Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şakran Cezaevi'nden Mektup Var: 'Hamile 3 Kız Çocuğu Hücrede Tutuluyor'

 > -

Kamuoyunda hak gaspları ve cinsel istismar iddiaları ile bilinen Şakran Cezaevi'nden mektup var... Şakran Cezaevi’nde kalan ve avukatları aracılığıyla yolladıkları mektupla cezaevinde yaşananları anlatan kadın tutuklular, 18 yaşından küçük 3 kız çocuğunun hamile oldukları gerekçesiyle tek kişilik hücrelerde tutulduğunu, ağrıları olmasına rağmen revire götürülmediklerini yazdı...

Tutuklu çocuklara yönelik hak gaspları ile kamuoyunun yakından bildiği Şakran Cezaevi'nde hak gasplarının artarak devam ettiği ortaya çıktı. 

Özgür Gündem'de yer alan habere göre Şakran Cezaevi’ndeki kadın tutuklular avukatları aracılığı ile kamuoyuna gönderdiği mektupta, tutuklu çocukların içerisinde bulunduğu ağır tablo bir kez daha gözler önüne serilirken, cezaevinde oluşturulan özel ekiple tutuklulara psikolojik işkence yapıldığına dikkat çekildi.

18 yaşından küçük 3 çocuk tek kişilik hücrelerde tutuluyor

Kadın tutsaklar mektuplarında, hamile oldukları gerekçesiyle 18 yaşından küçük 3 çocuğun, koğuşlarına gönderilmeyerek tek kişilik hücrelerde tutulduklarını aktardı.

Mektupta, hamile olan 3 kız çocuğunun sancıları olmasına rağmen revire gönderilmeyerek, zorla ayağı kaldırılarak sayıma dahil edildiklerini kaydedilerek, ayrıca bazı gardiyanların çocuk tutsakların odalarına girerek televizyon kumandalarını ellerinden alarak, ağır hakaretlerde bulunulduğunu aktardı.

‘Psikolojik sorunlar yaşayan tutsağın üzerine kaynar su döküldü’

Hücrede tutulan ve akli dengesi bozuk olan Hanım Dudu isimli adli tutsağın da, sürekli kriz geçirerek hücre camlarını kırarak kendisine zarar verdiği belirtilen mektupta, kriz geçiren bu tutsağın elbiselerini çıkararak ıslak battaniyeye sarılarak uyuduğu ifade edildi. Mektuplarında, cezaevi yönetiminin Dudu'yu camları olmayan bir hücreye koyduğunu kaydeden kadın tutsaklar, hücrelerin sıcaklığının diğer koğuşlara oranla daha düşük olduğu için Dudu’nun sürekli “üşüyorum, soğuk” diye bağırdığını aktardı. Kadın tutsaklar, gardiyanların Dudu’nun psikolojik sağlığının yerinde olmadığını bildikleri halde üzerine kaynar su dökerek, yakma girişiminde bulunduğunu belirtti.

'İnsan psikolojisini bozacak uygulamalar yapılıyor'

Cezaevi yönetiminin Dudu'ya kendilerinin de bilmediği bir takım haplar verdiğini ve uyutulduğunu ifade eden tutuklu kadınlar, saat başı tüm hücrelerde insan psikolojisini bozacak şekilde kontroller yapıldığını ve ilaçla uyutulan insanların bile zorla uyandırıldığını ifade etti.

'A takımına karşı suç duyurusu da yetersiz kalıyor'

Gönül adlı başgardiyana dikkat çeken tutuklu kadınlar, bu kadının bulunduğu ekibin A takımı olarak adlandırıldığını ve tutsaklara psikolojik işkenceler yapıldığını fade ederken, tüm suç duyurularına rağmen başgardiyan ve ekibine dair hiçbir cezai işlem yapılmadığını belirtti. 

Şakran Cezaevi'nin açıldığı günden bu yana tutsaklar için bir cehenneme çevrildiğini belirtirken tutuklu kadınlar, kamuoyunun bu konuda duyarsız kalmasından şikayet etti.

Şiddet ve tecavüz olayları artarak devam ediyor

Son olarak kurum içi yazışmada çocuk mahkûmların birbirlerine işkence yaptıklarını, zayıf çocukların büyüklerce cinsel istismara uğradığını, bu suçlardan ötürü cezaevine düşenlerin içeride de küçüklere tecavüz ettiklerini ve bunu topluca yaptıkları belirten Cezaevi Müdürü Hamit Karslıoğlu görevinden alınmıştı.

HDP’li Kürkçü tutuklularla görüştü

HDP’li Ertuğrul Kürkçü mektupta yer alan iddialar üzerine cezaevine giderek tutuklular ve savcılarla görüştü.

Diken'in haberine göre; Hamile tutuklulardan 17 yaşındaki B.K.’yle görüşen Kürkçü, bir tecavüzün söz konusu olmadığını ancak kötü muamelenin aşırı oranda bulunduğu gördüklerini söyledi. Kürkçü, diğer tutuklu N.G’yle ise avukat Fatma Demirer’in konuştuğunu onun da benzer açıklamalarda bulunduğunu aktardı.

Başgardiyan hakkında soruşturma başlatıldı

Kadın tutukluların gönderdiği mektupta işkence iddialarında adı geçen Gönül isimli başgardiyan hakkında idari soruşturma açıldığını söyleyen Kürkçü, tutukluların saat başı kaldırılıp sayım yapılması uygulamasının da kaldırıldığını belirtti.

Bağımsız denetim gerek

İçinde ne devlet görevlisi ne de tutukluların bulunmadığı bağımsız bir kurulun yapacağı denetimler sayesinde cezaevindeki koşulların iyileştirebileceğini vurgulayan Kürkçü, “Adı hep kötü muamelerle gündeme gelen Şakran Cezaevi üzerinde kara bulutlar ancak böyle dağılır. Siyasi tutuklular için de gerekli girişimleri başlattık. Adalet Bakanlığı’ndan gerekli izinlerini gelmesiyle onlarla da görüşmelere yapacağız. Bu iddialarını hepsinin takipçisi olacağız” dedi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir