Sahip Olduğunuz Hiçbir Şeyi Hak Etmediğiniz ve Bir Gün Bunları Yitireceğiniz Korkusu: Impostor Sendromu

6PAYLAŞIM

Aslında yeteneksiz olduğunuzu ve bir gün, kazandığınız her şeyin elinizden alınacağından hiç korktunuz mu? Yani foyanızın ortaya çıkacağı korkusu...

İyi bir ailede yetiştiniz, başarılı bir akademik hayatınız vardı ve belki gayet iyi bir iş yapıyorsunuz.

Hayatınızda iyi bir noktadasınız. Ancak elde ettiğiniz bu başarıları, doğru zamanda doğru yerde olmanıza veya iyi imkanlarla yetişmenize bağlıyor, yeterince yetenekli, zeki veya çalışkan olabileceğinize kendinizi inandıramıyorsunuz.

Eğer bu anlattıklarımız size tanıdık geldiyse, impostor sendromundan bahsetmenin vakti gelmiş olabilir.

Bulunduğunuz konuma şans eseri geldiğinizi, bir gün gerçek yüzünüzün ortaya çıkacağını ve sahip olduğunuz başarıyı hak etmediğinizin anlaşılacağını düşünmeye impostor sendromu denir. Impostor sendromuna sahip kişiler adeta sahtekar gibi hisseder ve çevrelerindekini kandırdıklarını düşünürler.

Özellikle yüksek mevkilerdeki yetkin ve başarılı kişiler impostor sendromunu deneyimlemeye yatkındır.

İşte terfi almış, yüksek başarılı kişilerin kabul edildiği bir okula girmiş veya çok az kişiye verilen önemli bir bursu kazanmış olabilirsiniz. Kendinizi layık görmediğiniz bir konuma yerleşmiş olabilirsiniz. Ancak impostor sendromunu yalnız çok başarılı insanlar deneyimlemez.

Aslında çoğumuz başarılarımızdan şüphe ederiz...

Ancak genellikle bu şüpheleri başkalarına karşı dile getirmediğimizden, böyle hissetmekte yalnız olduğumuzu düşünürüz. Bu şüphelere başkalarının da sahip olduğunu bilmek bizi rahatlatır.

Bu şüphelerimizi başkalarıyla paylaşmanın bizi rahatlatacağını söyledik, peki impostor sendromuyla başa çıkmanın yolları neler?

Öncelikle hislerinizi tanıyarak işe başlamanızı öneririz. Neyle karşı karşıya olduğunuzu anlayıp kabullendikten sonra harekete geçmek daha kolay olacaktır. 

Hislerinizle gerçekleri birbirinden ayırt etmeye çalışın. Başarılarınızın şans eseri olduğunu hissetmeniz bunun gerçek olduğu anlamına gelmiyor. Kendinize fazla yüklenmeden durumun analizini yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Başarılarınızı yazıya dökün.

Bugüne dek üstesinden geldiğiniz, başarıyla tamamladığınız şeyleri yazıya dökmek, bunları somutlaştıracaktır. Başarılarınızı görmek, size nelerde iyi olduğunuzu anlamanızı sağlayacak, bunları kendi çabalarınız ve birikiminizle edindiğinizi kabullenmenizde faydalı olacaktır.

Biliyoruz, söylemesi kolay ama, kendinize güvenin.

Özgüvenli ve kendinizden emin olmak, başarılarınızı sahiplenmenizi sağlar. Özgüveninizi pekiştirmek için, bilgi birikimine sahip olduğunuz konularda uzmanlığınızı sunmanızı, önünüze çıkan fırsatlarda atılgan olmanızı ve kendinizi geliştirmeye açık olmanızı öneririz.

Ne zorluklarla karşılaşırsanız karşılaşın, en önemlisinin kendinizi kabullenmek olduğunu söylemek isteriz.

Olduğunuz kişiyi tanımak ve kabullenmek düşünceleriniz ve deneyimlerinizle barışık olmanızı sağlar. Ancak kendinizi kabullenmek hiç gelişmeyeceğiniz, yerinizde sayacağınız anlamına gelmiyor. Kim olduğunuzu, nelerde iyi veya kötü olduğunuzu bilmek daha nice başarıların önünü açacaktır. 

Şunu da atlamayalım, hayatınız boyunca kendinizle olacaksınız, o yüzden kendinizi sevin!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir