Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sabahları Daha Kolay Uyanmak İçin Yapmanız Gereken 10 Şey

Anasayfa > Cafe

Sabahları daha dinamik uyanmak bir çok insan için oldukça güç bir durum. Bunun bir çok nedeni olabilir. Sağlık sorunları, yatmadan evvel yediğiniz, içtiğiniz şeyler diye sıralama uzar gider. 

Ciddi bir sağlık sorunu olmayan insanların zinde uyanmak için yaptığı 10 temel şeyi uyguladığınızda hayatınıza uyanmak konusunda belirli bir düzen getirebilirsiniz.

Sabah Uyandıktan Sonra En Az 1 Bardak Su İçin

Sabah Uyandıktan Sonra En Az 1 Bardak Su İçin

'Sağlıklı yetişkin bir erkekte vücut ağırlığının %60’ını, kadında %50’sini su oluşturur. Bu oranlar yenidoğan bir bebekte %70- 75 iken yaşla birlikte azalır. İnsan beyninin %95’ini ve akcigerlerin %90’ını su oluşturur.

Vücuttaki bütün sistemler, organlar ve hücreler yeterli su olmadan fonksiyonlarını sürdüremezler. Hücre içinde gerçekleşen bütün hayati metabolik olaylar ancak hücre içinde su yeterli ise gerçekleşebilmektedir. 

Vücut sıvısının %2 gibi küçük bir oranda azalması bile hafif yorgunluk, yakın hafizada hafif bozulma, dikkati toplamada ve yapılan işe odaklanmakta güçlüklere neden olur. Vücut sıvısının azalmasına basitçe 'dehidratasyon' denir. Gün boyu devam eden hafif yorguluğun en sık nedenlerinden biri de hafif dehidaratasyondur. 

Su içmenin faydalarını öğrenmek için http://goo.gl/URZJW4 adresine bakabilirsiniz.

Odanızda Isı Dengeleyici Bulundurun

Odanızda Isı Dengeleyici Bulundurun

Gece uyuduğunuz uykunun tadını çıkarmak için odanızda bir ısı dengeleyici bulundurun. Uzmanlar, yatak odası için 20 derecenin mükemmel olduğunu keşfetmişler.

Alarmınızı Asla Ertelemeyin

Alarmınızı Asla Ertelemeyin

Uzmanlara göre, bu eylemi 21 gün boyunca gerçekleştiren bir bireyin artık alarm erteleme ihtiyacı olmayacağı yönünde.

Ilık Bir Duş Alın

Ilık Bir Duş Alın

Ilık bir duş almak ya da yüzünüzü soğuk suyla yıkamak kan akışınızı hızlandırır ve sizi kahvaltıya en iyi biçimde hazırlar. 

yüz yıkamak ya da duş almak bir şehir efsanesi olan, geceleri uyurken şeytanın yüzümüzü yaladığı için değil, daha zinde olabilmemiz için gerekli.

Kaç Saat Uyuduğunuzu Hesaplayın

Kaç Saat Uyuduğunuzu Hesaplayın

Bu konuda size yardımcı olabilecek bir web sitesi olan http://sleepyti.me/ yanı sıra, akıllı telefon uygulamalarını kullanabilirsiniz. 

Günümüzde pek çok kişide akıllı telefon mevcut. Böylece ne kadar uykuya ihtiyacınız olduğunu hesaplar, kaçta yatmanız, kaçta kalkmanız gerketiğine karar verebilirsiniz.

Alarm Çalmadan Evvel Uyanmaya Çalışın

Alarm Çalmadan Evvel Uyanmaya Çalışın

Uykunuza gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra bunu rahatlıkla yapabilecek duruma geleceğinizden hiç şüpheniz olmasın. 

Böylece sabah alarm çalmadan uyandığınızda alarma karşı bir zafer kazandığınızı düşünürseniz beyninizde pozitif etki yaratıp güne 1-0 önde başlarsınız.

Hemen Perdeleri Açın Ya Da Güneş Işığı Yansıtan Akıllı Lamba Alın

Hemen Perdeleri Açın Ya Da Güneş Işığı Yansıtan Akıllı Lamba Alın

Bu eylemi gerçekleştirmek, yani parlak ışıkların olduğu ortamda uyanmayı daha hızlı getirebileceğinizi bilin.

Dünyaca ünlü teknoloji şirketlerinin bu konuda ürettikleri ürünler var. Google'da 'wake up light' cümlesi ile kısa bir arama yapmak sizi sonuca götürebilir.

Basit Egzersizler Yapın

Basit Egzersizler Yapın

Uyandıktan sonra 3-5 dakika arasında yapacağınız basit egzersizler günü daha iyi geçirmenizi sağlar. 

Fotoğrafta da görüldüğü üzere, ellerinizi duvara dayayın, şınav çekin, barfiks çekin, sağa sola dönün. Bunları yaptıkça yeni teknikler geliştirmeniz içten bile değil.

Varsayılan Alarm Müziğini Sizi Gaza Getirecek Müzikle Değiştirin

Varsayılan Alarm Müziğini Sizi Gaza Getirecek Müzikle Değiştirin

Çok sevdiğiniz bir şarkıyı ya da çok sevdiğiniz birisinin sesini varsayılan alarm müziği ile değiştirmeyi deneyin. Bu sesleri duymak sizi güler yüzlü uyandırır.

Hafta Sonları da Uyku Çizelgesi Tutun

Hafta Sonları da Uyku Çizelgesi Tutun

Hafta içi yarattığınız uyku ekosistemini hafta sonu için başka bir boyuta taşımak, haftanın ilk gününe sizi hazırlar. Pazar akşamları mutlaka hafta için uyumanız gereken saatte yatın. 

Bir insanın uykuya ortalama 7 dakika içinde daldığını da unutmayın.

Ek Olarak

Daha bir yatağa sahip olun. 

Uyku programlarınıza mutlaka sadık kalın. 

Yatma şeklinizi değiştirin. 

Kaynaklar:

lifehack.org

everydayhealth.com

thedailymind.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
226
90
54
46
31
29
29
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

benim daha kesin bir önerim var bir işe girin mission completed müzik olayını yaptım yine de olmuyor yaaa aşırı uyku düşkünü olmamın sonuçları hep bunlar bu ... Devamını Gör