Sami Selçuk "özel mahkemeler bu gece kaldırılmalı"

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Sami Selçuk "özel mahkemeler bu gece kaldırılmalı"

Sami Selçuk "özel mahkemeler bu gece kaldırılmalı"

Akşam Gazetesinden Şenay Yıldız, Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk ile gündemdeki konuları görüştü. Sami Selçuk’un 12 Eylül Davasından Özel Yetkili Mahkemelere ve İlker Başbuğ’un yargılanmasına dair sorulara verdiği yanıtlar şöyle:
“- Türkiye'nin gündemine oturan 12 Eylül Davası'yla ilgili ne düşünüyorsunuz?
Yargı önüne gelen konularda ilke olarak konuşmam. Ancak daha önce bu konudaki görüşlerimi açıkladığım için sakınca görmüyorum konuşmakta. 1960 Darbesi'ni yaşayan bir insan olarak ben de istiyorum bu yargılamayı.
27 Mayıs Darbesi olduğu zaman ben Harbiye'nin kapısında er olarak nöbet tutan bir askerdim. O gün asteğmen olacaktım. Ama gece yarısı darbe olunca, kapıda nöbet tutmam istendi. Darbenin ölçüsüz derecedeki çirkin yüzünü gördüm, yaşadım orada. Gelen bütün bakanlar ve milletvekilleri ayrım gözetilmeden dayak yediler içeri alınırken. Hem de bilinçsizce. Hatta sevilen, dönemin Milli Savunma Bakanı Şemi Ergin de dövüldü. Sonra 'bu bizden yanaydı' dendi ve kendisinden özür dilendi. Bunu yapanlar general olmayan subaylardı. Linç edilme tehlikesi olduğu için merhum Adnan Menderes'i gizlice başka kapıdan soktular, Harbiye binasına. Oysa bir yıl önce aynı Menderes Londra dönüşü bütün halkın coşkusuyla karşılanmıştı... Bu karşılamadan iki yıl, darbeden bir yıl sonraki ölüm cezası kararında, onun asılmasına merhum İsmet İnönü ve merhum Osman Bölükbaşı dışında hiç kimse karşı çıkmadı. Üstelik bu iki önder de onun muhalifiydi! Şimdi yıllarca sonra 'takma dişlerle ısırmayın çocuklar' demesi kolay. O zaman neredeydiniz? Sonuç olarak her darbeye o gün bugündür karşıyım. 1999 adli yıl konuşmamda da bunu 'Bin yıl sürecek' denilen 28 Şubat'a yollama yaparak açıkça haykırdım. Gerek var mı başka şey söylemeye?

Haberin Tamamı İçin:

