Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şakran'da 'Çocuklar Tecavüze Uğruyor' İddiası

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Şakran'da 'Çocuklar Tecavüze Uğruyor' İddiası

İzmir Aliağa Şakran Çocuk Cezaevi'nde çocuklara tecavüz edildiği iddia edildi.

MERSİN- Şakran Cezaevi'nde çocukların tecavüze uğradığı iddiasıyla ilgili Mersin'de İHD, Tabip Odası, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Çakıl Derneği basın açıklaması yaptı. Kurumlar adına açıklama yapan Didem Gelegen, çocukların, kendilerini ziyarete gelen avukatlara tecavüze uğradıklarını söylediğini belirtti.

İzmir Aliağa Şakran Çocuk Cezaevi'nde çocukların tecavüze uğradığı iddiasıyla İHD Mersin Şube binasında Çağdaş Hukukçular Derneği, Türk Tabipler Odası İHD Mersin Şubesi ve Çakıl Derneği ortak basın toplantısı yaptı.

Kurumlar adına açıklama yapan Dr. Didem Gelegen, çocukların kendilerini ÇHD İzmir Şubesinden ziyarete gelen avukatlara tecavüze uğradıklarını söylediğini belirtti. Tecavüz olayıyla ilgili BDP Mersin Milletvekilli Ertuğrul Kürkçü'nün meclise soru önergesi verdiğini ve ÇHD (Çağdaş Hukuçular Derneği) İzmir şubesinin de suç duyurusunda bulunduğunu aktaran Gelegen, devletin çocuklara karşı bir savaş verdiğini söyledi. Gelegen, “Çocuk ve insan hakları aktivistleri ve demokratik kitle örgütleri olarak herkesi basını ve kamuoyunu Şakran Cezaevi'nde yaşanan şiddet ve işkenceye dur demeye, çocukların kapatıldığı tüm cezaevlerini kamu denetimine açmaya ve barışı önce çocuklarla sağlamaya çağırıyoruz” dedi.

Etha

Haberin Tamamı İçin:

Cezaevlerinde Bir Pozantı Skandalı Daha mı?

Avukat Nergis Tuba Aslan, İzmir Aliğa Şakran Ceza ve İnfaz Kurumları Kampusu'nde görüştüğü çocukların hortumla dövüldükleri, tecrit odalarında aylarca tutulduklarını söyledi. BDP'li Kürkçü de bazı cezaevlerinde “tecavüz hadiselerinin” yaşandığını açıkladı.

İZMİR- Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şubesi, İzmir Aliğa Şakran Ceza ve İnfaz Kurumları Kampusu'nde bulunan Çocuk ve Gençlik Cezaevi'nde çocuk mahkumların işkence ve onur kırıcı muameleyla karşı karşıya olduklarını öne sürdü.

Dernek yönetim kurulu üyesi Avukat Nergis Tuba Aslan, Dernek Cezaevi komisyonunun görüştüğü çocukların hortumla dövüldükleri, tecrit odalarında aylarca tutulduklarını, tedavi haklarının engellendiğinden şikayet ettiğini söyledi.

Şakran'daki Çocuk ve Gençlik Cezaevi'nde görüştükleri çocuk mahkumların anlatımlarına yer veren Avukat Nergis Tuba Aslan, cezaevinde vahim tabloyla karşılaştıklarını söyledi.

Seslerini uzun süreden bu yana duyuramayan, sorunlarını aktaramayan çocukların zor durumda olduklarını belirten Aslan, mahkum çocukların hekime erişim ve tedavi haklarının engellendiği, işkence ve onur kırıcı muammele gördükleri, tecritte tutuldukları, başvuru ve şikayet hakkı, sosyal etkinliklerden faydalanma hakkının engellendiğini söylediklerini açıkladı.

SÜNGERLİ ODA VE HORTUM DAYAĞI

Mahkum çocukların sorunlarını örnekle açılayan Nergis Tuba Aslan, şöyle konuştu:

"Çocuk tutuklular; cezaevi müdürleri, başgardiyan ve gardiyanların kendilerine yoğun şiddet uygulandığını söyledi. Gardiyanlar tarafından süngerli odaya alındıklarını, elleri ve ayakları plastik kelepçeyle bağlı olduğu halde burada kameralar kapatıldıktan sonra yoğun şekilde dövüldüklerini beyan ettiler."

Aslan, Kurum'un 2'nci Müdürü'nün ise, cocukları hortum ile dövdüğünü iddia etti. Görüşmelerinde çocuk mahkumların kendilerine mahkumlardan İ.A.'yı bir ay önce odasına çıkartan Müdür'ün dakikalarca hortumla dövdüğünü anlattığını belirten Aslan "Hortumla yediği dayaktan sonra görüşmecinin kolları ve bacakları şişmiş ve morarmıştır. Görüşmeciler morluk ve kızarıklıkları "ortada ince beyaz, yanlarda iki şerit şeklinde morluklar' şeklinde, hortumu da 40-50 cm boylarında beyaz düz bir hortum olarak tanımlamışlardır" dedi.

"TEDAVİ HAKKI ENGELLENDİ"

Nergis Tuba Aslan, çocuk mahkumlardan İ.A.'nın gözü, tutuklanmadan önce geçirdiği bir kaza nedeniyle yaralı olduğunu, tutuklanmadan önce sürdürmekte olduğu tedavi sayesinde yaralı gözüyle az da olsa görebilirken, tutuklandıktan sonra tedavinin yarım kalması ve tüm taleplerine rağmen cezaevinde tedavisinin yapılmaması nedeniyle yaralı olan gözünün artık göremediğini öne sürdü.

