Şahin: Gaz Sağlığa Zararlı Değil

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Şahin: Gaz Sağlığa Zararlı Değil

Şahin: Gaz Sağlığa Zararlı Değil

Şahin, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın, göz yaşartıcı gaz kullanımına ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı.
Bakan Şahin, Emniyet Genel Müdürlüğü envanterinde olan göz yaşartıcı gaz silahlar ve mühimmatlarının, bütün modern ülke güvenlik teşkilatlarında kullanıldığını savundu.
Şahin, söz konusu mühimmatların, "gerek kanuna aykırı olarak düzenlenen gerek sonradan kanuna aykırı hale dönüşen toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, özel maharet gerektiren operasyonlarda ve benzeri eylemlerde; topluluğu dağılmaya zorlamak, belirli istikametlere yönlendirmek ve güvenlik güçlerine karşı yapılan direnişi kırmak" amacıyla kullanıldığını söyledi.
Şahin, gaz silahlarının, "Göz Yaşartıcı Gazlar ile Gaz Maskelerinin Kullanımı Kursu" alan personel tarafından, "Göz Yaşartıcı Gaz Silahları v...

Haberin Tamamı İçin:

TBB 'Biber Gazı Öldürebilir' Demişti

TBB 'Biber Gazı Öldürebilir' Demişti

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Tanrıkulu: Gaz Bakan'ın Üstünde Test Edilmeli

CHP, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in bir soru önergesine verdiği yanıtta "göz yaşartıcı mühimmat sağlığı bozmuyor" sözlerine tepki göstererek "Gaz bakan üzerinde test edilmelidir" dedi.
KAMUOYUNDAN ÖZÜR DİLESİN
CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu yazılı açıklamasında, "Sayın Bakan yine coşmuştur. Sayın Bakan acaba Metin Lokumcu'nun ölüm nedenini biliyor mu? Sayın Bakan bu açıklamasını acilen geri çekmeli ve kamuoyundan özür dilemelidir. Çünkü polisin gazı insanlar üzerinde, hak arayan kesimler üzerinde nasıl kullandığını herkes biliyor. Buradaki gelişigüzel ve hoyratça kullanım birçok insanın hayatına mal olmuş ve çoğu insanı zehirlenmiştir. Bakanın bu açıklamasından sonra hastanelerin acil servislerine bile gaz bombası atan polis artık vatandaşların bizzat evlerine 'servise' başlar" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

'Zararsız Gaz' Yedi Kişinin Ölümüne Neden Oldu

Radikal Gazetesi şimdiye kadar biber gazının neden olduğu ölümlerin bilançosunu çıkarmış. Haberde, gazın doğrudan etkisiyle ve güvenlik güçlerinin bombayı gelişigüzel atması sonucu ölümcül darbe alarak hayatını kaybeden kişilerin isimlerini açıklanmış:
1 Mayıs 2007’de 75 yaşındaki İbrahim Sevindik biber gazından havasız kalarak öldü.
27 Nisan 2011’de Bismil’de gaz bombalarından etkilenen 60 yaşındaki Kazım Şeker kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.
Geçen mayıs ayında Hopa’da Başbakan Tayyip Erdoğan’ı protesto eden gruba polisin attığı gaz bombalarından etkilenen 54 yaşındaki emekli öğretmen Metin Lokumcu, kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.
21 Mart 2012’de Nevruz’da kafasına gaz bombası isabet eden Hacı Zengin hayatını kaybetti.
9 Ekim 2009’da Cizre’de polisin attığı gaz bombası kafasına çarpan 18 aylık Mehmet Uytun yaşamını yitirdi.
4 Nisan 2009’da Ömerli’deki yürüyüşe katılan Mustafa Dağ, gaz bombasının kafasına isabet etmesiyle öldü.
* 12 Haziran’da Şırnak’t...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

1 MayısBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBiber GazıCumhuriyet Halk PartisiDarbeDiyarbakırİstanbulÖğretmenPolisRecep Tayyip ErdoğanŞırnakşeker
Görüş Bildir