Ve Yüksel Aytuğ Özür Diledi

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Sabah Gazetesi Yazarı Yüksel Altuğ'un Yazısı Sosyal Medyayı Karıştırdı!

Sabah Gazetesi Yazarı Yüksel Altuğ'un Yazısı Sosyal Medyayı Karıştırdı!

İşte Yüksel Altuğ'un cinsiyet ayrımcılığı ile suçlanmasına sebep olan o yazısı:

Yüksel Aytuğ

(Sabah, 8 Ağustos 2012)

Ben kadın derneklerinin yerinde olsam, olimpiyat oyunlarını şiddetle protesto ederdim. Olimpiyat halkalarının altına kadınlık simgesi artı işaretlerini koyardım...

Bu duyguya kapılmam için kadınlar arası yüzme yarışlarını izlemem yetti. Havuzdaki hanımların, kadınlıkla bir ilgisi kalmamış gibiydi. Kocaman omuzlar, küçücük kalçalar ve tahta gibi dümdüz göğüsler... Eğer mayolarının farklı biçimi olmasa, hepsini erkek sanacaktım. Hele göğüsler... Kadınlığın, analığın, bereketin simgesi olan göğüsler, hızı engelleyen birer "safra" olarak görülmüş olmalı ki, çocukluktan bu yana adeta budanmış.

Bazı kadın ciritçileri, güllecileri, güreşçileri, haltercileri, boksörleri saymıyorum bile... Onların görüntüleri hepten içler acısı...

Kadına sportif şiddet

Gelelim, işin kadınları ilgilendiren asıl bölümüne:

Görünen o ki, bir kadının sportif başarısı, "erkeğe benzemesiyle" doğru orantılı. Yani pek çok branşta madalyaya giden yol "erkeğe dönüşmekten" geçiyor. Şimdi söyleyin bana, bir kadın bundan daha fazla nasıl aşağılanır?

Olimpiyat sporcularının bir atletten ziyade "üniformasız asker" olarak görüldüğü soğuk savaş döneminde, özellikle Doğu Bloku ülkelerinin kadın atletlerinin gerçekten kadın olup olmadığı tartışılırdı.

Kullandıkları hormon ilaçları yüzünden bıyıklı kadın atletler (!) koşardı pistlerde. Doping ve diğer kimyasalların spor sahalarından uzaklaştırılması yolunda alınan önlemler ve denetim teknolojisinin gelişmesiyle, bu insanlık dışı çirkin görüntünün biraz önü alınır gibi oldu ama Londra Olimpiyatları'nda gördüm ki, madalya için "erkekleşmek zorunda bırakılan" pek çok kadına, üstü örtülü bir sportif şiddet uygulanıyor. Adeta kadınlıkları ellerinden alınıyor.

Size ütopik gelebilir ama bu konuda bir önerim var. Kadın sporcuların kronometre sonuçlarıyla yetinilmesin. Sıralama yapılırken sporcuların fiziksel görünümlerinin "kadına benzerliği oranında" artı ve eksi puanlar eklensin!..

Aksi halde kadın zarafetini ve nahifliğini, olimpiyat eliyle yok edeceğiz...

'Sporcunun Cilveli, Esnek ve Memeli Olanı...'

'Sporcunun Cilveli, Esnek ve Memeli Olanı...'

Sabah gazetesinin Günaydın ekinde yazan Yüksel Aytuğ'un olimpiyada katılan kadın sporcular için kullandığı ifadeler sosyal medyada büyük tepki yarattı.

Aytuğ’un kadın sporculara yönelik “Kocaman omuzlar, küçücük kalçalar ve tahta gibi dümdüz göğüsler...” sözleri Twitter’da Topic Trend listesinde ilk sırada yer aldı. Aytuğ’un yazısından bölümler ve sosyal medyada yapılan yorumlar şöyle:

“Kocaman omuzlar, küçücük kalçalar ve tahta gibi dümdüz göğüsler... Eğer mayolarının farklı biçimi olmasa, hepsini erkek sanacaktım. Hele göğüsler... Kadınlığın, analığın, bereketin simgesi olan göğüsler, hızı engelleyen birer “safra” olarak görülmüş olmalı ki, çocukluktan bu yana adeta budanmış. Size ütopik gelebilir ama bu konuda bir önerim var. Kadın sporcuların kronometre sonuçlarıyla yetinilmesin. Sıralama yapılırken sporcuların fiziksel görünümlerinin “kadına benzerliği oranında” artı ve eksi puanlar eklensin!..

Aksi halde kadın zarafetini ve nahifliğini, olimpiyat eliyle yok edeceğiz...”

İşte yorumlar

• Yüksel Aytuğ olimpiyatları hangi niyetle izliyorsa hayal kırıklıklarını yazmış. Meme ve popo branşında yarışılmadığını biri ona anlatsın. (Murat Tavlı)

• Yüksel Aytuğ “Kadınlık olimpiyatlarda ölüyor” demiş. Farkında değil gazetecilik de Yüksel Aytuğ’da ölüyor. (Resul Ertaş)

• Beyinsiz köşe yazarı oluyor da, memesiz kadın neden olmasın? bknz. Yüksel Aytuğ.. (Lube Ayar)

Haberin Tamamı İçin:

Ve Yüksel Aytuğ Özür Diledi

Ve Yüksel Aytuğ Özür Diledi

Bütün Türkiye Sabah gazetesi yazarı Yüksel Aytuğ’un olimpiyatlardaki kadın sporculara itafen yazdığı yazıyı konuştu. Aslında konuşan sadece Türkiye değildi, Aytug'un yazısı İngiliz Daily Mail gazetesi tarafından da eleştirildi.

Aytuğ'un yazısını alıntılayan gazete "Aytuğ twitter'da büyük bir kalabalık tarafından hatta kendi kadın meslektaşları tarafından dahi yoğun tepki aldı" ifadesini kullandı.
"Aytuğ seksizimleve kadınların görünüşünü küçümsemekle suçlandı" da denildi.

YÜKSEL AYTUĞ'UN BUGÜNKÜ YAZISI

Linç etmeden önce

Hayatta hiç bu kadar yanlış anlaşılmamıştım.
Dün bu köşede yazdığım "Kadınlık olimpiyatlarda ölüyor" başlıklı yazı bazı kesimlerce tam tersinden okunmuş.
En başından söyleyeyim, benim amacım olimpiyatlarda güzel kadın vücudu izlemek değil.
Beni birazcık tanıyan, arşivlerde duran yazılarımı hatırlayanlar bilirler ki; kadın haklarına, kadın ruhuna en fazla özen gösteren erkek yazarlardan biriyim. Her fırsatta kadına şiddeti, kadınların aşağılanmasını kıyasıya eleştirir, elimden geldiğince kadınların sesi olmaya gayret ederim.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereSavaşTwitterkadınlartrend
Görüş Bildir