Görüş Bildir

Sahte İlaca Takip Sistemi Artık Cepte

Anasayfa > Gündem

İlaç Takip Sistemi Artık Cepte

Kullanılan ilaçların sahte olup olmadığını artık cep telefonlarınızdan öğrenebileceksiniz... Artık ilaç ile ilgili tüm bilgiler cep telefonlarınıza gelecek. Elinizdeki ilacın ruhsatlı olup olmadığını, Türkiye'ye izinli girip girmediğini ve herhangi bir nedenle piyasadan toplatılıp, toplatılmadığını görmek mümkün olacak.

İlaç Takip Sistemi’nin mobil uygulaması ''İTS Mobil'' akıllı cep telefonları üzerinden hizmet vermeye başladı.

Halk sağlığını korumak, sahte ilacın önüne geçebilmek, Türkiye'deki her ilacın takibini yapabilmek için Sağlık Bakanlığınca kullanılan ''İlaç Takip Sistemi’'nin mobil uygulamasına artık vatandaşlar da cep telefonları üzerinden ulaşabilecek.

Tiga Bilişim tarafından geliştirilen uygulama ile vatandaş ilaç kutularının üzerindeki karekodu akıllı cep telefonlarına okutarak ya da elle sorgulayarak satın aldığı ilacın durumu hakkında bilgi edinebilecek.

Böylelikle vatandaş sahte, piyasadan toplatılmış veya son kullanma tarihi geçmiş ilaçlardan haberdar olacak ve ilacın Sağlık Bakanlığında kayıtlı olup olmadığı bilgisine istediği an ulaşabilecek.

İlaç hakkında toplatma kararı olup olmadığı öğrenilebilecek

Zararlı madde, yan etkisi tespiti gibi nedenlerle piyasadan toplatılma kararı olan ilaçların bilgisine de hastalar İTS mobil üzerinden ulaşabilecek.

Uygulama ile ilaçların son kullanma tarihi bilgisine kolayca ulaşılabilecek. Bu sayede günü geçmiş ilaç kullanımından dolayı oluşabilecek muhtemel sıkıntıların önüne geçilebilecek.

İnternet üzerinden de ilaçlar sorgulanabilecek

Akıllı telefonu olmayan hastalar da internet üzerinden aynı sorgulamaları yapabilecek. Buna göre, '' http://itsportal.saglik.gov.tr/index.php?run=qrcode&w=0&mp=72,69 '' linkinden hastalar kolayca ilaç bilgilerine ulaşabilecek.

AA | ANKARA - Zeynep Akyıl

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/saglik/279658...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?