Salih Müslim'den Erdoğan'a 'Terör' Yanıtı!

 > -
Abone ol
Salih Müslim'den Erdoğan'a 'Terör' Yanıtı!

CNN Türk'te canlı yayında konuşan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın terör örgütü suçlamasına yanıt verdi...

PYD Eş Başkanı CNN Türk ekranlarında Şirin Payzın 'ın sorularını yanıtladı. Brüksel'den canlı bağlantı ile programa katılan Müslim, Peşmerge ve ÖSO güçlerinin Kobani'ye ne zaman geleceğine dair net bir açıklama yapmadı. YPG ile Peşmerge ve ÖSO arasındaki görüşmelerden sonra bu konuda net bir sonuç çıkacağını vurgulayan Müslim, Erdoğan'ın PYD 'yi terör örgütü olmakla suçlayan sözlerine de yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan için "nerede bir Kürt varsa onların kazanımlarına karşı çıkıyor." diyen Müslim Kobani'ye destek çağrısı yaparak "Kobani düşmeyecek ve zafere yürüyecek" dedi.

İşte Müslim'in canlı yayındaki açıklamaları

"KAÇ KİŞİ GELECEĞİNE YPG VE PEŞMERGE KARAR VERECEK"

Politik olarak Peşmerge'lerin Kobani'ye geçmesini kabul ettik. Mesele artık teknik aşamada. Peşmerge ve YPG komutanları temas halinde. Sayı ve silahlar aradaki görüşmelere bağlı. Sayı olarak istediğiniz kadar Peşmerge gönderebiliriz dediler. Ama sahadaki savaşçı sayımız yeter de artar. Ama bazı ağır silah konularında uzman olan Peşmerge'lerin gelmesini bekliyoruz. Netleşmiş bir sayı kesinlikle yok. Oradaki yönetimle konuyu konuşuyoruz. Türkiye koridor için yeşil ışık yakmıştır ve koridor açıktır şu anda. Gerisi YPG ve Peşmerge arasındaki görüşmelere kalmış durumda.

"YPG ZATEN KOBANİ'DE ÖSO İLE SAVAŞIYOR"

ÖSO zaten YPG ile beraber Kobani'de savaşıyor. Fırat Volkanı adı altında ÖSO grupları YPG ile birlikte savaşıyor. Şimdi yeni birlikler gelmek istiyor. YPG ile ÖSO arasında bazı görüşmeler oldu. Bizim ÖSO'ya dönük bir çekingemiz yok. Kobani çember altında. Başka bir yerde cephe açmak Kobani üstündeki baskıyı azaltır. Ben bu yönde bir görüş belirttim. Ama kararı YPG ile ÖSO verecek. Nerede bir zayıflık varsa o kapatılır, bu artık iki gücün anlaşmasına bağlıdır.

"ERDOĞAN KÜRT KAZANIMLARINA KARŞI ÇIKIYOR"

Sayın Erdoğan'ın dediğine bakarsak nerede bir Kürt varsa onların kazanımlarına karşı çıkıyor. PKK zaten bir Kürt partisidir. Aralarındaki sorunlar Türkiye'yi ilgilendirir. Biz Suriye'de politika yapıyoruz. Hiç bir zaman da PKK olarak algılanmadık. Bizi PKK olarak göstermek açıkça Kürt kazanımlarına karşı durmaktır. Biz Suriye'de Araplarla, Süryanilerle, Türkmenlerle kendi aramızda bir sözleşme yapmışız. Buna karşı çıkmak için çeşitli bahaneler aranıyor.

"ERDOĞAN KENDİ DURUŞUNA AÇIKLIK GETİRMELİDİR"

Bizim için rejimden yana olduğumuzu da söylüyorlar ama 4 yıldır rejimle savaşıyoruz. Bu kez de PKK ile aynıdır diyor. Her seferinde bir bahane ile Kürt kazanımlarına karşı çıkılıyor. Sayın Erdoğan da diğer yetkililer de biliyor ki biz hiç bir zaman terörist olmadık. IŞİD'le en fazla savaşan biziz. Kendisi açıklık getirsin eğer IŞİD'e karşıysa gerçekten bize destek vermesi gerekiyor. Erdoğan kendi duruşuna açıklık getirmeli.

"YPG'NİN TEK BİR MERMİSİ TÜRKİYE'YE YÖNELDİ Mİ?"

