Şair Gülten Akın'ı Kaybettik...

 > 
424PAYLAŞIM

Şiirimizin en büyük isimlerinden Gülten Akın 82 yaşında yaşama veda etti.

Şair ve yazar Gülten Akın, uzun süredir tedavi gördüğü  hastanede yaşama veda etti. 82 yaşında hayatını kaybeden Akın’ın cenazesi cuma günü, öğle namazından sonra Ankara Kocatepe Camii’nden kalkacak.

Gülten Akın kimdir?

Gülten Akın, 23 Ocak 1933 yılında Yozgat’ta doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren Akın'ın ilk şiiri Son Haber gazetesinde 1951'de yayımlandı.

Ardından Hisar, Varlık, Yeditepe, Türk Dili, Mülkiye gibi dergilerde çıktı. Başlarda şiirlerinin konusu doğa, aşk, ayrılık, özlem iken, daha sonraları ise toplumsal sorunlar ağır bastı. 1980 öncesinde halkın yaşadıkları, onun da hayatına ve şiirine yansıdı. Daha sonraki şiirlerinde toplumsal sorunlara yöneldi.

Şiirlerinde büyük ölçüdü folklor öğelerinden yararlandı. Şiir üzerine yazılarını bir araya getiren "Şiiri Düzde Kuşatmak" (1983) kitabında, halk kaynağına inme isteğini, "Halkta var olan öz ve biçimi diyalektik olarak yükseltmek, şiiri yükseltirken halkın yaşamının ve yaşam biçimlerinin yükselmesine yardımcı olmak" sözleriyle açıklar.

Şiirleri pek çok dile çevrildi ve kırktan fazla şiiri bestelendi. Bestelenen şiirlerinden biri, Sezen Aksu'nun 1993 tarihli albümüne adını veren Deli Kızın Türküsü'dür.

Milliyet Gazetesi’nin yaptığı bir ankette Dağlarca’nın ölümünden sonra yaşayan en büyük şair seçilen Akın’ın son kitabı ‘Beni Sorarsan’ 2013’te yayınlanmıştı.

"Ah kimselerin vakti yok durup ince şeyleri anlamaya"... Gülten Akın (1933-2015) #gültenakın

Kanat Atkaya (@kanat_atkaya) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir