Sahte Sigortaya Yakın Takip

-

Sahte Sigortaya Yakın Takip

Sahte Sigortaya Yakın Takip

SGK, bildirimde bulunup prim ödemeyen işyerlerini şüpheli listesine alıyor. SGK 2012 başından itibaren, primleri ödenmeyen bildirimleri yakın takibe aldı.
SGK İzmir İl Müdürü Ahmet Gül, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
"Herhangi bir yerde çalışmayan ama sigortalı olma ihtiyacı hisseden işte ileride emekli olabilmek açısından, işte sağlık yardımlarımızdan faydalanabilmek açısından kişilerimizle bir şekilde temas kuruyorlar onlardan cüzi bir para talep ediyorlar. Onların gerçekten de bildirimleri yapıyorlar sistem üzerinden. Bildirimleri yapıldığı zaman biz doğal olarak bu kişilere sağlık hizmeti ve şartları elverdiği zaman da emeklilik hakkı sağlıyoruz."
Primlerin ödenmediğinin tespit edilmesi halinde sağlık hizmeti ve kurumdan maaş alanlara faiziyle birlikte borç çıkıyor.
Gül; "Yaklaşık İzmir'de 91 işyeriyle ilgili sahte işyeri tespiti yapıldığını gördük, bunları sisteme girdik. Tüm ortaklarını tüm yetkililerini sisteme girdik. Şimdi tespit ettiğimiz bu sahte işyerlerinin ortakları ya da yöneticileri Türkiye'nin herhangi bir yerinde benzer bir işyeri açtıkları zaman artık sistemden oradaki il müdürlüğündeki arkadaşlarımız bu kişilerin şüpheli olduğunu görecekler" dedi.
İzmir'de prim borcu bulunan ve kontrollü işyeri olarak tanımlanan 261 işyerinden 125'i denetime alınacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İzmirSGK
Görüş Bildir