Sadece Üç Ülke ‘Darbe’ Dedi

 > -

Sadece Üç Ülke ‘Darbe’ Dedi

Sadece Üç Ülke ‘Darbe’ Dedi

Mısır’da ordunun yönetime el koymasının üzerinden üç gün geçmesine rağmen Türkiye dışında sadece iki ülke daha, kitlesel gösterilerle birlikte gelen bu müdahaleyi “darbe” diye niteleyerek kınadı.

Tunus “pervasız darbe” ifadesini kullanırken, Kenya “Seçilmiş bir hükümete karşı yapılan bu askeri darbeye karşı tavrımız açıktır” dedi. Afrika Birliği de darbelere alışkın Kara Kıta’da uzun yıllardır uyguladığı kurallar gereği Mısır’ın üyeliğini otomatik olarak askıya aldı.

BATI VE RUSYA İHTİYATLI

ABD, Avrupa Birliği, Rusya ve Kanada ihtiyatlı açıklamalar yaptı. ABD’nin “darbe” dememesinin altında, Mısır’a mali yardımı kesmek zorunda kalmasına neden olacak teknik bir yükümlülüğe girmek istememesi olduğu öne sürüldü. AB içinde İngiltere “askeri müdahale” derken, Almanya da “Demokrasiye yönelik ciddi bir tehlike var” çıkışını yaptı. Diğer üyeler demokrasiye acilen dönülmesini vurguladı. BM’den de “darbe” açıklaması gelmedi.

İSRAİL VE HAMAS SESSİZ

İran “Halkın meşru taleplerinin yerine getirilmesi” çağrısı yapmakla yetinirken, İsrail ve Hamas sessiz kalmayı tercih etti. BMGK üyeleri içinde askeri müdahaleye en sempatik yaklaşan çıkışı yapan Çin, “Mısır halkının tercihlerine saygı gösteriyoruz” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBirleşmiş MilletlerÇinDarbeİngiltereİranİsrailMısırRusyaTercihTunus
Görüş Bildir