'Şam'da Benzin İstasyonu Bombalandı, Onlarca Ölü'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Şam'da Benzin İstasyonu Bombalandı, Onlarca Ölü Olduğu Bildiriliyor

Şam'da Benzin İstasyonu Bombalandı, Onlarca Ölü Olduğu Bildiriliyor

Suriye'de savaş uçaklarının Şam'ın dışındaki bir benzin istasyonunu bombaladığı, en az 30 kişinin öldüğü iddia edildi.

Muhaliflerin kaynaklık ettiği bilgilere dayanan ve merkezi İngiltere'de bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, benzin istasyonunun Şam'ın gerilların denetimindeki Mileyha semtinde olduğunu duyurdu.

Suriye hükümeti, geçmişte meydana gelen bu tür olaylarda, isyancı güçlerin, kendi saldırılarının sorumluluğunu ordu birliklerine yüklemek için yönlendirici yayın yaptıklarını savunmuştu.

Haber bağımsız kaynaklarca doğrulanamıyor.

Internette yayınlanan ve "benzin istasyonuna yönelik saldırıdan" sonra çekildiği öne sürülen görüntülerde yanmış ya da parçalanmış halde insan bedenleri, yanmakta olan araçlar görülüyor.

Reuters Haber Ajansı, Ebu Said isminde bir görgü tanığının ifadelerini aktarıyor. Said "En az 30 beden saydım, yanmış ya da parçalanmışlardı." diyor. Yerel saatle 13 sıralarında meydana geldiği söylenen patlama sırasında benzin istasyonuna akaryakıt sevkiyatı yapıldığı ve kalabalığın toplanmış olduğu belirtiliyor.

Haberin Tamamı İçin:

'Şam'da Benzin İstasyonu Bombalandı, Onlarca Ölü'

Suriye'de muhalifler savaş uçaklarının Şam'ın dış mahallelerinden Mileyha'daki bir benzin istasyonunu bombaladığını ve onlarca kişinin öldüğünü söylüyorlar. Kimi muhalif kaynaklar ölü sayısını 30 kimileri de 70 olarak veriyor. Ama bu rakamlar henüz bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanabilmiş değil.

Ayrıca muhalif gruplar tarafından iletilen ve bu olaya ait olduğu öne sürülerek internete konulan video görüntülerinde yanmış insan bedenleri ve parçalanmış araçlar görülüyor. Başka kaynaklar olaya ilişkin görüntü geçmedi.

Reuters Ajansı'nın sözlerini aktardığı iki kişi, benzin istasyonundaki patlamaya tanık olduklarını, savaş uçaklarının bombaladığını söylüyor.
Esas olarak muhaliflerin kaynaklık ettiği bilgilere dayanan ve merkezi İngiltere'de bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, benzin istasyonunun Şam'ın gerilların denetimindeki Mileyha semtinde olduğunu duyurdu.
Hükümet, geçmişte meydana gelen bu tür olaylarda, isyancı güçlerin, kendi saldırılarının sorumluluğunu ordu birliklerine yüklemek için yönlendirici yayın yaptıklarını savunmuştu.

Benzin sevkiyatı

Reuters Haber Ajansı'nın sözlerini aktardığı Ebu Said adlı Suriyeli muhalif "En az 30 beden saydım, yanmış ya da parçalanmışlardı." diyor.
Yerel saatle 13 sıralarında meydana geldiği söylenen patlama sırasında benzin istasyonuna akaryakıt sevkiyatı yapıldığı ve yakıt sıkıntısı yüzünden, benzin almak üzere bir kalabalığın toplanmış olduğu belirtiliyor.

Humus'ta güvenlik operasyonu

Suriye resmi haber ajansı Sana, muhalif silahlı güçlerin eline geçtikten sonra tıklayın ordunun denetimi yeniden ele geçirdiği Humus'taki güvenlik operasyonunda "teröristlerin etkisiz hale getirildiğini" duyurdu.
SANA, bölgedeki bir kaynağın operasyon sırasında silah ve mühimmatın da ele geçirildiğini söylediğini aktarıyor.
BBC'nin Şam'daki muhabiri Lina Sincab Mileyha'nın muhaliflerin güçlü olduğu bir semt olmadığını, ölen ve yaralananların çoğunun siviller olduğunun anlaşıldığını söylüyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AkaryakıtİngiltereSavaşSuriyehumus
Görüş Bildir