Sağlığınızı Korurken Cinsel Deneyiminizi de Zirveye Taşıyacak Sihirli Yöntem: Kegel Egzersizleri

3PAYLAŞIM

Vajina kaslarınızın güçlü olması, hem sağlığınızı hem de seks hayatınızı doğrudan etkiler. Bir diğer adı "pelvik taban kasları" olan vajina kaslarınız; doğum, yaşın ilerlemesi, menopoz veya çeşitli sağlık problemleri gibi nedenlerle gücünü kaybederek gevşeyebilir. Bu gevşeme ise cinsel uyarılmada zorluk, idrar kaçırma gibi problemlerle karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Endişelenmeyin, çünkü bu durumun önüne geçmek elinizde!

Kegel egzersizi nedir?

Kegel egzersizi, pelvik taban kaslarının arka arkaya sıkılıp gevşetilmesiyle yapılan egzersize denir. Bu egzersiz, vajina bölgesindeki kasların güçlenmesini ve işlevini daha iyi yerine getirmesini sağlar.

Kegel egzersizinin sağlığa faydaları nelerdir?

Kegel egzersizi doğum, menopoz, yaşın ilerlemesi gibi sebeplerle veya çeşitli sağlık problemleriyle gevşeyen vajina kaslarını güçlendirir. Bu sayede öksürme, hapşırma gibi kan basıncının yükseldiği durumlarda idrar kaçırma problemleri büyük ölçüde engellenir. Bu kasların güçlü olması, tüm vajina ve mesane yapısını korur. Güçlü vajina kaslarının; normal doğum tercih eden kadınlarda doğumu kolaylaştırdığı, doğum esnasında oluşabilecek riskleri azalttığı ve doğum sonrası vajina bölgesinde oluşabilecek sarkmaları engellediği de bilinir.

Kegel egzersizinin cinsel hayatınıza faydaları nelerdir?

Kegel egzersizleri sayesinde vajina kasları üzerindeki kontrol artacağından cinsel uyarılma kolaylaşır ve bu kontrol, orgazm sorunlarının çözülmesine yardımcı olur. Hem sizin hem de partnerinizin cinsel hazzının artmasını sağlayan kegel egzersizleri, cinsel terapilerde ve vajinismus gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılır.

Kegel egzersizi nasıl yapılır?

Bu egzersizi günün herhangi bir saatinde ayakta, yatarak veya oturarak uygulayabilirsiniz. Pelvik kaslarınızı 3 ila 10 saniye olabildiğince sıkın ve sonrasında 10 saniye tamamen gevşetin. Bu egzersizi 10'luk setler halinde günde 3-4 kez uygulayın.

Kegel egzersizinde nelere dikkat edilmeli?

Bu egzersizleri yaparken mutlaka mesanenizin boş olmasına özen gösterin. Egzersizde aşırıya kaçmanız, ilgili bölgede ağrıya sebep olabileceğinden önerilen set sayısına sadık kalın.

Kegel topu ile egzersiz nasıl yapılır?

Kegel topuyla yapılan egzersizler, pelvik taban kaslarının performansını arttırır. Top, vajinanın yaklaşık 2 cm içine yerleştirilir ve egzersiz önceki maddelerde önerdiğimiz saniye aralığında ve set sayısında uygulanır.

Kegel topu kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Kegel toplarının gerekenden daha derine yerleştirilmesi, egzersizin etkisini azaltır. Egzersize yeni başlayanların yatay, deneyim kazananların ise dikey pozisyon tercih etmelerini öneriyoruz.

Kegel egzersizleri ne kadar sürede etki eder?

Pelvik taban kaslarının güçlenmeye başlaması ve sizin farkı hissetmeniz birkaç haftadan uzun sürebilir. Bu nedenle egzersizleri düzenli olarak yapmanız oldukça önemli.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir