Şam'da Son İki Yılın En Şiddetli Çatışmaları Yaşanıyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Şam'da Son İki Yılın En Şiddetli Çatışmaları Yaşanıyor

Şam'da Son İki Yılın En Şiddetli Çatışmaları Yaşanıyor

Suriye'de bir yandan muhalefetle Esad rejimi arasında müzakere beklentisi artarken, bir yandan da başkent Şam'da son iki yılın en şiddetli çatışmaları yaşanıyor.

Suriye Ulusal Konseyi Başkanı, Esad yönetiminden müzakere tekliflerine cevap beklediklerini tekrarlarken, pazar gününe kadar tüm kadın tutukluların bırakılmaması halinde tekliflerini geri çekeceklerini açıkladı.

Hür Suriye Ordusu, Şam'ın bazı kesimlerini kontrol altına almak için son bir yıl içerisindeki ikinci büyük saldırısını başlattı.

Muhalefet kaynakları başkentteki çatışmaların Cobar, Aseli, Mudamiye, Deraya, Haresta, Hacer Esved ve Doğu Guta bölgelerinde yoğunlaştığını bildiriyor.

En şiddetli çatışmaların meydana geldiği Cobar'daki Harmala Bin Velid camisi, isabet eden top mermileriyle ağır hasar gördü ve yangın çıktı.

Hür Suriye Ordusu'nun Şam'ın merkezi ile güneyi arasındaki bağlantıyı büyük ölçüde kestiği, bölgedeki ana yolun kontrol altına alınması için her iki tarafın tüm güçleriyle çarpıştığı bildiriliyor.

Esad'a bağlı ordunun, Kasyun Dağı'ndan muhaliflerin mevzilerine yönelik şiddetli roket saldırıları düzenlediği de gelen haberler arasında.

Muhalilflerin ayrıca Halep'teki Kuveyris Havaalanı'nı da kuşattığı kaydediliyor.

Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Muaz el-Hatib'in Esad yönetimine yaptığı müzakere çağrısına ise hala bir yanıt gelmiş değil.

El Hatib, eli kana bulaşmamış Esad rejiminden yöneticilerle görüşmeye hazır olduklarını, Beşar Esad'a yargılanmadan ülkeyi terk etme hakkı tanıyabileceklerini açıklamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri, Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nden de destek bulan bu müzakere çağrısına Şam yönetimi sessiz kalmaya devam ediyor.

Muaz el-Hatib, pazar gününe kadar hapishanelerde bulunan tüm kadın tutukluların serbest bırakılmaması halinde müzakere önerisini geri çekeceğini açıkladı.

Esad yönetiminin kendisine yapılan müzakere teklifini, destekçisi olan Rusya, İran ve Çin Halk Cumhuriyeti ile değerlendiriyor.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad gelişmeleri değerlendirmek üzere Çin Halk Cumhuriyeti'ne gitti.

Çin Dışişleri Bakanı Yang Yieçi'nin, Faysal Mikdad'a, Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi El Ahdar el-İbrahimi'nin tavsiyeleri doğrultusunda, sağlıklı bir geçiş süreci yürütülmesi için gerçekçi adımlar atılması tavsiyesinde bulunduğu bildirildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBeşer EsadBirleşmiş MilletlerÇinİranRusyaSuriyeroket
Görüş Bildir