Sahne Alan Efsane Sanatçılardan Bilinmeyen Detaylarıyla En Çılgın Festival: Woodstock 1969

0PAYLAŞIM

Woodstock şüphesiz çok çılgın bir festivaldi. Savaş karşıtı yüz binlerce insan bir araya gelmiş, barış ve eşitlik adına şarkılar söylüyordu. Ee tabii böyle çılgın festivalde sahne alan sanatçıların da hayatlarında ve kariyerlerinde pek çok ilginç an mevcut.

1. Santana

Grup Woodstock'ta ünlenmesinden sonra, her yıl albüm çıkarttı. Carlos, 70'lerin ortalarından itibaren solo albümler yayınlamaya başladı. Grubun albüm satışları 80'lerde zirve yaptı. 90'ların başlarında grubun albüm satışlarının iyice azalmasıyla, 1993 yılında grup Sacred Fire: Live In South America konser albümünü yayınladıktan sonra Carlos gruptan ayrıldı. Kalan grup üyeleri de grubu dağıttı.

2. Jefferson Airplane

68 Vietnam savaşı karşıtlarının simge gruplarından idi. İlginçtir ki en büyük hitleri White Rabbit ve Volunteers Vietnamdaki askerlerin en sevdiği parçalar oldu.

3. The Who

İlk ilgiyi, çıktıkları televizyon programında enstrümanlarını parçalamaları ile görmüşler. I Can't Explain adlı şarkıları, 1965 yılında, Büyük Britanya Single-Charts listesinde 8. ve sonraki parçaları Anyway, Anyhow, Anywhere 10. sıraya kadar yükseldi.

4. Country Joe & the Fish

Grup Woodstock kadrosuna son anda dahil olmuş. İyi ki de olmuşlar değil mi?

5. Richie Havens

Richie Havens Woodstock festivalinin açılış konserini yaptı. Üç saat sahne aldıktan sonra bis ile tekrar tekrar çağrıldı.

6. Canned Heat

Bu grup hala aktif, ve şu ana kadar değişen üyelerle birlikte 40'ı aşkın müzisyen bu grupta yer almış.

7. Joe Cocker

The Beatles'ın "With a Little Help from My Friends" parçasının Cocker yorumu 1968'de İngiltere listelerinde bir numaraya yükselmeyi başardı. Sanatçı, şarkıyı 1969'da Woodstock Festivali'nde seslendirdi. Bu yorum aynı zamanda The Wonder Years dizisinin jenerik müziği oldu.

8. Janis Joplin

1969 yılında, "Pearl" albümün kayıtları için stüdyo çalışmalarına başladı ancak, ihtiyaç duyduğu ilhamı bulmak için yeniden eroine başvurdu. 4 Ekim 1970 günü, henüz 27 yaşındayken, Los Angeles'taki Landmark Motor Hotel'de aşırı dozda eroin yüzünden hayatını kaybetti.

9. Creedence Clearwater Revival

Grubun şarkıları nadiren romantik aşkla ilgiliydi, bunun yerine Vietnam Savaşı gibi konular hakkında politik ve sosyal bilinçli sözlere yoğunlaştı.1969 Woodstock festivali grubun ilk büyük gösterisini gerçekleştirdiği yer oldu.

10. The Band

Temmuz 1968'de çıkardıkları ilk albümleri “Music from Big Pink” bugün Rock tarihinin en önemli albümleri arasında yerini almıştır. Albüme adını veren “Big Pink” aslında sadece grubun bu albümü çıkarmak için bir araya geldiği pembe boyalı bir kır evinin adıdır.

11. Jimi Hendrix

Hendrix ders almadı fakat Chuck Berry ve Elvis Presley gibi sanatçıları izleyerek onların şarkılarını çaldı ve kendiliğinden bazı basit notaları buldu. Elektro gitar çalmayı öğrendi amfi kullanmadan öğrendi.

12. Mountain

Bu grup kurulduktan sonra 4 kere dağıldı ve 3 kere bir araya geldiler. 4. ve son dağılışları grubun kariyerinin de kesin olarak bittiği tarih oldu.

13. Grateful Dead

Suudi Arabistan Kralı Faysal bin Abdülaziz, grubun hayranıydı. Grup 1975 yılında bir album çalışması içindeyken Kral Faysal’ın ölümünü öğrendi. Grubun söz yazarı Robert Hunter saygısını iletmek için “Blues For Allah” adlı bir parça besteledi ve albümün adı da aynı parça oldu.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ben-ve-kendim

Başlıkla içeriğin alakası yok. Bir de, hadi bi yerden aldın içeriği tamam bari çevirileri düzgün yaptırsaydın... Bu ne ak? "Hendrix ders almadı fakat Chuck Berry ve Elvis Presley gibi sanatçıları izleyerek onların şarkılarını çaldı ve kendiliğinden bazı basit notaları buldu. Elektro gitar çalmayı öğrendi amfi kullanmadan öğrendi."

yagiz-ok

Bu bişey değil asıl eğlence woodstock 1999 da vuku buldu. Tecavüz gasp vandalizm şiddet . daha önce hiç bukadar başına buyruk bir konser serisi izlemedim sağolsun youtube sayesinde haberdar olduk .red hot chili pappers konseri sırasında amerikan bayrağı yakılmasıyla başlayan süreç limp bizkitin seti sırasında doruğa çıktı .seyirciye sürekli motherfucker denilmesinden sonra millet ortalığı ateşe verdi 2 cinayet işlendi diye hatırlıyorum

Görüş Bildir