Sağlık Bakanı: 'Sezaryen Doğum Hak Değil, Fıtratı Normal Doğum'

 > -

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu , Meclis’te bir grup gazeteciyle sohbetinde ‘ sezaryen doğum ’ tartışmasını yeniden gündeme getirdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da daha önce karşı olduğunu açıkladığı " sezaryen doğum " ile ilgili olarak Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan açıklama geldi. Bakan Müezzinoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kadın ve erkeğin eşit olmadığını vurgulamak için kullandığı " fıtrata aykırı " sözlerini de dillendirirken, " Sezaryen hak kapsamına girmez. Sezaryen sonrası yaşanacak sorunları kim üstlenecek? Dolayısıyla bu işin doğalı, fıtratı normal doğumdur, " diye konuştu.

Müezzinoğlu, "sezaryen doğum" ile ilgili olarak, " Benim bedenim benim kararım " diyenleri de ti'ye alarak " Doktora bu benim kulağım aldırmak istiyorum diyebiliyorlar mı? 'Ben şunu istiyorum' olmaz, manavdan muz almıyoruz. Kraliyet aileleri doğrusunu yapıyor " dedi.

Hürriyet'ten Turan Yılmaz'ın haberine göre Müezzinoğlu'nun konuya dair açıklaması şöyle:

" Normal doğum yapma talebi hastanın en doğal hakkıdır ve doğrusu da budur. Hastayı buna hazırlamak da hem ebelerimizin hem aile hekimlerimizin hem de normal hekimlerimizin görevi. ‘Ben sezaryen istiyorum’, hastanın böyle bir hakkı yok.

'BENİM BEDENİM' DİYENLERE DE 'DUR' DEDİ

" Hastanın hakkı olan tıbbi hizmetleri yapmak zorunda doktor. Sezaryen hak kapsamına girmez. Sezaryen sonrası yaşanacak sorunları kim üstlenecek? Dolayısıyla bu işin doğalı, fıtratı normal doğumdur. Annenin psikolojisini doğru besleyen de normal doğumdur. Niye bıçağı attırıp karnı, karın zarını, rahmi kestirip bir sürü dikiş yiyeceğim? Sezaryen bir ameliyattır, operasyondur.

**Hasta muammadaysa, ikna olmak istiyorsa psikolojik destek verelim. Vermeyiz diye bir şey yok. Ama 'beden benim, ben şunu istiyorum' olmaz. Manavdan muz almıyoruz.”

'BİLİMSEL VERİLER' ÖNE SÜRDÜ

" Bugün bilimsel verilere göre sezaryenin oranı 100 doğumda 15-17’dir. Biz burada yüzde 50’lere geldiysek bir hata var demektir. Şimdi ebelerle ilgili bir düzenleme yapacağız, uzman ebelerimize normal doğumları yaptırma olanağı sağlanacak. Hekimlerimize mektup yazıyoruz, aylık 100 doğumunuzdan şu kadarı sezaryen, şu kadarı normal, siz de biliyorsunuz ki bilimsel verileri de şudur diye. Bunu hem hekim bazında hem servis bazında yapıyoruz; aynı şekilde özel hastanelerin de hem hekimine hem servis yöneticisine hem de hastane yönetimine. Önümüzdeki yıllarda da belirli kriterlere uymayanlara belirli müeyyideleri koyacağız.

  • Demokrat Haber
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir