Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sağlıklı Gebelik Dönemi İçin

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Sağlıklı Gebelik Dönemi İçin!

Sağlıklı Gebelik Dönemi İçin!

Sağlıklı Gebelik Dönemi İçin!

Anne adayının gebelik döneminin güzel geçmesi için; gebe kaldıktan sonra beslenmenin ne kadar önemli olduğunu bilmesi gerekir. Anne adaylarının üzerinde durması gereken en önemli faktör gebelikte beslenme ve bebeğin istenilen potansiyelde kiloya ulaşması ve dünyaya yeterli besin depolarını oluşturmuş olarak gelmesini sağlamaktır.

Gebelik dönemi Günlük kalori Alınması gerekli sıvı Protein Mineraller Temel ve eser elementlerin ihtiyacının arttırdığı bir dönemdir. Bu artmış olan ihtiyacı karşılamak için vücudun size çoğu durumlarda yol gösterecek ve açlık-tokluk merkezlerinin gebeliğe uyum sağlamak amacıyla değişen işlevleri sayesinde bu ihtiyaçları karşılamış olacaktır.

Gebelik döneminde alınası gereken vitamin

Anne adayının gebelik döneminde bazı rahatsızlık ve özel durumlar dışında düzenli vitamin kullanımı gereksiz olarak görülmektedir. Gebelik döneminde dışarıdan alınan vitaminlerin çoğu ilaç kullanılmaksızın besinlerden de karşılanabilmektedir.

Fakat sorunlu gebelik döneminde anne adaylarında görülen şiddetli iğrenti ve bulantı gibi ileri derecede beslenme yetersizliği olmaktadır. Bu tip rahatsızlıkları önlemek ve bebeğin gelişimini de göz önüne alarak anne adaylarına ek olarak vitamin tedavisi kesinlikle önerilmekte ve gebelik doğumla sonuçlanana kadar vitamin kullanımına devam edilmelidir.

Gebelik döneminde alınması gereken demir ihtiyacı

Anne adayı her ne kadar besinler den demir ihtiyacını karşıladığını söylese de gebeliğin belli bir haftasından sonra mutlaka demir hapı ve ya şurubu kullanması gerekmektedir. Anne adayı alacağı demirin bebeğin demir deposunu oluşturduğunu bilmesi gerekir. İkiz ya da çoğul gebelik taşıyan, kansızlık gibi sorunları olan anne adayının gebeliğin başlarında hiç demir almamış olmasına rağmen son haftalarına gelmiş olsa da mutlaka yüksek dozlarda demir verilmesi gerekmektedir.

Sağlık bir gebelik dönemi geçirmek için yapılması gerekenler? Gebelik sırasında sağlık beslenme ve düzenli uyku alışkanlığı oldukça önemlidir. Bulaşıcı hastalık riski yaşamamak için okul çocuklarından oldukça uzak durulmalıdır. Manyetik alanlardan uzak durulmalı

Röntgen merkezlerine mümkün olmadıkça gidilmemelidir. Sauna ve sıcak su banyolarından uzak durulmalıdır Daha önce bilinen bir kronik rahatsızlığı var ise kullanılan ilaç doktorun gözetimi altında ve takibinde kullanılmalıdır. Örneğin yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi Aşırı civa alınmasından kaçınmalı ve kaçınmak için balık tüketimini haftada 2 -3 defa ile sınırlandırılmalıdır. Gebelik dönemi fizyolojik bir süreçle birlikte, önemsenmesi gereken bir süreçtir. Sigara ve alkol gebelik sırasında tüketilmemeli ve içilen ortamlardan oldukça uzak durulmalıdır. Gebelik esnasında aşırı çay ve kahve kullanılmamalıdır Et ve et ürünleri iyi pişmiş olarak tüketilmelidir. Stres ve yorgunluktan uzak durulmalıdır. Güç gerektiren işler yapılmamalıdır.

Bu tip önlemlerin alınması ve anne adayları tarafından hayata geçirilmesi sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek için oldukça önem teşkil etmektedir.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

çayetşeker hastalığı
Görüş Bildir