Görüş Bildir
Haberler
Samsung ve Oculus Telefon Odaklı Sanal Gerçeklik Başlığı Yapıyor

Samsung ve Oculus Telefon Odaklı Sanal Gerçeklik Başlığı Yapıyor

Ulaş
02.06.2014 - 18:40

Samsung ve Oculus Telefon Odaklı Sanal Gerçeklik Başlığı Yapıyor

Samsung’un mobil cihaz destekli bir sanal gerçeklik başlığı üzerinde çalıştığı bir süredir konuşuluyordu. Şimdi de, bu başlığın Oculus işbirliği ile geliştirildiği ortaya çıktı.

Engadget’ın konuya hakim isimsiz kaynağına dayandırdığı haberine göre, Samsung ve Oculus, Samsung akıllı telefonlarla uyumlu bir sanal gerçeklik başlığı üzerinde çalışıyor.

Başlığın çalışma mantığı ise bir hayli basit. Telefon, kablo veya yuva aracılığıyla (kesin bir bilgi yok) başlığa bağlandığında, telefon ekranı başlığa yansıtılıyor. Ayrıca, başlık telefonun arka kamerasını da anlık olarak ekranına yansıtabiliyor.

Oculus’un rolünün, Samsung’un sanal gerçeklik başlığının mobil yazılım geliştirme setini sağlamak ve arayüz tasarımını şekillendirmek olduğu belirtiliyor.

Oculus Rift oyun odaklıyken, Engadget Samsung’un sanal gerçeklik başlığının daha geniş bir kullanım alanı sunacağını iddia ediyor. Oyun oynatmanın ve etkileşimli deneyimler yaşatmanın yanı sıra kişisel medya oynatıcısı olarak da kullanılabilecek. Kesin olmamakla beraber, başlıkla birlikte bir oyun kumandasının da satışa sunulabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Samsung ve Oculus mühendisleri, başlığı geliştirirken Galaxy S4 kullanıyor fakat başlığın satışa sunulacak son sürümünü kullanmak için Galaxy S5 veya daha yeni bir Galaxy akıllı telefona ihtiyaç duyulacak.

Gelen haberlere göre, işbirliği hâlâ daha çok yeni ve geliştirilmeye başlanan yazılım üzerinde yapılması gereken daha çok iş var. Bunlardan yola çıkarak, Samsung’un akıllı telefon destekli sanal başlığının bu yıl içerisinde satışa çıkmayacağını tahmin ediyoruz.

  • Stuff
Kaynak: http://www.stuff.com.tr/2014/06/samsu...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın