbakan Yıldırım’ı gördüğünü ve onun yanına giderek ‘’Bu genç iki insan açlık grevinde. Canlarına bir zarar gelmesinin kimseye faydası yok. İyi bir araştırma yapılmalı, mesleklerine dönmeliler. Sizden ricam bu gençler tekrar araştırılsın’’ dediğini söyledi. 

Başbakan Yıldırım’ın da ‘’Cezaevinde mi yatıyorlar’’ diye sorması üzerine ‘’Hayır, 63 gündür açlık grevindeler’’ dediğini ve Yıldırım’dan ‘’İlgileneceğiz’’ yanıtı aldığını anlattı.

Sezen Aksu da geçtiğimiz gün Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yazılı bir açıklama yaparak çağrıda bulunmuştu.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

Açlık grevi yapan 2 şahıs da, videodaki şahıslar da teröristtir. Bu işler öyle üniversitede pkk kuruluşu kutlamaya benzemiyormuş değil mi orospu çocukları ? ... Devamını Gör

Ahmet

65 gündür açlar ve hala ayakta durabilecek güçleri var kim inanır ki ONEDİO bile inanmaz https://onedio.com/haber/insanoglunun-ulasabilecegi-sinirlar-392306

YB Yavuz

Bunlar su+ tuz+ şeker+ B1 vitamini alıyorlar. O paylaşımda sadece su ile 56 gün yazıyor.

Arda Eser

suçlu olsalardı hapiste olurlardı demek ki ?.. mesleklerine geri dönmeliler kesinlikle.

Pasif Kullanıcı

Hani adalete güvenmiyordunuz bilader ? sana göre şuan tutuklu olanların hepsi suçlu o zaman.