Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sağlıkla İlgili Bilmediğiniz 10 Gerçek

74PAYLAŞIM

Her gün yaptığınız aktivitelerden bazılarının sağlığınızı olumlu ya da olumsuz etkilediğinin farkında mısınız?

Sağlıkla ilgili öğrenmemiz gereken o kadar çok bilgi var ki, hepsinden haberdar olmak neredeyse imkansız. Günlük hayatınızın bir parçası olan ve sağlığınızı etkileyen bu gerçeklerden belki de haberdar değilsiniz!

1. Sakız çiğnemek beyni güçlendiriyor

Sabah kahve içmeye vaktiniz yok mu? Canlanmak için sakız çiğnemeyi deneyebilirsiniz. Coventry Üniversitesi'nin yaptığı araştırmalar naneli sakızın yorgunluk hissini azalttığını gösteriyor. Yapılan başka bir araştırma sakız çiğneyenlerin hafızalarının yüzde 35 geliştiğini kanıtlıyor.

2. ATM'ler umumi tuvaletler kadar kirli

Pek az kimse ATM makinelerini kullandıktan sonra ellerini yıkamayı düşünüyor. Oysa, İngiltere'de temizlik üzerine yapılan araştırmalar gösteriyor ki, ATM'ler umumi tuvaletler kadar kirli. Uzmanlar ATM tuşlarından ve umumi tuvaletten aldıkları örnekleri karşılaştırdılar ve her iki taraftan alınan örneklerdeki hastalığa neden olan bakterilerin aynı cins olduğu kanıtladılar.

3. İyimser olmak hayatınızı kurtarabilir

İyimser olmanın mutluluğu arttırdığını hepimiz biliyoruz. Peki iyimser insanların daha uzun yaşadığını da biliyor musunuz? European Heart Journal'ın yayınladığı araştırmalar, iyimser kişilerin diğer kişilere göre kalp hastalıklarına yakalanma riskinin çok daha az olduğunu gösteriyor.

4. Kalbi kırılan bir kadın bir erkeğe göre 9 kat daha fazla acı çekiyor

Araştırmalar kalp kırıklığına neden olan olay sırasında ortaya çıkan adrenalinin insanları acıya ittiğini ve bunun kadınlarda erkeklere oranla 9 kat fazla olduğunu kanıtlıyor.

5. Hastalığa neden olan bakterilerin oranı yüzde birden de az

Günden güne etrafımızdaki bakterilerin sayısı artıyor ve aslında derimizin üzerinde bile neredeyse 1000 çeşit bakteri taşıyoruz. Ancak ne var ki, sanılanın aksine bakterilerin çoğu zararsız; hatta bazıları faydalı bile! Tıpkı yoğurttaki gibi...

6. Kahve depresyonu yok ediyor

Genellikle kafeinin sağlık için ne kadar zararlı olduğundan bahsedilir. Ancak Harvard Halk Sağlığı Okulu yaptığı araştırmada kadınların günde dört fincan kafeinli kahve içerek depresyon riskini yüzde 20 azaltabildiğini keşfetti.

7. Egzersizden önce esnemek performans düşürüyor

Çoğumuza egzersizden önce mutlaka esnemek gerektiği öğretilmiştir. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalara göre koşmadan önce yapılan esneme hareketleri performansı düşürüyor. Ayrıca Journal of Strength and Conditioning Research'de yayınlanan çalışma esneme hareketleri yapan koşucuların yeterince uzun mesafe koşamadığını gösteriyor.

8. Bir saatlik uyku 40.000 pounda bedel

Psikolog Daniel Kahneman ve çalışma arkadaşlarının yaptığı çalışma bir saatlik uykunun kişiye zam haberinden bile daha fazla mutluluk getirdiğini gösteriyor.

9. Şeker en az sigara kadar zararlı

California Üniversitesi'nin araştırmalarına göre şeker hem alkol, hem de sigara kadar sağlığa zararlı, bu nedenle de tüketimi kontrol altında tutulmalı.

10. Egzersiz sizi zayıflatmaz

Kilo vermek adına uygulanan metodda egzersiz önemli yer tutuyor. Ancak yanında uygun bir diyet programıyla desteklenmediğinde hiçbir işe yaramıyor. The British Journal of Sports Medicine'ın yayınladığı bir grup obez insan üzerinde yapılan araştırma, 12 hafta boyunca diyetsiz uygulanan kardiyo egzersizlerinin neredeyse hiçbir sonuç vermediğini gösteriyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir