Sadece 'Engelli' Olan İnsanların Anlayacağı 10 Şey

 > -

1. Kırık dökük engelli rampalarını görünce yaşanan hayal kırıklığı

Güç bela sokağa çıktığınızda kaldırımlardaki engelli rampalarının kırık dökük olmasının yaşattığı hayal kırıklığı, ağzınıza gelen küfürler.

2. Görme engellilere yardımcı olması için yapılan kaldırım yollarında başka engellerle karşılaşmak.

Belediye çalışıyor.

3. Ötekileştirilmek

Acıyarak, üzülerek bakanlara haykırma isteği : 'Bana öyle bakma, anlayacaklar.'

4. ATM sıkıntısı

Tekerlekli sandalyeden istenilen zamanda kalkılıyormuşçasına normal insanlara göre yapılıyor bu ATMler. Hayır, kalkılmıyor. Para çektirmek için adam bulmak zorunda oluyorsun.

5. Kötü koku

Bazen kötü kokabiliriz, kusmuş olabiliriz. Sondamız patlamış, hatta ve hatta altımıza yapmış olabiliriz. Merak etmeyin, eve dönünce o şekilde yatmıyoruz. Ancak eve dönene kadar kokabiliriz. Lütfen öff püff çekmeyin, azıcık sıkıverin dişinizi. Bir de siz kötü hissettirmeyin.

6. Aşık olma trajedisi

Aşk halihazırda zor bir şey. Bizler de kalp sahibiyiz, kalbe engel olmuyor; aşık oluyoruz. Aşık olduğumuz insanlar -zor bir ihtimal olarak- bizlere şans veriyorsa, sevgilimizle insan içine çıktığımız zaman acıyarak bakmayın. Ya da şaşkınlıkla. 

Hem aşık olacağız, aşık olduğumuz da bize aşık olacak; üzerine bir de ailesi mırın kırın etmeden bizi kabul edecek. Zor iş azizim.

7. 'Engelli' sinema salonları

Sinemaların büyük çoğunluğunda engelli rampası yok. Bu sebeple en önde, en saçma yerde oturmak durumunda kalıyoruz. Bir heves gittiğimiz sinemada en konforsuz kısımda izleyince 'sinemaya da sosyal hayata da lanet olsun' deyip içimize kapanıyoruz.

8. Vatandaşlarımızdaki yürüyen merdivenlere ve engelli asansörlerine duyulan aşk

Metrodan çıkarsın itiş kakış koştururlar yürüyen merdivene. Koltuk değneğine yanlışlıkla tekme gelir, nasıl dengede duracağını şaşırırsın. Ya yürüyen merdivenin boşalmasını beklersin, ya da güç bela 'tabana kuvvet' dersin.

9. Vatandaşlarımız tarafından otobüs ve metrolardaki engelli koltuklarına duyulan aşk

Bu ulaşmamız kolay olduğu sanılan koltuklara oturuyorlar. Takıyorlar kulaklıkları, ellerinde 'akıllı' telefonları; feyste tivitırda boğuluyorlar. Yanlarında duruyoruz koltuk değneklerimizle, ama yer verme nezaketinde bulunmuyorlar. 

Aklımızdan geçiyoruz 'Engelli sensin, o koltuk da sana girsin' diye ve arka taraflara yöneliyoruz. Dengemiz bozula bozula.

10. Tekerlekli sandalye fiyatları

Konforlu bir tekerlekli sandalye en az 1000 TL. Olmayınca olmuyor, bez parası ilaç parası derken para kalmıyor. Hali vakti yerinde olanlara sıkıntı yok, ancak olmayanlar konforsuz sandalyelere mahkum oluyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gamze-guneypinar

Bende bir engelli Olarak bunların sadece %1 i bile olmadığını söylemek Ama yinede gözlemlemeleriniz için sizlere teşekkür etmek istiyorum. :)

Gizli Kullanıcı

yapmayın bunu arkadaşlar :(

ansaneri

Hepimiz her an bir engelli adayı olduğumuzu unutmadan herkes okuyup engelli kardeşlerimize davranışlarına daha da dikkat etmeli..

Görüş Bildir