Yine Şakran Cezaevi'ndeki çocuk mahkumlardan fıtık hastası S.D.'nin ameliyat olması gerekirken götürüldüğü Aliağa Devlet Hastanesi'nde ilgili doktor bulunamadığı için geri getirildiğini, hastane çıkışında jandarma tarafından önce kolunun kıvrıdığını, ardından da dövüldüğünü belirten Avukat Aslan, konuyla ilgili sorumlular hakkında işlem yapılmadığını söyledi.

TECRİT CEZASI

Cezaevi infaz görevlilerinin çocukları dövdükten sonra, kurum müdürünün kararı ile 'Müşahade odası' denilen, içinde yatak, musluk ve tuvalet olan 3 metrekare hücrelere kapattığını iddia eden Aslan, çocukların bu hücrelerde günlerce hatta aylarca tutulduklarını beyan ettiğini söyledi. Mahkum çocukların 22 hücrenin hemen hiç boş kalmadığını aktardığını da anlatan Aslan, çocuk mahkumlardan S.D.'nin cezaevinde yaşadığı işkenceler nedeniyle yaklaşık bir ay önce çamaşır deterjanı içerek intihar etmek istediğini, kaldırıldığı Aliağa devlet hastanesinde 4 gün kaldıktan sonra cezaevine geri getirildiğini söyledi. Mahkum çocukların cezaevine dışarıdan bir heyet geldiği zaman müdürün bütün hücreleri boşalttığını ve hücrelerde kalan çocukları koğuşlara aldığını beyan ettiğine dikkat çeken Aslan "İşkence ile ilgili olarak Adalet Bakanlığı ve Cumhuriyet Savcılığına suç duyurularında bulunmalarına karşın hiçbir dilekçeye cevap gelmediğini söylediler. Bu nedenle dilekçelerin idare tarafından gönderilmediğini değerlendirmektedirler" dedi. Aslan ayrıca cezalar nedeniyle spor, sinema ve diğer sosyal aktivitelerden yararlanamayan çocukların bu mağduriyetlerini de anlattığını söyledi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAKLAR

Aslan, Şakran Çocuk Cezaevi'nde olduğunu öne sürdüğü uygulamaların TCK'nın 94'üncü maddesinde 'İşkence' olarak tanımlandığını, cezaevi yönetimi, cezaevi infaz görevlileri, jandarma ve hekimlerin elbirliği ile uyguladıkları bu işkence ile ilgili olarak çocuklar tarafından yapılan şikayet ve suç duyuruları sonuçsuz kalmdığını, sorumluların hukuk sistemi tarafından korunduğunu öne sürdü. Aslan, "Cezaevi idaresi ve gardiyanlar, Türk Ceza Kanunu, Çocuk Koruma Kanunu, İnfaz Yasası (CGTİK), BM Havana Kuralları ve diğer ilgili mevzuatı ihlal etmekte ve açıkça suç işlemektedir. Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi olarak Savcılık'a suç duyurusunda bulunacağız. Valilik İnsan Hakları Komisyonu'na da başvuru yapacağız" dedi.

“TECAVÜZ HADİSELERİ VAR”

BDP Mersin milletvekili Ertuğrul Kürkçü'den de Şakran Cezaevi için çarpıcı iddialar geldi. Kürkçü cezaevinde çocuklara işkence yapıldığını öne sürdü, ' tecavüz hadiseleri de var' dedi.

Ertuğrul Kürkçü iki ayrı rapora dayanarak İzmir Şakran cezaevine ilişkin iddialarını gündeme taşıdı. Çakıl Vakfı ve Mersin Barosu avukatlarının yaptıkları görüşmelerde çocukların hücreye alındıkları ve işkenceye uğradıklarını anlattıklarını söyledi.

"Cezaevleri tecavüz ve işkence evlerine dünüşmüştür" diyen Kürkçü cezaevlerinin habersiz denetlenmesini istedi.

ANTALYA L TİPİ'NDE DE TECAVÜZ İDDİALARI

BDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş yaptığı açıklamda hukuk komisyonunun mağdur çocuklardan aldığı bilgilere atıfta bulunularak tecavüzlerin üstünün cezaevi idaresince örtüldüğü bildirildi.

Beştaş, “Çeşitli nedenlerle ailelerinden küçük yaşta kopup, cezaevine düşen çocuklara devletin reva gördüğü muamele tecavüzler olmuştur.

Hukuk komisyonumuzun yaptığı mağdur çocuklarla yaptığı görüşmeler neticesinde çocuklar bu durumların çok sık yaşandığını, cezaevi idaresinin olayların üstünü örttüğünü, tecavüzlerin duyulmasının ardından mağdur çocukların revire alındığını fakat hiçbir işlem yapılmadığını söylemişlerdir.”

Yıllardır devam eden tecavüzlerden yetkililerin haberinin olmamasının mümkün olmadığının belirtildiği açıklamada, “tutuklu ve hükümlülere işkence eden, insanlık dışı muamelede bulunan gardiyan ve müdürler ile bu tecavüzlerin sorumlusu olan kişiler aynı kişilerdir” denildi.

Beştaş, “Bu insanları koruyan, görevlerine devam etmelerini sağlayan da hükümettir” ifadelerine yer verdi.

Yurt

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AntalyaBarış ve Demokrasi PartisiBirleşmiş MilletlerİntiharİzmirMersinSavaşSinemaTecavüz
Görüş Bildir