O zaman alkışlıyorlardı

Halkın Menderes'in asılmasına karşı çıkmamış olması biraz da ihtilal nedeniyle korkmalarından kaynaklanıyor olabilir mi?
Olabilir, ama elli milyon insan arasından ikiyüzlü olmayan, dürüst olan en az 5.000 insan da çıkmalıydı. Aynı şeyi Evren yaşıyor şimdi. Kenan Evren iktidara geldiğinde onu göklere çıkardılar, alkışladılar, övdüler... Şimdi yalnız bıraktılar. Ben Evren'in yaptıklarını asla onamıyorum. İnsanlara çok büyük eziyetler çektirdi, toplumu kırıp geçirdi ve bence 12 Eylül 27 Mayıs'tan daha ağır sonuçlar doğurdu. Keşke yargılanabilseydi. Ama hukuk, ne yapalım ki hukukun temel ilkeleri buna izin vermiyor. Hukuk nesneldir. 'Yargılayamazsınız' diyorsa, ona uymak zorundasınız.
- 'Evren'i yargılayamayız' demenizin sebebi nedir?
Birincisi şu: Kaldırılan geçici 15. madde diyor ki: 12 Eylül 1980'den ilk genel seçimler sonucu toplanacak TBMM Başkanlık Divanı'nı oluşturuluncaya dek geçen zaman dilimi içinde yapılacak işlemlerden dolayı sorumluluk da yok, sorumlu da yok, dava açılamaz. Sadece cezai değil, mali ve hukuki sorumluluk da yok. Af yasalarından bile kapsamlı. Bu halk tarafından oylanarak kabul edilen bir yasa metni. Yargı merciine başvurulamaz, kovuşturma yapılamaz, dava açılamaz deniyor. Bu bir af metnidir. Af yasası için ille de af sözcüğünün kullanılmasına gerek yok. İnceleyin, af yasalarının metinleri de böyledir. İkincisi şu: Diyelim ki bu bir af metni değildir. Ama kesinlikle bir sorumsuzluk yasası metni. Tıpkı Anayasa'nın 83'üncü maddesinin birinci fıkrasındaki yasama sorumsuzluğu gibi. Buna göre, TBMM üyeleri, yani bakanlar, milletvekilleri Meclis çalışmaları sırasındaki oy ve sözlerinden, Meclis'te ileri sürdükleri düşüncelerinden dolayı milletvekilliği düştükten sonra da ölünceye dek sorumlu tutulamazlar. Hakareti içeren sözleri de içerir bu madde. Diyelim ki, siz milletvekili iken birine sövdünüz. Yeniden milletvekili seçilmediniz. Meclis de iki yıl sonra 83. maddeyi kaldırdı. Sizin için dava açılabilir mi? Elbette açılamaz. Çünkü sorumsuzluk döneminde iken suç işlediniz. Açılırsa o hukuka ve devlete güvenebilir misiniz? Elbette güvenemezsiniz. Üçüncüsü, Türk Ceza Yasası'nın ve Anayasanın anayasal boyuttaki ve evrensel düzeydeki güvence maddeleri var. Aleyhe yasa hükmü geriye yürümez. Diyelim ki siz bugün suç olmayan bir eylemde bulundunuz. Yarın bir yasa çıkarılsa ve o eylem suç olarak öngörülse sizin yakanıza kimse yapışamaz. 'Gel bakalım, yeni yasaya göre sorumlusun' demek ne hukukun ne de devletin ciddiyetiyle bağdaşır. Böyle saçma şey olmaz, kabile devleti değil burası! Hukuka göre yönetilir devlet.

Haberin Tamamı İçin:

DGM'lerin sadece adını değiştirdik

Fransa'da ilk kez De Gaulle'ün kurduğu mahkemeyi François Mitterrand 1981'de kaldırdı ölüm cezasıyla birlikte. Bizse bütün dünyaya karşı utanmazcasına 'Adlarına Özel Mahkeme diyelim' dedik ve DGM'leri kaldırdığımızı ilan ettik. Kendimizi mi, dünyayı mı yoksa hukuku mu kandırıyoruz? Özel Mahkemeler bu gece kaldırılmalı. İkinci kaldırılması gereken şey de MİT Müsteşarı'na soruşturma için izin verme tartışmasında gündeme gelen memur yargılamasının izne bağlanması konusu. Bugün hiçbir demokratik ülkede memurlar için özel yargılama yöntemi de özel izin de yoktur.
BAŞBUĞ YÜCE DİVAN'DA YARGILANMALIYDI
- Yargıtay Başsavcılığı davanın adına göre karar verdiği için mi Başbuğ'la ilgili dosyayı Yüce Divan'a yollamadı?
Eğer öyle yaptıysa, elbette yanlış. Çünkü eyleme verilen hukuki ad sizi bağlamaz. Dosyayı getirtir, inceler, eylemin ne olduğunu saptar, ona göre karar veririsiniz. TCY'nin 257. maddesi, Eski TCY'nin 240. maddesinin karşılığıdır. Yasadaki adı da 'görevi kötüye kullanma'dır. Bu çeviri Fransızca'dan alınmıştır. Doğrusu şudur: 'Yetkiyi kötüye kullanma' (abus d'autorite). Bir Genelkurmay Başkanı, görev yaparken kendisine verilen yetkileri aşmışsa, bu yetkiyi kötüye kullanma suçu olur ve görevi nedeniyle sadece Yüce Divan'da yargılanır."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DarbeFransaGenelkurmay Başkanıİlker BaşbuğTürkiye Büyük Millet MeclisiYargıtaymemurmemurlar
Görüş Bildir