Biz 2004'ten bu yana rejime karşı mücadele veriyoruz. YPG bunca zamandır savaşıyor. Söylesinler şimdi tek bir mermi Türkiye'ye yönelmiş mi? Halklarımız binlerce yıldır beraber yaşıyor. Hiç bir düşmanlığımız yoktur. sınır güvenliği en çok bizi ilgilendirir, çünkü sınırın iki yanı da bizim insanlarımız. Birbirleri ile akrabadırlar. Türkiye'ye karşı hep kardeşlik ve dostluk besledik. Ancak kimliksiz bir Kürt isteniyorsa bu olmaz artık. O nedenle bize silah geldiğinde Türkiye'nin sevinmesi gerekiyor.

"DİĞER KANTONLARDAN KORİDOR SÖZÜ VERİLDİ AMA..."

Ayın 4'ünde Türkiye'de yetkililer ile görüştüğümüzde Kobani'yi savunmak için Cizire kantonumuzdaki güçlerin destek olarak gelmesini istedik. Onlar da IŞİD'in tehlikesine dikkat çektiler. Savaşılarımızın Kobani'ye geçmesi için bir kolaylık sağlayın dedik. Ama Türkiye kendi angajman kurallarına da uymadı ve sınırda ne kendini ne bizi savundu. Bize söz de verdiler bu koridor için ama maalesef hala bekliyoruz. Size yardım ederiz, Kobani'ye sahip çıkarız sözleri verildi ama sanırım orada (Ankara) birileri engel oluyor.

"BARZANİ İLE ROJAVA İÇİN ANLAŞTIK"

IŞİD belası en çok Kürtlere yöneliyor. Irak ve Suriye'de Kürtlere karşı bir araç gibi kullanılıyor. Bu da Kürtler arası birliği zorluyor. Rojava için bir ortak heyet kurulacak. Yönetimde bir ortaklık ve güç birliği sağlanacak. Barzani ile anlaştık. Kendisi de benim için Erbil ile Kobani birdir dedi. Ki PKK ve YPG güçleri de Şengal'de Kerkük'te Mahmur'da IŞİD'e karşı savaşıyor.

"SAYIN ÖCALAN BİZİM İÇİN BİR KÜRT ÖNDERİDİR"

Sayın Öcalan bir Kürt önderidir. Fikirleri ve felsefesi vardır be kendisini saygı ile karşılıyoruz. Çözüm süreci bizim için sevidiricidir. Barış ve çözüm bizim için de çok yararlı olur. Elimizde bir şey gelirse de yapmaktan mutlu oluruz. Ama bizim burada kendi çözümümüz de var. Kuzey'deki (Türkiye) çözüm ise başka. Birbirlerine paralel de olabilir, destek olmaktan çekinmeyiz.

"SURİYE MUHALİFLERİ İLE BİRLEŞMEMİZİ TÜRKİYE ENGELLEDİ"

Biz Esad rejimi ile 4 yıldır savaşıyoruz. Rejimin yıkılmasını kesinlikle istiyoruz. Kimsenin bu konuda şüphesi olmasın. Biz Suriye muhalifleri ile birlikte hareket etmek de istedik ama Türkiye buna engel oldu. Hatta bazı muhalifler bizimle ilişkiye geçmek istediklerini ama Ankara'nın engellediğini itiraf ettiler. Biz eğer burada demokratik haklarımızı alırsak bu Türkiye'nin iyiliğine olur. Böyle bakılmalıdır. Bizim Rojava'da kurduğumuz düzen bütün Suriye'ye uygulanabilir.

"İRAN HERKESİ REJİMLE BİRLİKTE OLMAYA İTİYOR"

Bir kaç defa İran'lı yetkililer ile görüştük. Muhakkak Şran bölgede önemli bir devlettir. Ancak İran herkesi Suriye'de rejimden yana tutum almaya itiyor. Bu nedenle İran ile ilişkilerimiz zayıf kalıyor.

"EN ÇOK DESTEĞİ PKK'DEN ALDIK"

Bizim PKK ile organik bir bağımız yok. Ancak etkili bir Kürt partisidir. Siyasi bakımdan ve diğer bakımlardan en çok desteği PKK'den alıyoruz. Ama biz kendi kararlarımızı kendimiz alıyoruz. Kendi kaderimizi kendi elimizdedir, kimseden emir almıyoruz.

İnternethaber

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir