Samaras Zamanla Yarışıyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Samaras Zamanla Yarışıyor

Samaras Zamanla Yarışıyor

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'ın yeni kemer sıkma önlemleri paketinin, zamanın kısıtlı olmasından dolayı, çalışma alanındaki düzenlemelere karşı oy kullanacağını belirteren Demokratik Sol (DIMAR) partisinin bu tutumundan bağımsız, Çarşamba gününe kadar onaylanmasında kararlı olduğu bildirildi.

Yunan basını, dün çeşitli bakanlarla biraraya gelen Başbakan Samaras'ın, önlemler paketi ile onaylanması gereken ön koşullar için yasa çıkarılması yönünde talimat verdiğini belirtti.

Önlem paketinin, bugün Avro Çalışma Grubu toplantısında, resmiyet kazanması bekleniyor.

Alınan bilgilere göre, 13,5 milyar avroluk kemer sıkma paketi, Çarşamba gününe kadar genel kurul tarafından kabul edilebilmesi amacıyla, Pazartesi günü tek bir madde halinde acil bir şekilde meclise sunulacak.

Sturnaras'ın açıklamaları

Dün, Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Sturnaras, yeni kredi diliminin serbest bırakılması için, hükümetin AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan troyka heyeti ile yeni kemer sıkma paketi üzerinde yürüttüğü müzakerelerin tamamlandığını, troykanın çalışma alanındaki düzenlemelerle ilgili önlemlerde geri adım attığını bildirmişti. Sturnaras parlamentodaki konuşmasında Yunanistan'ın mali programın koşullarının uygulanmasında iki yıl uzatma aldığını ifade etmişti.

Fakat, Sturnaras'ın açıklamalarına ilişkin AB Komisyonu henüz bir anlaşmaya varılmadığını belirtmiş, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, dün Berlin'den yaptığı açıklamada, bazı sorunların hala mevcut olduğunu ifade etmişti.

IMF'den yapılan açıklamada ise son günlerde konuyla ilgili ilerleme olduğu ancak üzerinde anlaşılması gereken bazı konuların kaldığını bildirmişti.

Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ise Sturnaras'ın mali programının koşullarının uygulanmasında Yunanistan'ın iki yıl uzatma aldığına dair ifadelerini teyit edemeyeceğini, bu konuda yeni bir gelişme olmadığını söylemişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiBaşbakanIMFMerkez BankasıYunanistan
Görüş Bildir