Samsung’un Galaxy Tab 10.1 İtirazı Reddedildi

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Samsung'a bir yasak şoku daha

Samsung'a bir yasak şoku daha

Bu haftanın Samsung için pek de iyi bir hafta olmayacağı, zaten Galaxy Tab 10.1'in satışının ABD'de satılmasının yasaklanması ile birlikte belli olmuştu. Apple ile devam eden patent savaşı kapsamında alınan yasaklama kararının şokunu henüz atlatamamışken Samsung, şimdi daha da büyük bir şokla karşı karşıya.

Galaxy Tab 10.1 için yasak kararını veren yargıç Lucy Koh , yine Apple'ın şikayeti sonucunda, şimdi de Samsung'un Google ile birlikte geliştirdiği Galaxy Nexus akıllı cep telefonlarının satışının yasaklanmasına hükmetti. Sadece ABD sınırları içerisinde geçerli olan yasak, dava görülene ve belki de sonuçlanana kadar kalkmayacak. Ancak dava için belirlenmiş bir tarih henüz yok. Bu da Samsung'un, belirsiz bir süre boyunca ABD'de Galaxy Nexus satamayacağı anlamına geliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Samsung’a Apple Engeli: Galaxy Nexus’un Satışı Yasaklandı

Samsung’a Apple Engeli: Galaxy Nexus’un Satışı Yasaklandı

Dünyanın en büyük tablet bilgisayar ve akıllı telefon üreticileri Apple ve Samsung mahkemelik oldu. Apple’ın açtığı dava sonucunda Samsung’un, Galaxy Nexus akıllı telefonlarının ABD’de satılmasına yasak getirildi. Birkaç gün önce tablet bilgisayarlarının satışı yasaklanan Samsung, alınan kararla hüsrana uğradıklarını ve yürürlüğe girme tarihini erteletmek için mahkemeye başvuracaklarını açıkladı.

San Jose Bölge Mahkemesi Yargıcı Lucy Koh, 26 Haziran’da aldığı kararla Samsung’un Galaxy Tab 10.1 tablet bilgisayarının ABD’de satışına yasak getirmişti. Haberi ilk bildiren kaynaklardan Reuters‘e göre, dört patent ihlali davası açan Apple’ın başvurusu üzerine, Kuzey California Bölge Mahkemesi Galaxy Nexus’un satışını yasakladı.

Yargıç Lucy Koh alınan kararı “Apple patent hakları konusunda yaptığı başvuruda son derece önemli deliller sundu. Bu kararın alınmaması durumunda Apple’ın göreceği zarar çok büyük olacaktı” sözleriyle açıkladı. Nexus’un satışının yasaklanmasının Samsung’a vereceği tahmini zarara karşılık Apple’dan 96 milyon dolarlık teminat talep eden mahkeme, kararın şirket teminatı yatırdıktan sonra yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Galaxy Tab 10.1’in de aynı şekilde telif hakkı ihlali gerekçesiyle yasaklanmasından bir kaç gün sonra alınan bu karar geçtiğimiz yıldan beri Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da patent savaşlarına girişen teknoloji devlerinden gülen tarafın Apple olmasını sağladı. Samsung’u iPhone ve iPad’in telif haklarını ihlal etmekle suçlayan Apple da Samsung tarafından mobil teknolojisini izinsiz kullanmakla suçlanıyor.

Android cihazların piyasaya çıkmasıyla rakipleri çoğalan Apple , dava açmayı stratejisinin bir parçası haline getirmiş durumda. Şirket daha önce HTC ve Motorola’ya da dava açmıştı.

Ünlü patent blogger’ı Florian Mueller’a göre şu an sadece ‘Siri patenti’ne sahip olan Apple’ın dört patent hakkı üzerinden dava açması ABD yasalarına aykırı. Yargıç Koh davaya konu olan diğer üç patentin ise – ekran kilidi, data tapping ve otomatik düzeltme – müşteri talebini etkilemediği ve şirketi telafisi imkansız zarara uğratmadığı sonucuna vardı.

2012’nin Şubat ayında Nexus’a dava açan Apple, hatırlanacağı üzere Galaxy S III için de dava açmış ancak talebi mahkemece reddedilmişti. Apple yaşanan son gelişmenin ardından aynı davayla tekrar Samsung’un karşısına çıkabilir.

Haberin Tamamı İçin:

Samsung’un Galaxy Tab 10.1 İtirazı Reddedildi

Samsung’un Galaxy Tab 10.1 İtirazı Reddedildi

Geçtiğimiz ay Samsung açısından oldukça sıkıntılı geçti diyebiliriz. Zira Apple ile yaşadığı patent krizleri Koreli şirketi bir hayli zorladı. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta Apple’ın, Samsung’un Galaxy Tab 10.1 modelinin iPad klonu olduğu iddiasıyla satışının yasaklanması konusunda dava açmıştı. Dava sonucunda da Samsung Galaxy Tab 10.1′in ABD’de satışı yasaklandı.

TheNextWeb’in haberine göre bir hafta iki darbeyle karşı karşıya kalan Samsung, Samsung Galaxy Tab 10.1′in tekrar satışa sunulması için mahkemeye başvuruda bulundu. Ancak mahkeme Samsung’un tablet ürünleri arasında önemli bir yeri bulunan Galaxy Tab 10.1′in yeniden satışa sunulma talebini reddetti.

Samsung, geçmişte patent yasalarından etkilenmemek için tabletlerinde birtakım değişiklikler yapmıştı. Ancak görünen o ki durumu bu şekilde kurtarmak bu kez mümkün olmayacak.

İki firma arasında devam eden küresel patent savaşında Samsung dünyanın bazı bölgelerinde satış yasaklarıyla karşılaşarak ciddi zararlar gördü. Şirket geçen Ağustos’ta Avustralya’da Galaxy Tab 10.1′in satışlarını durdurmak zorunda kaldı. Avrupa’da, bir Alman mahkemesi ise patent ihlallerini önlemek için Samsung’dan Galaxy Tab 10.1’i yeniden gözden geçirmesini istemişti.

Apple, Samsung’un değiştirilmiş ürününe de yasak getirmeye çalışsa da, bir Alman mahkemesi, Samsung’un cihazın satışına devam etmesi için onay verdi. Ancak patent davaları ülkelere göre değişiklikler gösteriyor. Bu da iki şirket arasındaki küresel rekabeti bazen çıkmaza sürükleyebiliyor. Zira Samsung iPad’in kendi patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle Hollanda’da Apple aleyhine bir dava kazanmayı başardı.

Türkiye’de ise Samsung ürünlerinin satışı konusunda iki şirket arasında herhangi bir sorun bulunmuyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Akıllı telefonAmerika Birleşik DevletleriAndroidAppleDeepMindHTCSamsung
Görüş Bildir