Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şakran Cezaevi'nde 'İddiaların Bir Kısmı Doğru'

Anasayfa > Gündem

Şakran Cezaevi olarak bilinen, İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Hamit Karslıoğlu'nun, kurum içi yazışmada cezaevindeki şartlarla ilgili ortaya attığı iddialar üzerine Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, yerinde inceleme yaptı. İddiaların bir kısmının doğru, ama genellikle duyumlara dayalı olduğunu söyleyen Yıldırım, 'Üç cinsel taciz vakası var. Birisi cezalandırıldı. Gerekli incelemeleri yaptırmak için iki kontrolör görevlendirdik. Yazılanlar, müdür beyin duyumlara dayalı, halk arasında konuşulanları ifade eden bir perspektifte hazırlanmış. Farkındalık yaratmak için yapılmış bir rapor' dedi.

Aliağa İlçesi Şakran Mahallesi'ndeki İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Hamit Karslıoğlu'nun, kurum içi yazışmaları dün ortaya çıktı.

2 Aralık 2014 tarihli evrakta zayıf çocukların güçlülerin ve büyüklerin cinsel istismarına uğradığı, çocukların birbirlerine işkence yaptığı gibi çok önemli ve ağır iddialar gündeme getirildi.

Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım iddiaların basında yer almasından bir gün sonra Şakran Cezaevi'ne gelip açıklama yaptı. Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdür Yardımcısı Burhanettin Eser, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru ile birlikte açıklama yapan Yıldırım, 2012 yılından beri 3 cinsel saldırı olayının olduğunu anlattı.

Yıldırım, “İç yazışmayla ilgili bir cezaevi infaz kurumumuzun, ceza infaz kurumunun psikososyal servisine yaptığı raporla bu tartışmalar gündeme geldi. Bu yazışmaları incelediğimizde iki bölümü var. Birinci bölümde içerideki çocuklar arasında meydana gelen gelebilecek çeşitli somut olaylardan bahsedildiğini, ikinci bölümde ise, bu olaylardan hareketle psikososyal servisin alması gereken tedbirlerden bahsediliyor. Birinci kısım gündeme geldi. En çok merak edilen bu olayların cezaevinde yaşanan olaylar mı olduğu konusu. Bu olaylara müdürü tarafından tamamen duyuma dayalı olarak ya da birkaç olay içinde kendi kayıtlarını çıkarmak içini aldığı olaylardır. Tamamı kurumumuzda yaşanmış olaylar değildir. Bunu ifade etmek istiyorum. Cinsel istismar olayları, ifadeleri, karşılaşılıyor. 2012 yılından beri üç iddia olduğunu üç iddia hakkında da adli ve idari soruşturma gereği yerine getirildi. Birincisi faili hakkında 13 yıl ceza verildi. Bu ceza daha kesinleşmedi. Diğer iki iddiada birisi için takipsizlik verildi. Birisi de soruşturma aşamasında. Yazıda yer alan olaylar, farkındalık yaratmaya yönelik ifadeler, infaz kurumumuzda karşılık bulan olaylar değildir. İki kontrolör görevlendirdik. Genel yazınının içeriği bu yazılardan sonra kamuoyuna yansıyan olaylarla ilgili inceleme yapıp kamuoyuna iletilecekler' dedi.

Yıldırım ayrıca, “Bu yayınlar, çocukların sosyal yaşamlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bunlarla ilgili, iddialarla ilgili gerekli incelemeler yapılmadan bir şey söylemem münkün değil. Münferit birkaç olay yaşanmış olabilir. Bu iddialar genellikle halk arasında söylenen ifade edilen genel bir persfektiften yararlanıp hazırlanan bir rapor bu' dedi. Yıldırım, bilirkişi ve doktor incelemesi yapılacağını da söyledi. Yıldırım “Her türlü iddiayı tüm ayrıntılarıyla araştırmak bizim sorumluluğumuz ve vicdani sorumluluğumuzdur' dedi.

CHP'Lİ VEKİL DE YALANLADI: İDDİALAR TAMAMEN ASILSIZ

CHP'Lİ VEKİL DE YALANLADI: İDDİALAR TAMAMEN ASILSIZ

Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu üyesi ve CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, İzmir Şakran Cezaevindeki cinsel istismar iddialarına yönelik, 'İddialar asılsız ve tamamen kurgudan ibaret' dedi.

İzmir'in Aliağa ilçesindeki Şakran Cezaevi olarak bilinen İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndaki çocuk mahkumların birbirlerine yönelik cinsel istismarda bulunduğu iddiası üzerine, CHP Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu üyesi ve CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, İzmir'e gitti. Cezaevi Müdürü Halis Orhan ile yaklaşık 1.5 saat görüşme gerçekleştiren Demir, görüşme sonunda ise Aliağa Ceza İnfaz Kurumu'nun önünde bir basın açıklaması yaptı.

'10 AYRI ÇOCUKLA KONUŞTUK'

Nurettin Demir, yaptığı açıklamada, iddiaların asılsız ve tamamen kurgudan ibaret olduğunu belirtti. Demir, 'Aliağa CHP İlçe Başkanı Özcan Durmaz ile cezaevini gezdik. Çocuk ve Gençlik ıslah evini gedik 36 koğuştan 22'si dolu ve 10'ar çocuk kalıyor. Burada çeşitli suçlardan 10 ayrı çocukla konuştuk. Çocuklar bize ulusal basında yer alan haberlerden dolayı çok üzgün olduklarını ve iddiaların aileler tarafından gerçek olduğuna inanabilecekleri bakımından endişelendiklerini söylediler. Burada çalışanlarla da görüştük. Onlar da bize örnek bir cezaevi oluşturmak için gayret sarf ettiklerini ancak bu iddialardan dolayı üzüldüklerini ifade ettiler' dedi.

'MÜDÜR BANA SENARYO YARATILDIĞINI SÖYLEDİ'

Gazetecilerden gelen 'belgenin gerçek olup olmadığı' sorusuna da yanıt veren CHP Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu üyesi ve CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Cezaevi Müdürü Halis Orhan bana, kendisi tarafından imzalan belgede yer alan iddiaların, böyle bir olay yaşanması durumunda psikologlar tarafından neler yapılacağını görmek için yazdığını ve tamamen mizanseni yaratıldığını söyledi. Bu tür olayları meclis gündeminde dile getirmeye devam edeceğiz. Bu ve bunun benzeri durumların peşini bırakmayacağız.'

ŞAKRAN CEZAEVİ İLE İLGİLİ İDDİALAR NEYDİ?

İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Hamit Karslıoğlu'nun imzasını taşıyan kurum içi yazışmada, cezaevinde çocuk mahkûmların birbirlerine işkence yaptıkları belirtiliyordu. 2 Aralık 2014 tarihli 'Görev Taksim' başlığını taşıyan ve Psiko Sosyal Birime gönderildiği anlaşılan evrakta 'Ya kurum kayıtlarında ya da yaşananlardan sonra diğer çocuk tutuklu ve hükümlülerce anlatılan' olaylar şöyle sıralanıyordu:

  • Çocuklardan ikisinin; hemen akşam yemeğinden sonra metal çay kaşığını yutup yutmayacakları konusunda iddiaya girip çay kaşığını birkaç kez bükerek dörde böldükleri ve sonra ekmek arasına ikişer parça koyarak yuttukları.

  • İdrarlarını Cola vb. içeceklerle karıştırıp zayıf çocuklara içirdikleri.

  • Hastaneye gitme adına cam ve fayans parçalarıyla vücutlarını kestikleri.

  • Zayıf çocukların cinsel istismara uğradıkları.

  • Cinsel eğilimleri yüzünden kurumda olan çocukların bu arayışlarını ceza infaz kurumunda da sürdürdükleri, diğer zayıf çocuklara tecavüz ettikleri, hatta bunu grup olarak yaşadıkları.

  • Anüslerinden vücutlarına ne kadar uzunlukta hortumu alacakları yönünde kendi aralarında iddiaya girip denedikleri. 

MilliyetEvrensel ve DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?